ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » USA Taxes » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #51  
Staro 06.02.2014, 15:27
ivanmilosavljevic's Avatar
ivanmilosavljevic ivanmilosavljevic je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2012
US lokacija: Miami
Poruke: 311
Pošalji Skype™ poruku korisniku ivanmilosavljevic
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik free Prikaz poruke
Doslo je i to cudo na red. Pitanje za iskusnije clanove, da li radi neko porez koji je u prosloj godini boravio malo vise od 2 meseca. Dali se secate kako je islo za vasu prvu prijavu poreza kad ste vi dosli u US?
Svako mora raditi porez.Ja radim porez za 5 meseci.
Ono sto je olaksavajuce za mene imacu za Iznos oko 11.000 dolara da platim oko 170$, imam malo da platim jer taj iznos ovde je ispof svih granica.Rok za placanje April
__________________
2013EU000239XX
10.10.2011-Poslao prijavu
03.05.2012-Dobio poklon za rodjendan od KCC-a
09.05.2012-Poslao kovertu
16.05.2012-Stigla koverta u KCC
19.04.2013-Lekarski
15.05.2013-Ponovo rodjen
21-22.05.2013-Zagreb-Zurich-Miami(Florida)
Reply With Quote
  #52  
Staro 06.02.2014, 15:48
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Prve godine je bilo super sa taksama. Platu sto je zaradis podele na celu godinu,i vecinu nas dobijemo lepu sumu natrag.Osim ako nemate 6 cifrenu platuJa i moj suprug smo imali jedva 20k za 6 meseci, i imali smo pravo i na Earned income credit(vidi ovde: http://www.irs.gov/Individuals/Previ...ax-Law-Updates .To je suma koju ti vracaju nazad ako nisi zaradio neki njihov limit za tu godinu.Posle imate Child Credit koji iznosi 1000 dolara po dete.Tako da ne treba da se uzrujavate sa taksama,pogotovo ne prve godine, posto vecinom puta izadju nama u korist.Posle toga naredne godine je druga prica
Reply With Quote
  #53  
Staro 06.02.2014, 15:51
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivanmilosavljevic Prikaz poruke
Svako mora raditi porez.Ja radim porez za 5 meseci.
Ono sto je olaksavajuce za mene imacu za Iznos oko 11.000 dolara da platim oko 170$, imam malo da platim jer taj iznos ovde je ispof svih granica.Rok za placanje April
A zasto treba da platis,zar si za tih 5 meseca zaradio 100k?
Reply With Quote
  #54  
Staro 06.02.2014, 16:31
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Savjet za sve koji rade poreze: pogledajte u lokalnoj biblioteci (email, stranica, nazovite) gdje ima FREE TAX Preparation , najcesce to rade volonteri AARP
http://www.aarp.org/money/taxes/aarp_taxaide/
Ovo je za ljude sa low-medium income (do nekih $55.000 kazu) i besplatno pomazu da vam pripreme i federal i state tax.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #55  
Staro 06.02.2014, 16:38
free's Avatar
free free je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2011
US lokacija: Schaumburg, IL
YU lokacija: Beograd
Poruke: 126
Pošalji Skype™ poruku korisniku free
Nepromenjeno

Ma mene brine sto moram da radim 2 state tax jer sam radio i u NY i u NJ. Imam dva W-2 papira, 1099 od banke, treba jos neki 1099 da mi stignu za nesto sto sam radio za kes, ma zlo.Sumnjam da cu imati neki povracaj, nego da ne zabrljam nesto pa posle i neke kazne da placam.
__________________
U Americi od 21.10.2013
Reply With Quote
  #56  
Staro 06.02.2014, 17:04
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik free Prikaz poruke
Ma mene brine sto moram da radim 2 state tax jer sam radio i u NY i u NJ. Imam dva W-2 papira, 1099 od banke, treba jos neki 1099 da mi stignu za nesto sto sam radio za kes, ma zlo.Sumnjam da cu imati neki povracaj, nego da ne zabrljam nesto pa posle i neke kazne da placam.
Ma nema sta da placas kazne.
Imaju oni limit koliko treba da zaradis i koliko tre ba da platis u taksama, kao sto je Miki spomenuo,imaju IRS kacelarije skoro u svakom vecem gradu za ljude sto zaradjuju manje od 55000 godisnje.Proguglaj malo IRS Locations nadji najblizu i vidi dali mozes da ih uradis tamo.Ako ne svaki walmart ima po jednu kancelariju,obicno platis od 50 do 100 dolara.Ako imas decu skupis sve ono sto si placao za njih,kao bebisiterka ili sportske aktivnosti.Medicinski racuni,renta i sl.Ako si morao da se preselis zbog posla i to moze da se uzme u uvid.Nemoj da pravis dalavere-samo skupi sve papire sto mogu da ti koriste ,odaberi mesto gde hoces da ih uradis i to je to.Prve godine sam radila u H&R Block totalno se razocarala,platila 350 dolara za naj jednostavniji tax return,i sad pre neki mesec mi doslo da doplatim 550 dolara za tu godinu,imala sam cak placeno i 3 godisnje "peace of mind",kao garancija u slucaju da se takvo nesto dogodi i kad sam se javila u njihovu kancelariju oni mi kazu da se javim sama u IRS.Posle toga sam otisla u Hewlett Packard, oni bili jos gori, toliko su bili neprofesionalni da ih nisam ni uradila tamo.Saznala da knigovoditelj sa mog posla radi takse privatno , uradila ih zajedno sa njim(zajedno smo uradili e-file,to je slicno kao da ih radis sam online)i sad mi ih radi ponovo i ove godine.I
zadovoljna sam zato sto mi covek sve lepo objasni kako ide procedura.
Ako imas decu mozes da uzmes Child Credit,ako zaradis malje od 40 i kusur hiljada godisnje i dvoje dece mozes da uzmes ovoliko,ako napravis donaciju kola,odeca i sl i imas potvrdu mozes da uzmes toliko.Covek mi uprostio sve brojeve, pa ne izgleda vise toliko misteriozno iako mogu da kazem da je ceo taj proces taksiranja vrlo slozen cak i za ljude koji to rade.
Reply With Quote
  #57  
Staro 06.02.2014, 17:14
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Joj kako smaraju sa tim poreskim prijavama. Zasto lepo ne naprave neki sistem da ti skinu automatski koliko treba i cao. Ja sad moram da placam jer imam neki Flexible Spending Account za vrtic a posto mi muz nije invalid, i nije smeo da trazi posao ne kvalifikujem se za to sto bi se kvalifikovala da je sve isto ali da on ima pravo da radi i SSN. Ovako moram da im platim $195. Dzabe se cimah oko tih nekih vracanja para, skidanja na taj racun itd. da ne duzim...
Reply With Quote
  #58  
Staro 06.02.2014, 17:22
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

E pa to ti je sad - zivot u kapitalizmu. Drugaciji nego kod nas u oba slucaja drzava ti uzme pare.
Na primer i onaj 403(b) sad cu da ga zatvorim ,jer uzimaju ti taksu kad stavis pare u fond(ja placam takse na te pare pre nego sto udju u fond), uzimaju ti taksu kad hoces da ih podignes, i na kraju godine ako si uzeo vecu sumu jos jednom ti ih oporeze. Kad kazem ovde kolegama zasto to tako,oni meni pa ako zato nam je jaka drzava.
Ako otvoris stedni racun,nema ono dobijes kamatu,cak ako skupis preko 10k oni tap odma ti uzmu takse na tvoje pare.
Reply With Quote
  #59  
Staro 06.02.2014, 17:33
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
A zasto treba da platis,zar si za tih 5 meseca zaradio 100k?
Porez se naravno placa i kada je zaradjeno mnogo manje od tih $100k - zavisi od osnova pod kojim neko radi (da li je employee contract ili ne), koliko je firma koja zaposljava uzela za poreze (da li je dovoljno placano), da li postoji tip i cash payment, da li postoje miscellaneous income ili interes income (1099-MISC i 1099-INT).... bez obzira na to sto ispod odredjenog iznosa nije "obavezno" da se preda taksa, income return je jedini dokaz koji se prihvata pri aplikaciji za healthcare, education financial aid, state benefits i tako dalje (bez obzira da li je neko zaradio $2k ili $100k). Naravno - nemoj da mislis da to sto si ti u situaciji da ubacis 3 ili 4 exemptions (nisam sigurna koliko dece imas), da se to desava svima. Nema svako decu a i da budem iskrena, ja ne zelim nikom sa ovog foruma da se kvalifikuje za EITC ($48,378 max household income za porodicu sa dvoje dece, $14,340 za single bez dece).

Citat:
Prvobitno poslao korisnik free Prikaz poruke
Ma mene brine sto moram da radim 2 state tax jer sam radio i u NY i u NJ. Imam dva W-2 papira, 1099 od banke, treba jos neki 1099 da mi stignu za nesto sto sam radio za kes, ma zlo.Sumnjam da cu imati neki povracaj, nego da ne zabrljam nesto pa posle i neke kazne da placam.
Nije to uopste problem: ako su 1099 za interest na saving ili "other income" (polje 3), onda se prijavljuje kao i W-2, nista specijalno. Ako je iz banke za podizanje sa IRA, onda imas 10% penalty (ako nemas exemption, ima nekoliko osnova) i platis porez na to. Ako ti je 1099 income ubacen na polje 7 (nonemployee compensation), onda moras da radis Schedule C. Svaki software ti bez problema obracunava za nekoliko states, samo izaberes koje (odgovoris na sva pitanja i to je to).

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Ma nema sta da placas kazne.
Imaju oni limit koliko treba da zaradis i koliko tre ba da platis u taksama, kao sto je Miki spomenuo,imaju IRS kacelarije skoro u svakom vecem gradu za ljude sto zaradjuju manje od 55000 godisnje.Proguglaj malo IRS Locations nadji najblizu i vidi dali mozes da ih uradis tamo.Ako ne svaki walmart ima po jednu kancelariju,obicno platis od 50 do 100 dolara.Ako imas decu skupis sve ono sto si placao za njih,kao bebisiterka ili sportske aktivnosti.Medicinski racuni,renta i sl.Ako si morao da se preselis zbog posla i to moze da se uzme u uvid.Nemoj da pravis dalavere-samo skupi sve papire sto mogu da ti koriste ,odaberi mesto gde hoces da ih uradis i to je to.Prve godine sam radila u H&R Block totalno se razocarala,platila 350 dolara za naj jednostavniji tax return,i sad pre neki mesec mi doslo da doplatim 550 dolara za tu godinu,imala sam cak placeno i 3 godisnje "peace of mind",kao garancija u slucaju da se takvo nesto dogodi i kad sam se javila u njihovu kancelariju oni mi kazu da se javim sama u IRS.Posle toga sam otisla u Hewlett Packard, oni bili jos gori, toliko su bili neprofesionalni da ih nisam ni uradila tamo.Saznala da knigovoditelj sa mog posla radi takse privatno , uradila ih zajedno sa njim(zajedno smo uradili e-file,to je slicno kao da ih radis sam online)i sad mi ih radi ponovo i ove godine.I
zadovoljna sam zato sto mi covek sve lepo objasni kako ide procedura.
Ako imas decu mozes da uzmes Child Credit,ako zaradis malje od 40 i kusur hiljada godisnje i dvoje dece mozes da uzmes ovoliko,ako napravis donaciju kola,odeca i sl i imas potvrdu mozes da uzmes toliko.Covek mi uprostio sve brojeve, pa ne izgleda vise toliko misteriozno iako mogu da kazem da je ceo taj proces taksiranja vrlo slozen cak i za ljude koji to rade.
Za donacije, mortgage interest, medicinske troskove i slicno mora da se radi itemized deductions, za qualified medical expenses se odbija tek nakon prvih 10% od income (primer: plata $40,000, medical expenses $5,500, dozvoljena deduction $1,500). To naravno znaci i da treba da se racunaju sales taxes i ostale deductions, sto ce retko da dostigne iznos za standard deductions ($12,200 za par, $3,900 personal exemption), izuzev ako neko nije, nedaj Boze imao zesce zdravstvene probleme i velike troskove.

Tako srecno sa prijavljivanjima poreza
Reply With Quote
  #60  
Staro 06.02.2014, 17:40
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Na primer i onaj 403(b) sad cu da ga zatvorim ,jer uzimaju ti taksu kad stavis pare u fond(ja placam takse na te pare pre nego sto udju u fond), uzimaju ti taksu kad hoces da ih podignes, i na kraju godine ako si uzeo vecu sumu jos jednom ti ih oporeze.
O cemu pricas ti?! Ja razumem da niko ne voli da mu drzava uzima pare, ali ovo je takva neistina da ja nemam reci. Uplata u 403(b) i u 401(k) i u bilo koji drugi slican plan je pre-tax. Porez se placa kad pocnes da podizes novac - KADA SE PENZIONISES, a ako resis da to ranije radis platices penalty, naravno. I porez. Daj se malo informisete pre nego sto clanovima objavite da ih prokleta kapitalisticka Amerika taksira tri puta za iste pare. Stvarno svasta.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 02:12.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.