ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 05.11.2008, 10:12
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno Resume za posao

Procitala sam danasnje postove s teme "Par saveta u vezi posla " i spominje se dobar resume , pa bi ,mozda ,bilo dobro da se napise sta bi bilo dobro napisati u njemu .Koliko sam prije vidjela na internetu on je drugaciji od nasih rezumea (koji su radi forme poslani ,a vec se zna ko ce raditi na tom radnom mjestu ;generalno gledajuci).Cak sam vidjela da neki za 100 do 200 $ nude da ti napisu dobar rezume .
Reply With Quote
  #2  
Staro 05.11.2008, 10:24
beresmed beresmed je offline
Član
 
Datum prijave: 22.05.2008
YU lokacija: Croatia
Poruke: 22
Nepromenjeno

Prakticira se tako da resume bude na 1 do max 2 stranice, jasno istaknuti dijelovi, primjeri: resume, a cover letter na 1 stranici: cover letter
Reply With Quote
  #3  
Staro 05.11.2008, 10:25
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

Bravo za temu Veronika! Zana spomenu i kvalitete koje je potrebno naglasiti, pa moze li koji savjet jos. Onako sta je dobro spomenuti na razgovoru?
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #4  
Staro 05.11.2008, 11:36
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

Super primjeri !
E da i kako se ponasati na intervijuju za posao ,mozda i da se o tome posavjetujemo !?
Reply With Quote
  #5  
Staro 06.11.2008, 02:56
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Jedan mali savet. U resume nemojte stavljati nacionalnost, religiju, da li ste ozenjeni/udati, koliko imate dece, koliko uopste imate godina, sta vam radi mama/tata, sta vam rade ostali clanovi porodice i sl.
Zena mi je radila kao office manager u Srbiji i jedan od poslova je bio da kada primi CV da ga (ako je dovoljno interesantan) prepravi i prosledi kanadjanima. Verujte mi, nagledao sam se svacega. Njima su gore pomenuti podaci nebitni (cak umeju i da odbace takve rezimee, kako ih ne bi neko tuzio za diskriminaciju). U resume stavljas sta si zavrsio, sta si radio (detaljno) i sta znas da radis.
Sto se cover letter-a tice, tu znam samo koliko sam gledao po netu. Cini mi se da sto je gluplji i manje placen posao, to mora biti bolji cover letter
Generalno, treba poslati i jedan nakon intervjua...sada cu biti malo cinican, ali primeri koje sam ja vidjao su tipa:

Postovani,

Ceo svoj zivot sanjam da cu jednog dana otici na intervju kod vas. Onoga dana kada sam krocio kroz vrata vase kancelarije, moj san se ispunio i jedva sam izdrzao da ne pustim suzu. Razgovor sa vama je ispunio sva moja ocekivanja. Sa ovim razgovorom moj zivotni san je ostvaren, ali bi mi bilo izuzetno drago da ste i vi sa mnom zadovoljni i da mogu da radim za vas za 3$ na sat.

Neizmerno vam se zahvaljujem na ukazanom poverenju.

Srdacno,
Ime i Prezime

Ok...ovo je bila mala sala, ali nisam mogao da izdrzim Stvarno sam vidjao ovakve primere na netu...
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #6  
Staro 06.11.2008, 15:02
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

evo nekih korisnih linkova za pisaje biografije

www.resumeedge.com
-profesionalni servis za pisanje ili poboljsanje vaseg CV-a.Naucite kako treba da izgleda,sta treba da sadrzi i na koji nacin treba da bude napisan vas CV.

www.free-resume-tips.com
ovo je sajt na kome se nalaze uputstva i saveti koje mozete preuzeti sa interneta i koji ce vam pomoci pri trazenju posla,kandidovanju za odredjeni posao,povecanju plate,pisanju biografije.

www.resumezapper.com
Ovde mozete poslati CV hiljadama poslodavaca sirom sveta

www.analyzemycareer.com
na ovom sajti se nalaze razliciti testovi koji ce vam pomoci da pronadjete pravo zanimanje za vas

www.smartjobguides.com
vodic i strategije koje ce vam pomoci prizaposljavanju,intervjuisanju,predstavljanju,pro nalazenju pravog posla,povecanju plate i pisanju CV.

http://www.educationdepartment.org/info/249928
Harcourt Learning Direct je svetski lider na polju kucnog ucenja.Ovaj sajt pomaze ljudima iz citavog sveta na usavrsavanju i sticanju znanja iz mnogobrojnih oblasti i sve to mogu da ucine iz svog stana.Harcourt studenti uce kod kuce u svoje slobodno vreme,pri tome sami odredjuju koliko ce vremena tome posvetiti.Nema nikakvog pohadjanja nastave.U roku od 6 meseci moze se dobiti diploma koja vam moze doneti mogucnost napretka u vasoj poslovnoj karijeri ili zaposlenje na najpozeljnijim poslovima.
Reply With Quote
  #7  
Staro 06.11.2008, 15:19
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

Pri trazenju posla treba upraznjavati sledece aktivnosti ; obijanje pragova,(po mogucstvu popricati sa nekim u toj firmi,a ne samo ostaviti biografiju),klasicni novinski oglasi,agencije za zaposljavanje,prijatelji,poznanici,komsije,interne t oglasi za posao itd.
Treba da imate na umu da slanjem rezimea na osnovu citanja oglasa se mnogo ne postize.To je najneefikasnija metoda trazenja posla.Ako je slobodno radno mesto oglaseno, na konkurs ce se mozda javiti stotine a ponekad i hiljade aplikanata.Zato je jako vazno znati napisati i pratece pismo(cover letter)uz rezime podesen firmi koja vas interesuje.Sve ostalo je cesto gubljenje vremena.Morate da idete medju ljude da ih pitate za posao,da razgovarate sa svima i da im kazete koje vrste posla trazite.Znajte da ogroman broj poslova nije ni oglasen.Razmislite sta zelite tacno da radite ali budite realno ambiciozni i ne preterujte.Dok cekate na posao usavrsavajte se.Lenjost ubija
Reply With Quote
  #8  
Staro 06.11.2008, 16:26
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

Bravo !!!
Reply With Quote
  #9  
Staro 02.12.2008, 11:36
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno Tips from an Interviewer

Nasao sam nesto sto se savrseno uklapa u ovu temu, saveti Interviewer-a iliti coveka koji ispituje i vrsi odabir kandidata za posao.
Citat:
Tips from an Interviewer

--------------------------------------------------------------------------------

A big part of my job is interviewing candidates. Over the past 3 or 4 years I have interviewed dozens of candidates not to mention hundreds of phone screens and resumes. I thought you guys might be interested in some of the stuff I've learned.

Resumes
When I look at resumes, I am looking for a few specific things:

Recent, relevant experience in the area we are looking for
What has the candidate been working on for the last couple of years? I will always favor a candidate who's recent experience matches what we're looking for.

Reasonable tenures (at least a couple of years) at each employer.
Since I'm in tech, short tenures are common, but I want to avoid red flags like 3 jobs in 3 years.

A pattern of progression in responsibility and scope over time.
I want to see a guy go from entry-level to senior. I want to see him learning new skills and getting increased responsibilities. I don't want someone who's been doing the same job for 7 years.

Appropriateness of the candidate vs the role.
This is a tough one. I don't want a guy with 25 years experience for mid-level developer job just like I don't want a new grad for a senior job. Too much experience means a bored worker. Too little - they can't get the job done.

Phone Screens
99% of potential candidates get passed on after a phone screen. Since I'm in tech, we typically do some technical Q&A to make sure the person has the knowledge they say they do. Specifically, I want to see:

Candidate should validate the resume.
If the resume says "built an order management system", I don't want to hear that the candidate was only peripherally involved in the phone screen. I am going to ask about the stuff you put on your resume - be prepared to talk about it.

Admit when you don't know the answer
I don't expect anyone to get every single question on the tech screen right. But you need to know how to say "I don't know" when you don't. That means no stammering and hemming and hawing as you try to fudge an answer.

Know the questions everyone will ask you
There are some questions everyone in the industry asks. You can go to any number of web sites and find out what they are. You absolutely, must nail these.

Ask questions to the interviewer
This is an important factor in the phone screen. You must show interest in the company and the position. This is your opportunity to develop a rapport with me. Ask as many questions as you need to - I appreciate it. Too many candidates say "I don't have any questions"!

The Interview
Contrary to popular belief the actual interview is more about fit and personality than ability. Sure, we are looking for your aptitude but moreso we are looking to make sure you fit in and will work out. A good candidate may be a little weaker in terms of skills and experience but has the attitude and personality that can push him in the other direction.

Appearances DO matter.
No matter what you want to believe, I am judging you by your clothes, hair, hygiene, and demeanor. I won't get too far into it here, but it's always better to err on the side of caution and conservatism if you are unsure of what is appropriate.

Don't argue, don't interrupt.
You're in the hot seat and you need to come off well. My job is to test your demeanor a little bit and see how you respond - make sure to keep your cool at all times - and if you need to disagree - be tactful and professional.

Sell Yourself
You are here to sell me on how great a person and an employee you'll be. I want to hear about it. I want you to tell me how good you are at what you do, and I want to believe it!

Remember I want to fill the position as badly as you want to get the job. I have spent hours and hours going through this process again and again with different people. Nothing will make me happier than finding the right person!

I could rattle on endlessly but that's enough for now - I hope this info has been helpful to some of you job seekers out there.
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #10  
Staro 02.12.2008, 11:48
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Koristan post..

Dosta toga sam znao.. i logicno je.. ali super kad je ovako sroceno
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Lista pitanja koje namjeravam da pitam na intervjuu za posao emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 31.01.2008 16:47
Kako tražiti posao u USA emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 12.06.2007 22:33

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.