ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Prijava na Lutriju

Prijava na Lutriju Pitanja i procedure za prijavu na Lutriju preko zvaničnog sajta američke vlade

Prijava na Lutriju » Pitanja i odgovori - Q&A » Bitni linkovi
O Lutriji Uputstvo za prijavu Agencije za prijavu Korisne informacije Učlanite se

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #91  
Staro 02.11.2013, 04:47
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik loreley Prikaz poruke
Vuxanne, a za upis na master ili Phd bi ipak morala da se radi nostrifikacija? Ili ipak ne?
Ne. Ja je nisam radila. Ozbiljni univerziteti koji imaju dosta stranih studenata imaju pristup bazama u kojima mogu da provere sami. Dolaze ovde ljudi sa svih strana sveta i danas se to proverava u nekim onlajn sistemima koji je gde i kakav univerzitet (ne znam jesu li im vise, visoke, najvise kako ih sve vec zovu skole u sistemu).

A te definicije nostrifikacije i ekvivalencije su pojmovi i definicije sa nasih prostora.

Ako se prebacujes ovde pre zavrsteka studija ti si "transfer student", a kad ti se gleda transfer transcripts radi se "evaluation". I onda ako im dostavljeni silabusi zadovolje kriterijume dobiju se krediti tj. "credits". U princpitu bude 3 h nedeljno nastave u roku od petnaest nedelja 3 kredita. Sto nije isto kod nas kad npr. imas 4 predavanja i 4 h vezbi. Nije ih briga sto imas 8 h nedeljno nastave tog predmeta, prebacice ga u koliko oni imaju. AKo imas vise ok, ako imas manje nece ga priznati.

A kad se prijavljujes na poslediplomske, opet to zovu "minimum requirements" i kaze se "satisfied" ili "does not meet requirement".

A taj termin nostrifikacija je lokalnog karaktera i verovatno u Evropi postoji taj fenomen, pecat i potpis. Ovde ako neko zavrsi bilo koji fakultet, svaki poslodavac moze da trazi da mu se dostave oficijalni transkripti (izvod polozenih ispita = transcripts). A to se radi tako sto student zovne fakultet ili se loguje u njihov onlajn sistem (studentska sluzba - registrar) i naruci da se spisak polozenih ispita dostavi poslodavcu. Nema pecata, potpisa, jurenja tetkica po salterima...
Reply With Quote
  #92  
Staro 02.11.2013, 11:19
loreley loreley je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.09.2013
Poruke: 73
Nepromenjeno

Hvala na svim objasnjenjima, Vuxanne.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
A taj termin nostrifikacija je lokalnog karaktera i verovatno u Evropi postoji taj fenomen, pecat i potpis. Ovde ako neko zavrsi bilo koji fakultet, svaki poslodavac moze da trazi da mu se dostave oficijalni transkripti (izvod polozenih ispita = transcripts). A to se radi tako sto student zovne fakultet ili se loguje u njihov onlajn sistem (studentska sluzba - registrar) i naruci da se spisak polozenih ispita dostavi poslodavcu. Nema pecata, potpisa, jurenja tetkica po salterima...
Milina. I nema FT1P.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
A kad se prijavljujes na poslediplomske, opet to zovu "minimum requirements" i kaze se "satisfied" ili "does not meet requirement".
E ovo me je zanimalo. Medjutim, pretragom master i Phd studija retko nailazim na minimum requirements ili uopste na opis predznanja koja su potrebna da bi se neke master/Phd studije upisale. Shvatam princip pojedinacne procene (posaljes svoj spisak ispita pa oni procene), ali univerziteta je previse i predug je proces slati svima ponaosob.
Reply With Quote
  #93  
Staro 02.11.2013, 14:11
Coretzova Coretzova je offline
Član
 
Datum prijave: 07.10.2012
Poruke: 2
Nepromenjeno

Privjet!

Evo mislim se da li se prijaviti ili ne, jer uistinu je glupo ukoliko ne razmišljam otići da se prijavim. Imam pitanje pa bi voljela kad bi mi netko da odgovor pošto imam još par sati za prijavu:

Ukoliko budem izvučena, i privedem proceduru do kraja, ja mogu otići u SAD kad god hoću do kraja mog života? Ne mora to nužno biti 2015 ili..?

Pošto postoji mogućnost odlaska preko tvrtke u kojoj radim u RH, moram još razmisliti da li bi htjela tako ići, ili rađe na ovako nekakav način (lutrija, brak, ilegalac itd.). Već sam bila preko J1 vize, imam SSN i ipak bi se htjela vratiti u SAD.
Reply With Quote
  #94  
Staro 02.11.2013, 14:24
loreley loreley je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.09.2013
Poruke: 73
Nepromenjeno

Sa GC dobijenom na lutriji imas rok od 6 meseci da odes nakon sto ti udare vizu u pasos.
Reply With Quote
  #95  
Staro 02.11.2013, 14:33
Coretzova Coretzova je offline
Član
 
Datum prijave: 07.10.2012
Poruke: 2
Nepromenjeno

I onda odem, i kako je onda s vraćanjem doma? Kad se mogu vratiti nazad u RH i kad mogu ponovno ići u SAD?
Reply With Quote
  #96  
Staro 02.11.2013, 15:41
loreley loreley je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.09.2013
Poruke: 73
Nepromenjeno

Postoje jasni propisi o tome koliko dugo mozes da odsustvujes iz USA u jednom navratu (a preko cega ne bi trebalo) i na koji nacin ti se ta odsustva posle obracunavaju kad odlucis da podneses zahtev za drzavljanstvo (odnosno na koji nacin tim odsustvovanjima produzavas period do prava na podnosenje zahteva za drzavljansvo).

Sve je taksativno navedeno na zvanicnom sajtu, a i prepricano vise puta ovde na forumu.
Reply With Quote
  #97  
Staro 02.11.2013, 23:03
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik loreley Prikaz poruke
Hvala na svim objasnjenjima, Vuxanne.



Milina. I nema FT1P.



E ovo me je zanimalo. Medjutim, pretragom master i Phd studija retko nailazim na minimum requirements ili uopste na opis predznanja koja su potrebna da bi se neke master/Phd studije upisale. Shvatam princip pojedinacne procene (posaljes svoj spisak ispita pa oni procene), ali univerziteta je previse i predug je proces slati svima ponaosob.
Ovde u pricnipu je fleksibilnije pa neces to ni naci. Znam slucajeve da su sa undergraduate degree - English - upisivali Computer Science i Fiziku. Svega ima. Jeste da njima tad traze da poloze neke razlike ali moguce je vise nego kod nas. Ne mora masinstvo + masinstvo i samo masinstvo. Mozes posle fizike na poslediplomske iz masinstva ili elektrotehnike npr... Ili kako god... Obicno ko je u STEM-u ide na neki STEM ali je isto tako cesta pojava da inzenjeri koji rade u indistriji idu na M.B.A.
Reply With Quote
  #98  
Staro 03.11.2013, 02:40
loreley loreley je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.09.2013
Poruke: 73
Nepromenjeno

Da, to znam. Ali sam ocekivala ipak neka objasnjenja u stilu potrebna su ta i ta znanja da bi se moglo upisati to i to. Shvatila sam i da je jedan od razloga za nedostatak takvih informacija i sistem koji uci ljude da biraju na osnovu samoprocene, ali to valjda i moze kad se celog zivota skolujes tu i sazivis sa takvim sistemom. Meni je sad malo tesko da samostalno, iz jednog potpuno drugacijeg sistema, procenim sta bih mogla a sta ne (nije se dovoljno upisati, da bi se uspesno zavrsilo treba imati i temelje koji ce to omoguciti). A bas i ne bih da idem u dubinu sa svojom naukom, htela sam nesto interdisciplinarno, pa otuda dilema.

No, nastavicu da istrazujem. Hvala ti.
Reply With Quote
  #99  
Staro 03.11.2013, 15:49
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik loreley Prikaz poruke
Da, to znam. Ali sam ocekivala ipak neka objasnjenja u stilu potrebna su ta i ta znanja da bi se moglo upisati to i to. Shvatila sam i da je jedan od razloga za nedostatak takvih informacija i sistem koji uci ljude da biraju na osnovu samoprocene, ali to valjda i moze kad se celog zivota skolujes tu i sazivis sa takvim sistemom. Meni je sad malo tesko da samostalno, iz jednog potpuno drugacijeg sistema, procenim sta bih mogla a sta ne (nije se dovoljno upisati, da bi se uspesno zavrsilo treba imati i temelje koji ce to omoguciti). A bas i ne bih da idem u dubinu sa svojom naukom, htela sam nesto interdisciplinarno, pa otuda dilema.

No, nastavicu da istrazujem. Hvala ti.
Ovde ti je sistem otvorenog trzista, daj ti nama lepo pare a mi cemo te upisati pa ces sama shvatiti mozes li ili ne mozes. I na drzavnim se placa (osim ako ne dobijes stipendiju da radis u nastavi ili kao istrazivac).

A minimum je GRE/GMAT ispit iznad odredjenog broja poena. To im je prijemni ispit za poslediplomske (Graduate Records Exam - GRE). Ako to uradis iznad odredjenog broja poena i ako ti je GPA (prosek) iznad 3 ok si.

Evo ti ovde pogledaj klikni, dobro je za pretragu. Ima jedna druga tema o ovoj tematici Poslediplomske studije u Americi (Graduate studies) ali verovanto zbog nedostatka interesovanja nije tagovana medju te na vrhu kad odes u "Vodic za imigrante" gde ima tema otvorena vezana za obrazovanje nakon srednje skole. klikni
Reply With Quote
  #100  
Staro 03.11.2013, 16:48
loreley loreley je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.09.2013
Poruke: 73
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ovde ti je sistem otvorenog trzista, daj ti nama lepo pare a mi cemo te upisati pa ces sama shvatiti mozes li ili ne mozes.
Aha, to sam shvatila istrazujuci mogucnosti, zato se i ne bih zaletala tek tako. I zato sam i ocekivala makar opis potrebnih predznanja (a ne obavezan uslov zavrsenih odredjenih studija, kao sto je nekad bilo kod nas), cisto da ljudi mogu da se orijentisu (sta mogu da upisu, ili sta treba da nadoknade da bi mogli nesto da upisu). Kad ono, ispade da masinac moze na medicinu.

Procitala sam sve te teme koje mi nudis, pre prijave za GC (ni lutriju ne igram nespremna ). No, vidim da cu morati da kontaktiram svaki fakultet ponaosob da bih dobila detaljnije informacije, a verovatno ce i mogucnost dobijanja nekakve stipendije biti odlucujuci faktor. Sacekacu da vidim hocu li imati srece sa GC (to bi svakako bila laksa varijanta, u vise pogleda), pa direktno iz USA traziti odgovarajuce studije, ili cu ipak morati sve da odradjujem odavde i da podnesem zahtev za studentsku vizu (i da vidim kako u tom slucaju da udomim i muza, a da to ne bude ona varijanta da ima pravo da boravi ali ne i da radi, jer mi se ta kombinacija cini finansijski neizvodljivom).
Reply With Quote
Odgovori

Tags
pomoc, srbija, trenutno u americi, usa, zelena karta

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
par pitanja za novajliju.. sasha8338 Stare teme 3 20.03.2013 14:00
Par pitanja i tako :) Leona Vaša strana 34 27.11.2008 23:57
Odgovori iz ambasade (o adresama i formularima) Misa Prva koverta 1 02.06.2008 22:32
Neki odgovori iz ambasade neky Prva koverta 4 25.05.2008 09:08

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:58.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.