ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 14.11.2019, 17:44
Димитрије Димитрије je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.04.2019
Poruke: 99
Nepromenjeno

у суштини, ја пре бирам америку. увек се поставља питање ко има бољу економију, европа или амери. мислим да амери. таксе су заиста јако скупе, али колико сам читао нешто у флориди су јако мале или чак непостојеће за одређене послове, тако да тамо јако пуно људи отвара бизнисе и фирме.
једноставно, као што су рекли у објави коју си линковао, ако желиш неку сигурицу, да си ближе кући онда немачка, ако желиш амбицију, авантуру онда америка. имају најбоље високо образовање на свету, и најбољу медицинску негу која је ненормално скупа, што је јако велики минус.
што се мене лично тиче за развијање бизниса не постоји боља земља од америке, највећи проблем јесу таксе, али не мора свако бити у калифорнији, са разлогом су ставили толике таске тамо. у суштини ако си програмер за себе и имаш фирмицу можеш живети у било ком делу америке и радити кући.
што се пак тиче одрастања деце, мени би то лично био највећи проблем. деца постају амери, губи се наш језик, поприма се амерички менталитет, који по мом мишљењу је много лошији него наш.
што се тиче самог одласка, ја се апсолутно слажем. паре нису највећи проблем овде. има толико ствари, политика, институције, здравство, све нам је уништено. потпуно те разумем. немам одговор зашто доста људи то не види, можда су једноставно оптерећени само ловом, због ситуације како и јесте...
што се тиче америке и европе, тамо институције раде, али види и тамо је данас могућ неки облик сукоба са мигрантима, или у америци исто тако може свашта да се деси. јако пуно нација, јако пуно вера, али по мени је америка сигурнија од нереда него европа данас.
све у свему, америка је стварно корак или 10 испред свих и пружа могућности. наравно да то није та америка пре 30 40 50 година, али није ни свет.
тако да све у свему, моје мишљење је да је америка боља за бизнис, едукацију, 'слободу' итд. а европа је ето ту и има скоро исто добру економију, слободу итд.
Reply With Quote
  #12  
Staro 14.11.2019, 17:56
Димитрије Димитрије je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.04.2019
Poruke: 99
Nepromenjeno

A што се тиче живота у СФ, то је постало неиждриво скупо, пребрутално. А град за те новце не нуди оно што је некада био. Сада је таква ситуација да буквално има људи који серу по главним улицама и дрогирају се и спавају ти, али буквално. Погледај видео на YT-San Francisco is a shithole, стварно је тако данас. Зашто тако богат град једноставно не реши то, то једино не знам. Дају им и тај њихов welfare, па са тим ови се дрогирају и не раде ништа. Сан Франциско је Европа у Калифорнији, али толико су га усрали да је постао Детроит западне обале. Једна обична собица негде далеко од центра је 1000 1200$ а камоли стан. Добар стан у граду није испод 3,4,5к сигурно, гледао сам детаљно. Тако да за сада је тако, сигурно је да ће се ситуација променити али временом.
Чуо сам да кажу да је Сан Дијего супер, не знам тачно. ЛА је још увек супер, мада и тамо бескућници и све и свашта. Мислим да су одлични мањи градићи попут Санта Барбаре итд. Има и један град који је главни град дроге у Калифорнији, али сам заборавио како се зове, то сам гледао пре пар месеци документарац. И то ми је чудно да у тако богатој држави се то деси, мада ко зна треба својим очима видети све па судити.
Сигурно да је то њихова ствар богати и сиромашни квартови.
Али мислим да никада не можеш бити странац у Америци као у Европи или Немачкој, сигуран сам јер су тамо све досељеници, и Амери су колко знам на прву лопту прихватљиви, а има и доста наших људи у Калифорнији око 150, 200к колко знам, удружења, састају се итд. Заиста ако се човек снађе, Калифорнија је супер место...
Reply With Quote
  #13  
Staro 14.11.2019, 21:12
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Kako mislis da su takse "jako" skupe? Razlike na plati nisu toliko drasticne u odnosu na druge drzave, na Floridi nema state income tax na platu, i jos u 8 drzava mislim.
Reply With Quote
  #14  
Staro 14.11.2019, 21:59
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

Meni je Amerika odgovarala iz vise razloga - najvise mozda kulturoloski jer mi se zbog uticaja pop kulture nekako najlakse bilo uklopiti u to drustvo. Drugu znacajnu ulogu je odigrao jezik - engleski govorim tecno dok nisam bio bas raspolozen za ucenje Holandskog ili Njemackog sa 30 godina. Istina - ti jezici nisu potrebni za obavljanje poslovne djelatnosti, ali nekako bas ne bih volio da zivim u zemlji u kojoj ne govorim jezik stanovnistva te zemlje. Proces prilagodjavanja je dovoljno tezak bez potrebe da bude otezan sa tom stavkom. Treca, mozda i presudna stavka je ta sto sam apslutno zaljubljen u NY i uzivam u svakom sekundu koji provedem u tom gradu. Tu satisfakciju novac ne moze da kupi
Plate mozda jesu znacajno visocije nego u ostatku svijeta, al ko sto spomenuste, i troskovi zivota znaju da budu prilicno zajebani. Tu prevashodno mislim na rentu i na velike gradove, ovdje je spominjan SF, al i NY prilicno divlja sa tim cijenama i sam proces rentanja stana je paklen. Ako vidite studio ispod $1000 na marketu, odmah znate da je u getu, a ni takvih prakticno da nema. Ja sam bas sad trazio stan u periodu kada je cak i slow market za rente i jedva, jedva nasao neki basement za $1400, u relativno pristojnom dijelu grada (doduse na skoro milju od voza). Novopecenim imigrantima uzasno situaciju otezava i nepostojanje kreditnog scorea, bar u ovim velikim gradovima. Vjerujem u manjim mjestima gdje je potraznja manja da to ide puno lakse.
Sa imigracione pak strane, mislim da je sve pametnije, sem Amerike (osim ukoliko nemate vec spremnog sponzora za radnu vizu ili vas ubode lutrija). Prilicno je zatvoren taj sistem legalne imigracije za visoko obrazovane generalno. A i kada se nadje put, sve to uzasno mnogo traje (opet sem ako na neki nacin ne krenete odmah sa procesom sredjivanja GC). Svaki drugi put je muktorpan i potrebna je bas zestoka volja i zelja da se bude ovamo da bi se izguralo

Sa druge strane, Kanada moze biti prilicno dobro rjesenje. (Relativno) lak imigracioni proces koji se zavrsava relativno brzo, poslova ima prilicno, mada su slabije placeni nego SAD i manje ih je nego u SAD-u, uredjeno zdravstvo, navodno znatno mirniji zivot. Slicna stvar je i sa Australijom samo je tamo proces imigracije znatno duzi (do godine dana ako ne i jace) i mnooogo skuplji od Kanade, a i sama zemlja je u odnosu na Evropu bas predaleko.

Na kraju, mislim da u bilo koju od ove 3 zemlje se mnogo lakse uklopiti i biti prihvacen kao imigrant nego sto je to slucaj u Evropi. Vec je receno, ovo su zemlje nastale od imigranata upravo, i zbog toga sam proces asmilacije ide mnogo lakse.

Last edited by neus; 14.11.2019 at 22:09.
Reply With Quote
  #15  
Staro 14.11.2019, 22:09
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

@Dimitrije hvala na postu, i ja sam dosao do slicnih zakljucaka lutajuci po Youtube i gledajuci SF.
Ima na HBO dokumentarac o SF kako sve postaje nenormalno skupo zbog IT giganata koji se guraju na tom malom prostoru istiskujuci bukvalno svo ostalo stanovnistvno koji ne mogu da priuste sebi taj standard.
San Diego mi je cak privlacniji, klima je bolja, samo ako se moze naci posao u IT struci to bi bio pun pogodak.
Neko je prokomentarisao na forumu da ko jednom ode da zivi u San Diego posle mu se nista drugo ne svidja u USA.
Kazu da Seattle postaje novi Silicon valley i to mi je opcija takodje.
Mislim da je mveruovic u pravu vezano za takse, na osnovu linka koji je ostavio za proveru taksi interesantno je da ti ostaje priblizno isti iznos novca nakon placenog poreza ako radis u SF ili u Portland, OR, ali cene zivota u SF Bay Area je paprena.
Neko bi rekao da pravimo razanj dok je zec u sumi , ali ako se i desi da nas ikad izvuku na lutriji vredi se raspitati na vreme kakvo je stanje tamo. Veoma me interesuje iskustvo kolega koji su sad tamo.
Reply With Quote
  #16  
Staro 14.11.2019, 22:25
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik neus Prikaz poruke
Sa imigracione pak strane, mislim da je sve pametnije, sem Amerike (osim ukoliko nemate vec spremnog sponzora za radnu vizu ili vas ubode lutrija).
Upravo zbog ovoga mi je USA bio dugo van radara, uvek sam je smatrao nepristupacnom kao npr. Svajcarska u koju je takodje dosta tesko uci.
Mislim da je jedini dobar naci u USA preko lutrije, znam da je sansa jako mala, ali jedino tako oba supruznika dobijaju GC i mogucnost da rade. Ako bi nasao tamo posao i sponzora i izborio se za H-1B visa supruga ne bi smela raditi sto znaci da bi nase napredovanje bilo otezano.
Ne znam koliko vremena je potrebno proci (i da li je moguce uopste) kad bi ona mogla poceti da radi.
Kanada kao i Australija imaju regularnu proceduru za imigraciju i to takodje deluje sasvim primamljivo. Mislim da dodatno olaksava stvar ako se prvo pronadje poslodavac tamo koji je spreman da se zalozi za vasu vizu
Reply With Quote
  #17  
Staro 14.11.2019, 23:08
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Master Yoda Prikaz poruke
Upravo zbog ovoga mi je USA bio dugo van radara, uvek sam je smatrao nepristupacnom kao npr. Svajcarska u koju je takodje dosta tesko uci.
Mislim da je jedini dobar naci u USA preko lutrije, znam da je sansa jako mala, ali jedino tako oba supruznika dobijaju GC i mogucnost da rade. Ako bi nasao tamo posao i sponzora i izborio se za H-1B visa supruga ne bi smela raditi sto znaci da bi nase napredovanje bilo otezano.
Ne znam koliko vremena je potrebno proci (i da li je moguce uopste) kad bi ona mogla poceti da radi.
Kanada kao i Australija imaju regularnu proceduru za imigraciju i to takodje deluje sasvim primamljivo. Mislim da dodatno olaksava stvar ako se prvo pronadje poslodavac tamo koji je spreman da se zalozi za vasu vizu
H1B je paklen iz više razloga. Prvo, praktično je nemoguće naći nekoga da to sponzoriše. Drugo, kad i nađeš nekog, čeka te proces lutrije, jer se svake godine prijavi veći broj ljudi od broja raspoloživih viza. Treće, ako te i izvuku, i dođeš ovamo, ta viza ima jako puno restrikcija, promjena poslodavca je jako teška, i ako se odmah ne krene u proces sređivanja GC, baš zna da bude zajebano. Zato sam i pisao, treba čelična volja za ovu zemlju ako se krene u proces.
Kanada je laganija, mada sam čitao da novopristigli imigranti imaju problema da pronalskom posla jer nemaju Canadian experience koji je svuda requirement. Al kad udjes negdje legalno i bez restrikcija, opet je drugačije.

Inače, San Diego je izuzetno lijep grad. Ako mi ikad dosadi NY, vjerujem da bih okušao sreću tamo. LA, sa druge strane mi je bio totalno razočarenje.
Reply With Quote
  #18  
Staro 15.11.2019, 09:42
fetus fetus je offline
Član
 
Datum prijave: 26.10.2011
Poruke: 29
Nepromenjeno

Pozdrav,

nisam u USA, ali imam druga koji jeste, Austin Texas, kaze da sve velike IT firme dolaze sad u Austin, tako da mozda razmotriti i tu opciju.

A i moto grada je "keep it wierd", ne moze biti lose :-)
Reply With Quote
  #19  
Staro 15.11.2019, 10:20
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik fetus Prikaz poruke
A i moto grada je "keep it wierd", ne moze biti lose :-)
Hahahah slatko si me nasmejao... citao sam o nasim forumasima koji su otisli u Austin i deluje zaista primamljivo. Cak mnogi daju prednost Austinu u odnosu na Houston. Isto mislim da je primamljivo po pitanju taksi i troskova zivota, a cini mi se da on spada u jedne od sigurnijih gradova u USA
Reply With Quote
  #20  
Staro 15.11.2019, 13:11
Димитрије Димитрије je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.04.2019
Poruke: 99
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Kako mislis da su takse "jako" skupe? Razlike na plati nisu toliko drasticne u odnosu na druge drzave, na Floridi nema state income tax na platu, i jos u 8 drzava mislim.
Mислио сам на то да узму јако велики део плате. Income tax у калифорнији је до 50% ако сам испратио добро. То је претерано
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Njemacka vs. Amerika Lilya4ever Vaša strana 48 02.11.2018 17:54
Zasto se (skoro) niko ne vraca u ex-Yu? buckuris Vaša strana 17 28.11.2012 11:17
Zasto ne radi prijava na Lutriju? dele506 Stare teme 53 17.11.2009 14:05
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Garantno pismo - Zasto ga traze? Zika Jovic Druga koverta 1 21.10.2005 16:28

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 22:48.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.