ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #111  
Staro 20.07.2013, 22:18
Маче Маче je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.02.2013
US lokacija: Manhattan, NY
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 79
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dvlSkopje Prikaz poruke
jas ke imam affidavit of support imam cicko vo usa sto zivee

inaku sam sum, ne sum zenet bez deca znaci ke mi treba uverenie za slobodna bracna sostojba?

tnx za ponudata za adresa kaj planiras da odis? i koga?
kaj zivej cicko ti? kalifornia rece? koga planiras ti da odis?
Reply With Quote
  #112  
Staro 30.07.2013, 22:43
The Goddess The Goddess je offline
Član
 
Datum prijave: 07.05.2013
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 17
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Маче Prikaz poruke
kaj zivej cicko ti? kalifornia rece? koga planiras ti da odis?
A sto te prasaja ako ne e tajna? Nie isto cekame za intervju...
I kolku dolgo cekase za intervjuto?

Pozz
Reply With Quote
  #113  
Staro 30.07.2013, 22:50
Маче Маче je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.02.2013
US lokacija: Manhattan, NY
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 79
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik The Goddess Prikaz poruke
A sto te prasaja ako ne e tajna? Nie isto cekame za intervju...
I kolku dolgo cekase za intervjuto?

Pozz
Pa izvestuvanjeto deka mi e zakazano intervjuto go dobiv na 12ti april a intervjuto mi bese na 18ti juni znaci negde okolu 2 meseci

Me prasaja zosto sakam da odam vo Amerika, kolku pati imam aplicirano na lotarijata, so fakultetot do kaj sum i kade planiram da ziveam. Mozi imase uste nesto ali onaka nisto strasno voglavno toa bese. Ne me prasaja ni kolku pari imam ni so ke rabotam ama imav napisano adresa kade ke prestojuvam i im rekov deka kaj niv ke ziveam i tolku. ne mi pobaraa ni affidavit of support. cista formalnost tie pred vreme gi znat odgovorite na prasanjata. vas koga vi e intervjuto?
Reply With Quote
  #114  
Staro 23.08.2013, 09:08
Loperamid's Avatar
Loperamid Loperamid je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.05.2012
YU lokacija: Čačak/Beograd
Poruke: 70
Pošalji Skype™ poruku korisniku Loperamid
Nepromenjeno

Ne znam kako je moj post zavrsio u ovoj temi, pa molim moderatore da obrisu. Hvala

Last edited by Loperamid; 23.08.2013 at 09:16.
Reply With Quote
  #115  
Staro 03.11.2013, 17:09
Dgtalbtch Dgtalbtch je offline
Član
 
Datum prijave: 01.10.2013
YU lokacija: Skopje-Makedonija
Poruke: 19
Nepromenjeno

@dvlSkopje nemam pojma kako da ti vratam na taa poraka valjda kje go vidis tuka ... Mene mi e sega na 5ti vo vtornik
Reply With Quote
  #116  
Staro 05.11.2013, 22:51
biljana oh biljana oh je offline
Član
 
Datum prijave: 16.06.2013
Poruke: 15
Nepromenjeno

Dgtalbtch kako pomina na intervjuto?
Ako mozes spodeli go so nas tvoeto iskustvo.
Reply With Quote
  #117  
Staro 06.11.2013, 13:43
Dgtalbtch Dgtalbtch je offline
Član
 
Datum prijave: 01.10.2013
YU lokacija: Skopje-Makedonija
Poruke: 19
Nepromenjeno

Zdravo Biljana ,
Eve ja mojata prikazna so intervjuto :
Imav zakazno vo 8:00h stignav pred ambasada 30 minuti porano i toj od obezbeduvanje mi kaza da se vratam barem za 15 min i deka nesmeam tuka da sedam , od karsi ima kafic pa tamu sednav.
Pocnaa da doagaat luge inakaj 10 do 8 se naredivme vo red tie kazuvaat i pocnaa vo 8 tocno da prozivaat po spisok jas bev vtora pred mene imase familija 4ca, obezbeduvanjeto ti kazuvaat vo koja vrata da vlezes i pominuvame tamu niz skeniranje tasna i site raboti koi se nosat i tie te upatuvaat kade da odis ponatamu.
Od koga kje stignes vo drugata prostorija tamu te ceka drug od obezbeduvanje koj ti kazuva da zastanes i da cekas kaj negov kolega koj sto gi pregleduva dokumentite koi gi nosis i gi redi po nekoj redosled i ti kazuva sto ti treba sto ne, ti kazuva deka tuka na blagajnata se plakjaat 330$ i ti kazuva da sednes vo cekalna i deka kje te viknat. Pocna da se polni i malce e haos vo toj pogled spored mene zatoa sto site se vo edna prostorija mislam deka celo vreme vleguvaa luge i otprilika imase 70 dusi vnatre bez razlika koj za sto e, samo na razlicen salter odi. Za 10 minuti me povikaa na salter 5 i gospogjata bese nasa na Makedonski zborevme, me prasuvase deka nemav ostaveno adresa na formularot sega da ostavam pa mi go dade toa da go popolnam , me prasa dali so sega sum bila vo Amerika , dali nosam orginal diploma od fakultet na sto samo ja pokazav od nadvor , vo koja drzava kje odam i tolku rece odi na blagajna plati pa potoa vrati se. Taka napraviv, koga se vrativ mi kaza sedni si kje te povikame pak, sednav sega za 10 min me povikaa na angliski salter 3 tamu samo otpecatoci se ostavaat i tolku pa ti vika sedni kje te povikame, za 10-15 min me povikaa na salter 7 isto na angliski, Amerikanka od taa strana cela nasmeana i pozitivna posrekjna od mene sto sum dobila jas iskreno nemav premnogu trema ali ne mi bese seedno. Mi vika cestitoooo si dobila na lotarija, jas vikam da blagodaram, me prasa sto kje pravam tamu na sto odgovoriv i i dodeka zboruvav taka nekako se smeskase mislam deka mi go znaese odgovorot pred da go kazam i samo zadovolno mi kaza dobro i seriozno si go svatila ova. Me prasa dali imam 4 godisno sredno obrazovanie na sto potvrdno odgovoriv ali rekov deka imam i fakultetska diploma ne me prasa sto nego pogledna vo dokumentite i rece aaa Ekonomija i jas rekov da ali ne klasicna i si go kazav smerot ona porasa sto znaci toa jas i odgovoriv. Me prasa koga planiram da odam i rekov vo Februari posle praznicite koi sto sakam da gi pominam so fmailijata tuka rece toa e prekrasno i se svrte imi kaza Cestitki na tvojot nov zivot tamu, dojdi utre vo 3 da si ja podignes vizata sega kje odam i se nadevam ne se premislile vo megjuvreme
Se nadevam ne napisav premnogu, ama pokratko nemoze pozdrav i so srekja
Reply With Quote
  #118  
Staro 06.11.2013, 13:53
Dgtalbtch Dgtalbtch je offline
Član
 
Datum prijave: 01.10.2013
YU lokacija: Skopje-Makedonija
Poruke: 19
Nepromenjeno

Inace od dokumenti samo orginalite mi gi zemaa, kopii, zaverki na notar i prevodi iako imav napraveno nisto od toa samo diplomata kopija zaverena na notar ali ne prevedena. Dokolku nesto drugo konkretno ve interesira a ne sum napisala , slobodno pisete mi
Reply With Quote
  #119  
Staro 06.11.2013, 23:49
ig.mkd ig.mkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2013
Poruke: 34
Nepromenjeno

Cestitki Dgttalbtch za uspesno zavrsenoto intervju
Me interesira dali trebit da se obezbedi garantno pismo odnosno dali vo ambasada treba da se dostavi i toj dokument ?
pozdrav
Reply With Quote
  #120  
Staro 07.11.2013, 09:41
Dgtalbtch Dgtalbtch je offline
Član
 
Datum prijave: 01.10.2013
YU lokacija: Skopje-Makedonija
Poruke: 19
Nepromenjeno

Blagodaram da vi se vrakja inace jas nemav garantno pismo , a ne mi ni pobaraa ne stoi nikade vo dokumentite deka treba da go imas , ali ne stoese deka treba i smetka od banka pa jas odnesov i mi ja zemaa
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 20:39.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.