ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 21.06.2009, 19:12
pervan pervan je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2009
US lokacija: ?
Poruke: 26
Nepromenjeno "Vruć vetar"

Kad razmišljam o iseljavanju najčesto se sjetim epizode "Gastarbajter" iz onog starog serijala "Vruć vetar" sa Ljubišom Samardžićem. On se vraća u rodni grad da iskamči pare od starog i sreće starog prijatelja Boba koji je došao na odmor iz Njemačke. Bob se razbacuje se novcima, plaća račune u kafićima, vozi merdžu i takve stvari. Poslije par mjeseci Šurda (Ljubiša) dolazi kod njega u Njemačku i ispostavlja se da ovaj živi kod švalerke, da je merdžo njezin i da je on tamo zapravo obični papak koji nema ništa. No, ipak Šurdi nalazi neke poslove (maser, radnik u salonu za kučiće i slično), koje ovaj vrlo brzo odbacuje i na kraju mu kaže nešto u stilu: "Pa, dobro, sve sam ove poslove mogao raditi i kod kuće. Jesi li me ti za to došao ovdje?". A ovaj mu odgovara:"Slušaj Šurdo, naravno da si ti sve te poslove mogao i dolje raditi, no ovdje možeš i zaraditi." Na što će Šurda:"Ma, mogao sam ja i dolje zaraditi. Nisam ja došo ovdje za to, već da postanem neko i nešto." A Bob završava sa:"Slušaj Šurdo, to se može samo dolje. Ja kad hoću biti neko i nešto ja odem dolje. Šta će ti ovdje da si neko i nešto kad nema naših da te vide."
Znači pitanje za iskusnije koji su već duže u Americi je (volio bih iskrene odgovore bez obzira kakvi bili):
Koliko ste stvarno ispunili svoje snove dolazeći u Ameriku i što sad kada tamo živite mislite o njoj?
I kad ovo pitam ne mislim samo na novce i standard života (mada vjerujem da najveći dio nas priželjkuje Ameriku baš zbog toga), već na sve ono što vas je oduvijek mamilo i privlačilo u Ameriku.
Reply With Quote
  #2  
Staro 23.06.2009, 22:54
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

jel mogu ja?

ja sam ispunio svoj decacki san da zivim u Americi, i ziveo sam preko 10 godina. ali tu se otprilike i zavrsava ispunjenje mojih snova u vezi Amerike.

znaci, za mene je zivot u Americi, kao i sama Amerika uopste, bila jedno veliko razocarenje.

sve je nekako mnogo jadnije nego sto sam zamisljao, a i standard je neuporedivo losiji nego sto to nasi ljudi zamisljaju. u Americi su me jedino prirodne lepote ostavljale bez daha, sve drugo je sasvim obicno, i nista spektakularno. ali to je samo moje subjektivno misljenje, mozda sam previse ocekivao....ko zna.........ali znam mnooooogo njih koji su se takodje razocarali, jer americka propagandna masinerija truje ceo svet emitujuci ulepsane slike njihove zemlje, i zivota u njoj......dok je realnost u velikom broju slucajeva nesto sasvim drugo..........u Americi nema puno sjaja, raskosi, glamura i bljestavila, to i Amerikanci gledaju samo na filmu....meni Amerika cesto deluje upravo suprotno, sivo i sirotinjski........ali to retko prikazuju na filmovima, i to nije interesantno.
Reply With Quote
  #3  
Staro 26.06.2009, 00:33
Quick Draw McGraw Quick Draw McGraw je offline
Član
 
Datum prijave: 26.06.2009
Poruke: 4
Nepromenjeno

Poznajem jednog prijatelja koji je već bio u USA na par meseci i radio kao mover... Priča mi čovek priče kako je tamo sve bolje, redovnije, lepše, organizovanije, itd itd itd, čak i iz perspektive čoveka koji fizikališe sa nameštajem na part time nivou, i da je živeo mnogo bolje nego što se ovde može živeti. Pošto je nahvalio državu u koju ja u skorijem roku želim da emigriram, osetio sam mu u glasu neku želju da se vrati tamo (posle 10 minuta hvale, kako ne bih), pa sam ga i pitao da li ima planova da se eventualno vrati tamo i da započne novi život... E, kada sam dobio odgovor na to moje pitanje, samo što nisam pao na dupe...

"Ma neću ja tamo nikad živeti, meni je bolje da sam ovde ovako šugav neko i nešto nego da tamo dobro živim a da sam niko i ništa" - od reči do reči vam prenosim kako mi je rekao, a ja i dan danas ne verujem da neko može da razmišlja na taj način. Užas i patetika.

Što se mene tiče, kada budem preskočio tu baru, ima da je preskačem zbog sebe, a ne zbog mišljenja nekih maloumnika, ugleda kod komšija i lokalnih tračara...
Reply With Quote
  #4  
Staro 27.06.2009, 13:01
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Taj osecaj imaju mnogi. Mozda se on pogresno izrazio, ali ono na sta se misli...u Srbiji si odrastao, znas odredjenu kolicinu ljudi...kada prodjes gradom ili samo sednes na kafu negde u centru, velika je sansa da ces sresti nekog poznatog. Ljudi znaju ko si i sta si. Kada dodjes u USA....nemas nikog, ne znas nikog. Nisi tu ni studirao, vecina amera (99%) kada im kazes odakle si, pomesaju srbija sa ili sirija ili sibir. E sada...neko je komunikativan, krene ispocetka da gradi svoju mrezu prijatelja....a neko jednostavno nije takav. Napustiti sve sto imas i volis i otici u neku nedodjiju, ma koliko u njoj bilo bolje za zivot...jednostavno nije lako. Mnogo je teze ako si sam i ako nemas nikog u USA...to ume da bude bas zajebano. Nije svako na to spreman. Tako da prvo dodji vidi i oseti...a posle nazivaj prijatelja maloumnikom :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #5  
Staro 27.06.2009, 15:46
Quick Draw McGraw Quick Draw McGraw je offline
Član
 
Datum prijave: 26.06.2009
Poruke: 4
Nepromenjeno

Nisam prijatelja nazvao maloumnikom, već one trač party osobe što vire sa prozora dok piju kafu

Problem je u tome što tamo nije bio sam, već sa par prijatelja, i pored svega toga što mi napriča, tvrdi da je upoznao veliki broj novih prijatelja i da su ljudi uglavnom veoma ljubazni, pa mi je čudno šta je toliko zapeo da bude ovde "neko i nešto" pored tolikog svetlucanja u očima kada priča o njegovim doživljajima... Jedno su prijatelji, porodica, to je sigurno, i to jeste jedan faktor, ali njihovo mišljenje o meni je sasvim drugi. To što kažeš, možda se stvarno pogrešno izrazio, a lično se nadam da je to slučaj, jer ipak ima razlika između potrage za boljim životom i čistog 'určenja
Reply With Quote
  #6  
Staro 27.06.2009, 23:17
Siberian's Avatar
Siberian Siberian je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida - Orlando
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

ako neko ko nemoze u americi da postane neko i nesto onda stvarno neznam gde moze?

A jedan od vise razloga zasto sam pobegao iz beograda jeste ta sto neko kao izigrava nekog baju zato sto je u boljoj materijalnoj situaciji od drugih.
Reply With Quote
  #7  
Staro 28.06.2009, 09:42
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Hej Siberian, drago mi je da si se javio! Hajde reci nam kakva sad iskustva imas , jeli bolje sad? Jesi se navikao ili su stvari legle same od sebe?
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #8  
Staro 04.07.2009, 15:56
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Siberian Prikaz poruke
ako neko ko nemoze u americi da postane neko i nesto onda stvarno neznam gde moze?

A jedan od vise razloga zasto sam pobegao iz beograda jeste ta sto neko kao izigrava nekog baju zato sto je u boljoj materijalnoj situaciji od drugih.
a toga kao nema u Americi? pa u Americi se sve i svodi na to koliko para imas....ili nemas.
Reply With Quote
  #9  
Staro 07.07.2009, 02:04
Siberian's Avatar
Siberian Siberian je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida - Orlando
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

to jeste istina, ali samo u blazoj formi, barem za neke pocetke od nule, dok u srbiji krenes od nule i posle 10 godina si opet na nuli, ili te neko zajebe usput
Reply With Quote
  #10  
Staro 07.07.2009, 02:09
Siberian's Avatar
Siberian Siberian je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida - Orlando
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik wingreen Prikaz poruke
Hej Siberian, drago mi je da si se javio! Hajde reci nam kakva sad iskustva imas , jeli bolje sad? Jesi se navikao ili su stvari legle same od sebe?
pa onako, jos uvek se ja privikavam, kako da ti kazem, mentalitet ljudi mi valjda vise odgovara ovde, dok u beogradu ne, al zato bih vise voleo fizicki da sam u beogradu nego ovde, neznam sve je nekako zbrkano to ali je daleko daleko bolje nego pre.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
FLORIDA - "The sunshine state" Lucky Lokacije u USA 242 09.02.2024 11:52
"Hocu i ja u USA - AV-AV-AV" xeg Vaša strana 15 02.03.2011 13:05
Stavka "Higest level of education completed" steficacvek Prva koverta 25 01.02.2011 16:59
Depozit...tj "pare na sunce, pa cemo onda da pricamo" dreamerns Vaša strana 54 29.03.2009 00:37
Polja "In care off" i "District/County/Province/State" Marko Stare teme 1 02.12.2005 00:05

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 07:56.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.