ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 07.10.2008, 09:12
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno Od aerodroma do kuce...

Bilo bi interesantno da u ovoj temi se opise za svaki grad najjednostavniji nacin kako stici od aerodroma do grada (cena taxi-a i sl.). Mene trenutno interesuje Chicago, posto zena i ja nosimo 4 kofera (mega-giga velicine) i rucni prtljag. Kako mi je najjednostavnije da stignem do Lincoln park-a? Koliko bi kostao taxi (i da li mogu to sve u njega potrpati)? Generalno, slecem na terminal 5, a video sam da ima subway od terminala 1, ali to ide do loop-a, pa moram presedati..a niti znam grad, niti mi se sve to vuce kroz metro. Da li postoje jos neke varijante (kombi prevoz i sl)?
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #2  
Staro 07.10.2008, 14:21
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Ne znam za chikashki aerodrom ali gotovo sigurno kao i vecina aerodroma ima tzv shuttle taxi, to ti je kombi u koji mozete da se potrpate sa sve prtljagom i idete na zeljenu adresu.
  #3  
Staro 07.10.2008, 18:33
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Kad stizes, u koje doba? ti rece 15tog (sreda), a tad radim... ako dolazis posle 7, vici, zivim na 4 stanice od O'Hare, tako da mi nije daleko....



Inace, ako ides solo, onda ti preporucujem ovako, da te taxi ne ojadi:[LIST=1][*]predjes na Terminal 1[*]ides u podrum (metro je na najnizem nivou)[*]ulazis u blue line (jedini voz koji polazi sa O'Hare)[*]na cetvrtoj stanici (Jefferson Park) odajes postu Srdjevicu :grin:[*]silazis na Clark/Lake stop - to ti je ubedljivo najveca stanica sa (voznim)konekcijama koje ti ne trebaju, ali zavrsavas u strogom centru grada.[*]stigao si u podrum zgrade, penjes se gore, izlazis na ulicu[*]cim izadjes iz zgrade, vataj taxi, i vozi Lincoln Park. izaci cete 10-15$ (od aerodroma bi bilo oko 30)[*]ne zaboravi da castis taxistu, taki je red ;)[/LIST]u vozu ima da se klackas oko 45-60 minuta (trenutno rade tu trasu bas izmedju O'Hare i moje stanice, pa ce voz da ti mili jedno vreme....
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #4  
Staro 07.10.2008, 18:36
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

e da, i O'Hare stop i Clark/Lake je wheelchair accessible, znaci imaju liftove, nemo nista da se brines za kofere. takodje i u vozu: ulazis na pocetnoj, imaces mesta za sve, videces prostor pored vrata gde mozes i da ih spustis, a da budu pored tebe.... puno ljudi je u plavoj liniji sa koferima stalno, nista nemoj da se brines. sve vreme ide kroz dobre delove grada, neces imati apsolutno nikakvih problema.... ;)
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #5  
Staro 08.10.2008, 09:43
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

[QUOTE=srdjevic;4265]e da, i O'Hare stop i Clark/Lake je wheelchair accessible, znaci imaju liftove, nemo nista da se brines za kofere. takodje i u vozu: ulazis na pocetnoj, imaces mesta za sve, videces prostor pored vrata gde mozes i da ih spustis, a da budu pored tebe.... puno ljudi je u plavoj liniji sa koferima stalno, nista nemoj da se brines. sve vreme ide kroz dobre delove grada, neces imati apsolutno nikakvih problema.... ;)[/QUOTE]

Hvala puno na objasnjenju :-)
Ja slecem (ako sve bude u redu) u 18:10h. E sada, posto idem sa zenom, koliko kosta metro (ako se ne varam, koliko sam citao 5$)? Tj. ako nas je dvoje, da li se cela kombinacija isplati, ili je taxi onda zanemarljivo skuplji :-) ?
Nisu mi bas te karte za CTA najjasnije. Jel postoji tamo neka varijanta "mesecne karte" :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #6  
Staro 08.10.2008, 12:39
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Postoji mesecna karta.
Ovde ne postoji klasicni metro, mislim onaj sto ide pod zemljom ( ili ga bar ja do sada nisam video) .
Voz ovde ide na nekoj vrsti zelezne konstrukcije iznad puta, tako da nema dodira ostalim saobracajem( u gradu)

Mesecne funkcionisu na drukciji nacin nego li kod nas.
Mesecna kosta npr. za zapadna predgradja 120$.
Medutim ti sa tom mesecnom mozes da ides svuda okolo do te kilometraze npr. 45 km.
ako ides preko te kilometraze koja ti je na mesecnoj onda samo platis razliku u ceni.
Ovde postoji CTA, koji ide po gradu i Metra koja vozi svuda okolo, samo mi nije jasno da li ako kupis kartu za Metru mozes da se vozis sa CTA.
Da na mesecnoj nemas ime i prezime nego cini mi se samo pol osobe (musko, zensko") ,nisam bas 100% siguran.

Taksi od mene do aerodroma kosta oko 40$.Otprilike je aerodrom podjednako udaljen od mene i centra grada.Nisam koristio taksi ali vidim da imaju reklame na kojima pise koliko kosta do aerodroma.
  #7  
Staro 08.10.2008, 12:52
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Imao sam ja negde semu tog O'Hare blue line kada sam nesto gledao za Chicago... samo da potrazim:brb:

Edited:
Postao sam kao biblioteka, svakakve gluposti u vezi USA sakupljam, evo te mape pa mozda nekome pomogne:pozz:

p.s. pazi ti to... Srdjevic stvarno 4. stanica od O'Hare:naughty:
Attached Files
File Type: zip Chicago_train_map.zip (72,4 KB, 24 views)
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak

Last edited by xeg; 08.10.2008 at 12:58.
  #8  
Staro 08.10.2008, 17:43
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

[quote=D$D;4340]Postoji mesecna karta.
Ovde ne postoji klasicni metro, mislim onaj sto ide pod zemljom ( ili ga bar ja do sada nisam video) .
Voz ovde ide na nekoj vrsti zelezne konstrukcije iznad puta, tako da nema dodira ostalim saobracajem( u gradu)

Mesecne funkcionisu na drukciji nacin nego li kod nas.
Mesecna kosta npr. za zapadna predgradja 120$.
Medutim ti sa tom mesecnom mozes da ides svuda okolo do te kilometraze npr. 45 km.
ako ides preko te kilometraze koja ti je na mesecnoj onda samo platis razliku u ceni.
Ovde postoji CTA, koji ide po gradu i Metra koja vozi svuda okolo, samo mi nije jasno da li ako kupis kartu za Metru mozes da se vozis sa CTA.
Da na mesecnoj nemas ime i prezime nego cini mi se samo pol osobe (musko, zensko") ,nisam bas 100% siguran.

Taksi od mene do aerodroma kosta oko 40$.Otprilike je aerodrom podjednako udaljen od mene i centra grada.Nisam koristio taksi ali vidim da imaju reklame na kojima pise koliko kosta do aerodroma.[/quote]

Uh, što ne volem kad dotaknemo X tema, pa moram na svaku da se osvrnem... :)
U pravu je D$D, ovde to nije klasični metro. Čak šta više, zovu ga "the L", od Elevated, upravo zato što su šine na platformama iznad zemlje...

CTA obuhvata vozove (L, dakle), autobuse, i tzv. Pace Bus (to su busevi koji operišu kroz predgrađa, ne u Čikagu). Metra je nešto sasvim drugo: to su veliki vozovi, recimo regionalni, povezuju Čikago (IL) sa okolnim state-ovima, dakle kao naš ŽTP.
Dakle, kad kažeš idem metrom (ne metroom), misli se na Metru. L se ne zove "metro", niti ga iko tako zove. Slobodno recite "di el"... Ni subway ga ne zovu, da se ne pomeša sa sendvičima... :grin:

Oba imaju mesečne.
CTA ima 2 opcije: prepaid ili monthly. U oba slučaja dobijate karticu nalik na kreditnu, i dopunjavate je ili online ili na stanicama (imaju automate). Prepaid je u principu "plati pa se klati", te ti skidaju "kredit" svaki put kad prođeš kroz ono čudo... Mesečna je 80 kinti, koju ja imam. Prolaziš, ne razmišljaš, a oni ti (isto bez razmišljanja) samo skinu kintu s računa svakog meseca.
Metra - nemam pojma, ne koristim je. Znam uopšteno samo:
Metra je ta koja naplaćuje po distanci (relaciji), stanice su podeljene u zone A-Z, tako da ako živite recimo u Wilmette (gde sam ja onomad bio), onda ste u zoni C recimo, tako da plaćate mesečnu po tarifi "zona A-C"...
U Metri se karta kupuje na šalteru (nemaju ih sve stanice), ili kod konduktera po malo skupljoj ceni. Kod njega - isključivo kešom može da se plati.

CTA je lakši, možete napuniti kreditnom karticom karticu odmah na stanici...

Sad proverih i sa kolegom koji rabi metru - ni jedan ni drugi nemaju slike ni podatke na kartici. Ja sam moju davao devojci kad meni ne treba - nema nikakvih problema, a sve već plaćeno... :;D:

Gde si ti tačno, D$D?

[quote=dreamerns;4315]Hvala puno na objasnjenju :-)
Ja slecem (ako sve bude u redu) u 18:10h. E sada, posto idem sa zenom, koliko kosta metro (ako se ne varam, koliko sam citao 5$)? Tj. ako nas je dvoje, da li se cela kombinacija isplati, ili je taxi onda zanemarljivo skuplji :-) ?
Nisu mi bas te karte za CTA najjasnije. Jel postoji tamo neka varijanta "mesecne karte" :-)[/quote]

E care, pa ti onda nema šanse da prođeš pasošku pre 7!! Javi se na PM ako hoćeš da izorganizujemo nešto... :obrva:

Karta za CTA je 2, a ako hoćeš "transfer", onda dodaješ 25c. Transfer je mogućnost da se u roku od 90minuta od prve vožnje ukrcaš na još jedan voz/autobus....
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #9  
Staro 08.10.2008, 17:53
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Takođe, imajte recimo 5 ili 10 dolara uz sebe u kešu - aparati za kupovanje kartica ne vraćaju kusur, koliko se sećam, te nemojte da ih hranite stotkama. 5 kinti je za dvoje sasvim dovoljno da se napuni na karticu.

Procedura:
klikneš new card, ubaciš kinte koliko hoćeš, pritisneš VEND, i ispadne ti kartonče sa magnetnom trakom (mesečne su plastificirane, ove su potrošne)...

kasnije, kad imate recimo prepaid card, onda idete "add credit", lupnete karticu (ne provlače se, inače, samo je prislonite uz prozorče neko), on očita kredita koliko imate, vi ubacite kinte, on upiše na karticu. To radi i na kartonskim!!! Dakle, ako (drimeru) uplatite 5 kinti, izađe vas 2.25 po osobi, ne gubite .50 (preostalih) centi. One ostaju na kartici, te i nju možete dopuniti sa još kinte.... :;D:
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #10  
Staro 08.10.2008, 23:52
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Carol Stream.
Tu blizu centra jedno 40 km :lool:
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:52.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.