ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Obamacare » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #61  
Staro 01.05.2014, 08:05
johnny_nyc's Avatar
johnny_nyc johnny_nyc je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.05.2011
US lokacija: New York
YU lokacija: Rijeka
Poruke: 296
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Makovi Prikaz poruke
Evo odmah odgovora iz Los Angelesa: ovdje u Kaliforniji postoji nešto što se zove MEDI-CAL kao medicina i california u jednoj rijeci. Radi se o POTPUNO BESPLATNOM programu medicinskog osiguranja za Kaliforniju preko socijalne službe. Da se razumijemo, to nije famozni Obamacare jer se za njega prijavljuje drugačije i nešto se i plaća.

Dakle, jučer i danas proveo sam sate u uredu socijalne službe. Također imamo malo dijete. Prošla su 2 tjedna kako smo ovdje i lova se počela topiti. E sad. Znam da nije baš americki san da odmah s aerodroma ideš cekati u redu u socijalnoj službi, ali eto, posao još nemam, a troškovi idu. Najgore što se ovdje u Kaliforniji, a vjerujem i drugdje računa da treba dati dvije stanarine + Depozit da biste ušli u stan. S obzirom da je ovdje normalan stan u normalnom kvartu bar 1000$ znači da mi treba 3000$ (prva i zadnja stanarina i polog). Već sam pisao da sam kupio i auto- nema nista bez auta, napravili 600km u prvih tjedan dana. Tu sam odmah morao dati 2000$ Dok tražim posao nisam mogao sjediti skrštenih ruku.

I tako odem ja raspitati se za MediCal. Kažu - ne samo da može MediCal nego i pomoć u hrani i novcu. Ne znam je li to netko vec prije tražio, ali to bi imigranti svakako trebali znati. Nećete odmah imati posao, trebat će obilaziti razgovore, a o ako se nešto nađe, vjerojatno neće pokrivati sve ono što vam treba na početku. Npr opremiti iznajmljenih stan. Tu uskače socijalna država. Dobije se kartica koja se može koristiti za kupovinu namirnica u dućanima. Program za takvu kupovinu namirnica zove se CalFresh. Kao "stavljamo vam svježu hranu na stol" Još sam rekao da mi je hitno i dobio sam ju na ruke nakon malo dužeg čekanja u uredu. Popunio sam brdo papira i odmah su mi rekli da svakako imam pravo na svaku vrstu pomoći. Tako da ću nakon 30 dana koliko traje revizija svake prijave dobiti možda i neku novčanu pomoc i uključit će me u program traženja posla.

To me malo zabrinulo jer sam pomislio da onda moram bilo što prihvatiti što mi daju, ali su mi rekli da će mi nakon pregleda dokumentacije dodijeliti čovjeka koji radi za CalWorks i da ću raditi posao za koji sam kvalificiran.

Pitao sam moram li vratiti novce ako se zaposlim, rekli su "it doesn't go like that" - ne ide to tako.

Pričao sam ovim Airbnb Amerikancima našim domaćinima i njima je to najnormalnija stvar i kažu da mnogi to primaju, dapače, čak da je jako puno prevare jer da voze novi Mercedes, a provlače tu karticu u dućanima.

Pa ako mogu oni možemo i mi kojima je zaista potrebna inicijalna pomoc.

Nisam nešto najsretniji da mi treba pomoc na početku, ali mislim da se ne bi trebalo sramiti tražiti pomoc, naročito ako ti je dostupna.

A radi se o zaista dobroj mjesečnoj cifri.

O besplatnom zdravstvenom MediCal da i ne govorimo! Proguglajte malo i pitajte ako mogu što pomoći!

Moj odgovor na pitanje u postu prije ovog mog- uzmite za početak dva mjeseca putno zdravstveno osiguranje. Neke agencije daju obiteljski paket pa je jeftinije, a tu je i osiguranje prtljage- dobije se odmah neki novac za odjeću ako se prtljaga izgubi. I onda ovo. Ne znam doduše kako je u drugim američkim državama, ali treba odmah u ured socijalne službe otici, sigurno postoji nešto slično. Imigranti definitivno spadaju pod socijalnu kategoriju, osim ako ih ne čeka garantirani full-time posao.

Nastavljamo i borimo se kako znamo i umijemo!
Druže hvala ti na informacijama koje dijeliš sa nama. Ovo je vrlo bitno za sve imigrante koji će doći u LA/Californiu i zaista im može biti od pomoći, pogotovo tko nema nikog preko da mu pomogne u startu.
__________________
Prijave: 2001, 2009, 2010, 2011,2012...

06.05.2013. cura izvučena broj 15***
07.06.2013. poslani papiri za KCC
17.06.2013. papiri stigli u KCC
03.09.2013. odgovor iz KCC da su papiri u procesu
03.02.2014. interview odgođen
28.02.2014. liječnički odrađen
24.03.2014. novi datum interviewa

24.03.2014. green day
21.08.2014. USA LPR
Reply With Quote
  #62  
Staro 04.06.2014, 18:19
katrin katrin je offline
Član
 
Datum prijave: 11.11.2013
US lokacija: Bay Area , California
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 17
Nepromenjeno

Makovi, hvala vam puno na ovim informacijama!!! Mi dolazimo u SF/CA i niko nas ne ceka tamo, tako da je ovaj info od velike koristi. Hvala jos jednom
Reply With Quote
  #63  
Staro 06.06.2014, 17:28
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Pored programa koji su (ne)dostupni na federalnom nivou svaka država ima i state-only covered programe, koji dakle vaze samo u okviru te države. Neke države nude health coverage, neke food stamps, pomoć u traženju posla, neke nude sve navedeno. Samo ono na što obavezno obratite pažnju i dobro se raspitajte je da li se ta novčana pomoć koju spominjete računa kao public charge. Bilo je dosta govora o tome na forumu. Dakle, health coverage, food stamps i neke druge vrste pomoći se ne računaju kao pubic charge, ali novčana pomoć, gdje primate bukvalno novac, ne određeni iznos na kartici koji možete trošiti na hranu i sl. je public charge. A karakterisanje kao public charge vam može praviti problem kad budete aplicirali za državljanstvo.

Samo se dobro raspitajte i sve najbolje vam želim
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago

Last edited by via; 06.06.2014 at 17:40.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Obamacare/Government shutdown via Vaša strana 5 13.10.2013 02:25

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 03:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.