ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Pronalaženje prvog posla u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #191  
Staro 29.04.2011, 02:34
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik batiša Prikaz poruke
Kakvo je trenutno stanje građevine u Americi (nadam se da nije kao u Srbiji) i kakve su šanse jednom Srpskom građevincu za pronalaženje posla u struci?
Sve zavisi od toga gde u Americi.Na primer mi smo ovde od 9 Marta,znaci skoro 2 meseca,moj muz je majstor gradjevinac i nismo nasli nista po toj struci obadvoje radimo u restoranu gde je moja sestra menadzer.Inace mi smo trenutno u Edisonu 28 milja od Nju York-a.Ali to je u nasem kraju.Za gradjevinu kazu da je dobro da odes u Clifton ili Garfild,tamo su nasi zemljaci i Gradjevinske firme.A ako neko zna vise moze i nama da kaze.
Reply With Quote
  #192  
Staro 29.04.2011, 05:48
Mirko86 Mirko86 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
Poruke: 105
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Sve zavisi od toga gde u Americi.Na primer mi smo ovde od 9 Marta,znaci skoro 2 meseca,moj muz je majstor gradjevinac i nismo nasli nista po toj struci obadvoje radimo u restoranu gde je moja sestra menadzer.Inace mi smo trenutno u Edisonu 28 milja od Nju York-a.Ali to je u nasem kraju.Za gradjevinu kazu da je dobro da odes u Clifton ili Garfild,tamo su nasi zemljaci i Gradjevinske firme.A ako neko zna vise moze i nama da kaze.
Znaci i tamo isto mora preko veze? Ja znam da ovde ljudi kukaju kako za poslove treba veza i da jedva cekaju da odu tamo "preko" i sve ce se samo od sebe resiti .
Reply With Quote
  #193  
Staro 29.04.2011, 07:41
Orange Orange je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
US lokacija: California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 105
Nepromenjeno

Jeste, potrebna je veza isto kao i tamo. To je razlog zasto je tesko naci prvi posao. Postoje izuzeci i oni koji imaju mnogo srece, kao i oni koji rade u internacionalnim firmama pa su im i preporuke takve - ali sve ovo vazi i za Srbiju. Sto se veza i preporuka tice ne vidim bas nikakvu razliku u odnosu na Srbiju; razlika je u tome da je ovo vece trziste i funkcionise, ima neuporedivo vise mogucnosti pa samim tim i sansi da se i bez veze nesto uradi. Ali za sam pocetak idealno je imati nekoga ovde ko ce da vas ubaci negde, da se ne gubi vreme (tj. novac) i sansa da se uopste ostane ovde, a posle toga za svaki sledeci posao sve vise "postojimo" pa bi trebalo da bude jednostavnije, bar se ja nadam da je tako . Ali sigurno je da se samo od sebe, samim dolaskom ovde, ne dobija bolji zivot. Cesto se ne dobija ni uz tezak rad. Od mnogo faktora sve to zavisi ali ovo svakako nije idealno drustvo i jako je bitno biti realan u ocekivanjima.
Reply With Quote
  #194  
Staro 29.04.2011, 14:15
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Uopste nije tako,ovde cak i da udjes preko veze ako nisi dobar radnik dobices nogu isti dan,pa cak da ti je i otac direktor.To sto treba da imas nekog za da udjes na poso je zato sto se ovde trazi rezime i preporuke.Sve ono sto si radio u svojoj zemlji ovde ne vazi uopste,tako sto ovde ti pocinjes od nule,ako nemas nekog sto ce da garantuje za tebe da si doverljiva osoba tesko neko da te zaposli,zatoa sam i spomenula da ja imam srecu sto nas je sestra preporucila,tako i da trazim sad drugi poso,treba ce mi preporuke iz njene firme,a te pise covek iznad nje tako da ako se ne pokazes sve ode u vodu.Tako stoje ovde stvari a ne ko kod nas na Balkanu valjas ne valjas ako imas pozadinu imas i poso.
Reply With Quote
  #195  
Staro 29.04.2011, 17:09
milelj milelj je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.08.2009
Poruke: 51
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Mirko86 Prikaz poruke
Znaci i tamo isto mora preko veze? Ja znam da ovde ljudi kukaju kako za poslove treba veza i da jedva cekaju da odu tamo "preko" i sve ce se samo od sebe resiti .
Odlazak preko retko kome je resio sve samo od sebe...

Ali daleko od toga da je isto u Srbiji i ovde. Evo ti mog primera: mene je po dolasku preporucio dobar drug sa kojim sam ranije radio u Srbiji. On se zaposlio u toj firmi 2 godine pre nego sto sam ja dosao, i kada je cuo da dolazim, pitao jel im neko treba, oni rekli da treba, i onda sam prosao kroz 3-4 rundi razgovora sa svim inzenjerima i svojim buducim menadzerima da se uvere da im mogu biti koristan radnik.

Godinu dana kasnije, dolazi covek na preporuku mog menadzera, znaci on poznaje mog menadzera i kaze da trazi posao, ja obavim intervju, covek je generalno jako los kandidat i ja mu kazem da mislim da ne odgovara za poziciju koju mi imamo. I ne prime ga. Stvar je jako prosta, svaki menadzer ovde radi iskljucivo za sebe i najbitnije mu je da na kraju godine sve bude OK i dobije dobar bonus. Ako zaposli nekog prijatelja, rodjaka, poznanika ili sta vec i taj ne zaradi ni svoju platu ili jos gore ako nesto zezne, nece samo leteti taj radnik, nego ce se steta odbiti od bonusa tog menadzera.

Pazi, normalno je ti kad dolazis sa strane da ti treba preporuka... Naravno, da je moja firma i da dobijem preporuku za nekog radnika od nekog koga poznajem i postujem, sigurno bih obratio paznju na njega, ali ga ne bih zaposlio ako ne moze da radi ono sto meni treba.

Pozz
Reply With Quote
  #196  
Staro 30.04.2011, 01:58
Orange Orange je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
US lokacija: California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 105
Nepromenjeno

Da objasnim malo, mozda ne zvuci tako ali ovo sto sam pisala da je isto kao u Srbiji gde ti treba veza se odnosi na prvi posao ovde - ako znas da radis, imas iskustvo, preporuke iz Srbije i dobar si radnik to ti ovde ne predstavlja ulaznicu, vec ti je ulaznica neko odavde ko ce da te preporuci - ja tu vidim slicnost a ne u tome da onda mozes da se baskaris i ne znas da radis ali ti je posao osiguran. Kada dobijes posao sva slicnost prestaje, vrednuje se rad i ako si dobar radnik sam gradis svoje preporuke za ubuduce i tu vec sve zavisi od tebe. I sigurno da niko nece da ti drzi ledja ako si neradnik i da ti da dobre preporuke ako ih nisi opravdao. To jeste velika razlika u odnosu na Balkan koju ja cenim i sansa za sve koji dolaze ovde da uzmu stvari u svoje ruke :-).

I ovo za prvi posao nije pravilo, ali ima prilicno primera ljudi koji su kvalitetni, imaju i iskustvo i fakultete i preporuke iz Srbije pa nisu mesecima uspeli da nadju posao. Neki su se cak i vratili zbog toga. Da su imali nekoga da im nadje bilo kakav posao, preporuku tj.vezu, ne bi bili vise nevidljivi i dobili bi priliku da se pokazu. Kad kazem da je dobro imati nekoga da vas ubaci ovde na neki posao ne mislim nista lose, to je samo prva pomoc a sve ostalo je na vama (nama).
Reply With Quote
  #197  
Staro 30.04.2011, 04:02
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Orange Prikaz poruke
Da objasnim malo, mozda ne zvuci tako ali ovo sto sam pisala da je isto kao u Srbiji gde ti treba veza se odnosi na prvi posao ovde - ako znas da radis, imas iskustvo, preporuke iz Srbije i dobar si radnik to ti ovde ne predstavlja ulaznicu, vec ti je ulaznica neko odavde ko ce da te preporuci - ja tu vidim slicnost a ne u tome da onda mozes da se baskaris i ne znas da radis ali ti je posao osiguran. Kada dobijes posao sva slicnost prestaje, vrednuje se rad i ako si dobar radnik sam gradis svoje preporuke za ubuduce i tu vec sve zavisi od tebe. I sigurno da niko nece da ti drzi ledja ako si neradnik i da ti da dobre preporuke ako ih nisi opravdao. To jeste velika razlika u odnosu na Balkan koju ja cenim i sansa za sve koji dolaze ovde da uzmu stvari u svoje ruke :-).

I ovo za prvi posao nije pravilo, ali ima prilicno primera ljudi koji su kvalitetni, imaju i iskustvo i fakultete i preporuke iz Srbije pa nisu mesecima uspeli da nadju posao. Neki su se cak i vratili zbog toga. Da su imali nekoga da im nadje bilo kakav posao, preporuku tj.vezu, ne bi bili vise nevidljivi i dobili bi priliku da se pokazu. Kad kazem da je dobro imati nekoga da vas ubaci ovde na neki posao ne mislim nista lose, to je samo prva pomoc a sve ostalo je na vama (nama).
Tacno tako i ja se potpuno slazem sa tobom,i ne samo u pitanju posla vec i za prvi stan ili upisivanje deteta u skolu zahteva da imas nekoga sto ce da te uputi.Ko ce da ti izda stan ako nemas grin kartu ili slicno,a to se ne dobija odmah.Barem ja licno za sebe pisem da nisam imala nikog ovde ne bi ni krenula u ovu avanturu,barem ne sada kada imam dvoje dece-drugacije je kad si sam...
Reply With Quote
  #198  
Staro 30.04.2011, 07:09
Orange Orange je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
US lokacija: California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 105
Nepromenjeno

A da je sve ovo velika avantura ( verujem posebno sa klincima) - stvarno jeste .
Reply With Quote
  #199  
Staro 03.07.2011, 04:03
mirella86 mirella86 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.07.2011
Poruke: 1
Nepromenjeno NY

Ako neko planira u skorije veme da ide za NY neka mi pusti e-mail skye@ptt.rs
Reply With Quote
  #200  
Staro 04.07.2011, 00:15
oligoce oligoce je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.05.2010
US lokacija: Wallington/New Jersey
YU lokacija: makedonija
Poruke: 88
Nepromenjeno

negde na ovu temu sam videla ovu stranu http://www.greencardbase.com/storechoices.asp?id=49 ima li neko iskustvo s ovim? hvala unapred
__________________
aplikacija na Lutriju 5.11.2009
izvucena 24.05.2010
case number 2011EU00022XXX
prvi koverat dobien 14.06.2010
prvi koverat poslat u Kentacky 19.06.2010
drugi koverat dobili : 11.03.2011
intervju zakazan: 19.04.2011
vize u pasosima : 21.04.2011

letimo 21.08.2011 za new york
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Iseljenicka viza za porodicu da li je moguca bez rodbine,posla,braka u Americi joga Stare teme 22 21.10.2012 18:10
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Ograničenje zapošljavanja stranaca zoran80 Stare teme 26 25.01.2010 14:31

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:24.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.