ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Zdravstveno osiguranje » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 13.10.2008, 15:51
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Veronika jesi se raspitala mozda da li se treba odjavit sa drzavnog zdravstvenog? Ja zapravo ni ne koristim nista u Hrvatskoj, iako mi je i maticni tamo i zubar. Ali sa zubarom sam jako nezadovoljna i za iste pare ovdje privatno u Makeodniji radim sve sto puta bolje. Ali ipak imam jos zubara i maticnog i skoro se nista ne placa, osim neka sitna participacija. Neznam kako je za teze bolesti i hospitalizaciju ali, hvala Bogu do sad mi nije trebalo.

Ako saznas nesto javi. Ja ne zelim pitat da me ne zapamte, pa pitaju sto nisi napravila kak smo ti rekli, hahahaha!
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #12  
Staro 14.10.2008, 07:41
moni's Avatar
moni moni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.07.2008
US lokacija: Colorado Springs, CO
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 189
Nepromenjeno

Izgleda da je vise nas gledalo emisiju Moora.
Koliko je moguce duze treba zadrzati nase zdravstveno. Pa iseljenjem se ne odricemo drzavljanstva.Mada za to koliko cemo jos biti osigurani je pitanje. Bar u Srbiji prilikom odlaska na zavod za zaposljavanje ili otvoris fimu nemas odmah zdravstveno najmanje 3 meseca.Zubar se i ovde placa , na MR ne stizes po nekoliko meseci na red, pa platis blizu 20.000 din ( prosecna plata u Srbiji oko 24.000). Krvnu sliku zakazujes, a treba ti recimo hitno.Tu je opet privatna lab.Ali opsta praksa 20 din pregled.Lekovi kako koji neki (malobrojni) na pozitivnoj listi samo 20 din.
U svakom slucaju i nasi iz Amerike i Kanade dolaze ovde da se lece( uglavnom plate). Cak znam jedna prava Kanadjanka je platila operaciju u nasoj drzavnoj bolnici.E sad ako je nesto tako hitno na odmah onda ne znam?
Ne daj boze da ti treba lekar i advokat, pa gde god da si.
__________________
Case Number: 21xxy
Prva koverta: 14.05.2008.
Poslati obrasci i slike:26.05.2008.
U KCC stigla nasa koverta: 29.05.2008.
Zakazan interviju: 15.05.2009.
Druga koverta:26.03.2009.
Viza u pasosu: 22.05.2009.
U Americi od 20.08.2009.
Reply With Quote
  #13  
Staro 14.10.2008, 10:09
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

Slozila bi se sa Moni , najbolje da ti ne treba , ali nazalost to se dogada .
Istina da ni nas zdrastveni sustav nije savrsen al koji je ?! , al ipak naspram Americkog treba covjek biti zadovoljan ! Da ne spominjem porodiljno ... nehumano ...
Reply With Quote
  #14  
Staro 14.10.2008, 19:07
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Ok, hajde da spustimo paniku u granice kontrole. Ono o cemu ovde pricamo je “insurance” iliti osiguranje za zdravstvene usluge koje pruzaju osiguravajuce kompanije, koje opet ne uticu na uslugu pruzenu u bolnicama - znaci da razjasnimo neke stvari da ne bi bilo pometnje. Prvo, Michael Moore. Hmmm. Covek je film maker. Da podvucem opet – film maker – voli da radi taj posao, ocigledno ga dobro radi, voli da bude poznat i voli da pravi novce. Bira dobre teme za svoje filmove – one koje ljude najvise bole i koje se dobro prodaju.

Moj profesor scenarija ga zna. Michael nije Brankica sa B92 – namera njegovog filma nije da napravi promene. On je napravio film koji se dobro prodaje i tera ljude da razmisljaju. Ako ga ikada sretnem pitacu ga da li je platio osiguranje svom gripu ili production assistant na setu dok je snimao. Nisu krive bolnice – vec poslodavac koji nece da plati osiguranje. Kao sto ni ljudi nisu “debeli” i “bolesni” od hrane iz McDonalds kako je to prikazano u jednom drugom “dokumentarcu” (btw, opet od autora kojem je jedini povod da napravi ovakav film bio da se proslavi – po njegovim sopstvenim recima, i koji btw po sopstvenim recima u Oprah show nije placao svom timu osiguranje do pre nekoliko meseci) vec u vecini slucajeva zbog svojih navika i neodgovornosti. Ja eto pored svih kalorija, protein mixeva, i svaki dan kupujem taj famozni McDonald shake nikako da se ugojim 3 kilograma sto pokusavam 5 godina u nazad. Toliko o tome neka bude receno.

Dakle, zdravstveno osiguranje je u US veliki problem jer ne mogu svi da ga priuste i predstavnici u vlasti pokusavaju da ovaj problem rese. Vec godinama u nazad. Da li je resenje Universal health care sa kojim svi mi imamo iskustva? Ne bih rekla. Da objasnim. Ja sam dakle u Srbiji kao i svako drugi imala osiguranje i jednog lepog suncanog dana zaglavila u bolnici sa dijagnozom tri ovalna, nemirna kamencica u zuci sa prognozom operacija hitno. Laparaskopiju nije bilo moguce uraditi jer je bio veliki upalni proces a moglo je za dzabe da se uradi (objasnjenje sledi). Dakle klasicna operacija. Ljudi oko mene kupavali sve pocev od anestezije, lekova pa do konaca za operacije (svi uredno pokriveni osiguranjem), meni niko nista nije trazio. Operisali me najbolji doktori u bolnici, cuvali me kao malo vode na dlanu... kasnije su odradili i RCP na drugom odeljenju, isto cuvali i pazili. Ja opet nista nisam platila iako kosta propas’ sto bi rekli.

E sad pojasnjenje – ja sam radila kao novinar i svi su me u bolnici znali. Televizija u kojoj sam radila je poslovala u sastavu Hemofarma. Bolnici je bila potrebna sonda za laparaskopski aparat koja je bila skupa. Hemofarm je doneo sonde preko svog predstavnistva u Nemackoj. Trebalo je da ja budem prvi pacijent, moji to da snimaju i da se promovise bolnica na tv sa novom metodom. Na srecu uciteljice iz lokalne skole, ja sam u 5 ujutro zavrsila na stolu a ona je dobila laparaskopsku operaciju za dzabe. RCP nisam platila, uzvratila sam na drugi nacin – ne smem ni da pricam kako. Da li me nije kostalo? Jeste – svima sam donela sve i svasta jer sam bila zahvalna da sam ziva. Da li tako treba? Naravno da ne treba. Usluga u bolnici ne treba da zavisi ni od osiguranja ni od veze. Mi imamo veze – zaova je doktorka, dve rodjake rade u bolnici u racunovodstvu, “komsinka” bivsi direktor i nacelnik na jednom od odeljenja, ja jos uvek znam dosta ljudi tamo... da li to znaci da je moja svekrva juce mogla da zakaze ultrazvuk ranije nego za 27-mi oktobar? Ne znaci. Da li to moze da se desi ovde? Mozda, ali uglavnom ne. Da li moze da se desi kao mami kenguru u beogradskom porodilistu (please procitaj blog Zasto Srbi treba da izumru od bele kuge 1-6 na B92) da vas izmaltretiraju u trudnoci i porodilistu? Tesko. Da li ce to da vas kosta ovde? Hoce, jer u suprotnom ne bi mogli da vam pruze dobru uslugu.

Sad dolazimo na pitanje – a ko ce to da plati? Svaki grad i drzava ima specificne uslove te ne mogu da generalizujem. Od nakon par meseci od dolaska ovde pa do danas ja imam osiguranje, sto preko svojih firmi sto preko supruga kad je trebalo. Bila sam pre par godina u hitnoj pomoci – probudila se u sred noci i nisam mogla da disem. Isprepadala sam se ziva. Mislim da sam imala neki napad panike sto su mi i u bolnici kasnije rekli da je moguce. Drzali su me celu noc na ispitivanjima. Za osiguranje je dosao da me pita administrator posle par sati: da bi znao koga da bill... znaci uslugu dobijete sve jedno, samo je pitanje ko ce da plati. Ja sam kasnije te noci shvatila da toliko ne volim svoj tadasnji posao da sam pocela da imam zdravstvene probleme zbog toga. I te iste nedelje dala otkaz. I nasla ovaj posao – od tada, hvala Bogu se vise ne budim tokom noci sa osecajem da ne mogu da disem. Gledam uvek da izaberem UCLA za grupu jer sam odusevljena svojim lekarom.

Postoje individualni planovi, mislim da je Kaiser Permanente najpovoljniji mada ja nisam odusevljena njima – imaju dobru preventivu, ali je sistem isti kao tamo: Kaiser vam uzima novce, njihovi lekari vas lece, oni odlucuju sta ce da plate od procedura. To mi je malo kao kadija te tuzi, kadija ti sudi. Ja vise volim kad su nezavisni jedni od drugih. Mozete da birate izmedju HMO (porodicni lekar koji odlucuje o daljim specijalistickim pregledima) i PPO (sami birate specijaliste, niza premija ali veci deductible i placa se procenat od pregleda i procedura). Evo kako ja to rezonujem.

Ako niste bolesljivi i nemate komplikovanu zdravstvenu istoriju vec samo idete kod lekara kad nesto nije u redu i jednom godisnje na opsti exam onda je bolji HMO ($15-$30 office visit, $20-$40 specijalisticki pregled, farmacije ukljucene, hitna pomoc od $50-$100, borak u bolnici obicno $250-$350 per admission). Ako imate istoriju cancer u porodici postoji posebno osiguranje (ja ga placam preko supruga $18 mesecno za oboje – pokriva cancer testove i dijagnostiku, hemoterapije, putovanja do bolnica, prevoz, troskove boravka u bolnicama – dobro radi u kombinaciji sa regularnim osiguranjem).

Ako imate dosta zdravstvenih problema i bolesljivo dete, uzmite PPO ako imate materijalnih mogucnosti (obicno $1000 deductibale i 25% co payment). Ja dental placam PPO za mene i supruga, suprug placa HMO za oboje. Mi kombinujemo oba i imamo vecu pokrivenost tako). Cena: za mene besplatno, za njega placam $12 mesecno, imam Delta Dental za koji mislim da je najbolji, ne prodaju individualna osiguranja, pokrivaju $2000 po osobi godisnje); on ima Blue shield, pokriva do $1500 po osobi, za mene placa isto $12. Znaci mi imamo pokriveno $7000 godisnje. Da sam ja znala tu kalkulaciju kad sam dosla ovde, ja nikad ne bih otisla nazad u Srbiju da radim dental work zato sto je bio poorly done. Sad suprugu nedam da ide – radi implant ovde, kostace me isto kao i tamo a bice bolje uradjeno (mora da se nosi proteza, presadjivanje kosti, razna 3D snimanja i sl). I nedaj Boze da se nesto zakomplikuje, bar znam koga da zovem.

Za pocetak, osiguranje mozete da kupite i preko CostCo ako imate executive membership koji kosta $100 godisnje (ali vam se to vrati sa 2% rebate godisnje). Nude dobra osiguranja po povoljnim cenama, imaju svoje ocne lekare koji su dobri, imaju naocare po povoljnim cenama i farmaciju koja je jeftinija nego na drugim mestima (ja tamo kupujem chantix za odvikavanje od pusenja svaki put kad moj doktor pocne da vristi na mene sto pusim i Costco je jeftiniji od drugih za 30%)

Takodje, kao sto sam vec rekla postoje i besplatne klinike. Bitno je da ce svaki lekar da vas primi i leci. Ako zaglavite u racunima jer nemate osiguranje (da se upamti – zdravlje nema cenu, zar ne?) postoje i tu resenja – odbijanje od takse (nedaj Boze da nekom zatreba, objasnicu), payment planovi, postoji CARE program gde u principu dobijete credit za medical expenses sa neverovatno niskim interesom ako ga uopste i ima.

Znaci sta ja pokusavam da kazem – nije sve tako crno, postoje razne mogucnosti samo covek treba da zna kako da ih iskoristi. I radite na sebi sto vise mozete kako bi ste imali bolji posao, samim tim i bolje beneficije. Ja sam sad skoro bila na pregledu, doktor je posumnjao da nesto nije u redu – istog dana su uradila mammogram, ujutro biopsy, sledece nedelje sam imala pregled kod hirurga specijaliste. Osiguranje je dalo odobrenje odmah preko telefona sa confirmacionim brojem. Da nisu, ja bih platila. Ne bih isla nazad jer ne smatram da je isplativo (karta, gubljenje novca na poslu etc).

Opet, mogu da razumem da se ide nazad ako je nesto mnogo komplikovano. Ali, opet kazem moze da se nadje osiguranje ovde, nije toliki problem. Nije zaista tako crno. Problem jeste ali... svuda ima nekih problema. Ako se zaglavi u bolnici, uzme se short term disability koji pokriva deo plate dok ste nesposobni da radite – svaka firma je obavezna da placa to osiguranje, tako da nije da samo dobijate 5 dana godisnje nego ako ne daj Boze zatreba moze i vise. Firma zbog toga ne sme da vas otpusti. Ima jos dosta detalja oko osiguranja ali ovo je samo da smirim bojazni. Tu smo ako zatreba da se pojure konkretne informacije i ako treba quotes.

Za HMO i PPO mogu jos da pisem - ako treba, ali ne sad neko kad stignem kuci lol I ovako se krijem, dobicu otkaz grdna! Btw, Tina Turner rocks!!!!! Koncert juce je bio ludilo. Cujem da dolazi u Bec, ako vam je zgodno, obavezno idite!

Last edited by Zana; 15.10.2008 at 07:11.
Reply With Quote
  #15  
Staro 14.10.2008, 20:03
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

Zana, you're a lifesaver!!!!

Ma ti si ultrasupermegagiga moderator!!!
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #16  
Staro 14.10.2008, 20:06
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Ma, nesto me kolega cudno gleda danas da me ne otkuca sefici za moje "forumarenje" ha ha Ja sam vam inace danas "speechless" due to vristanje na Tininom koncertu ali mogu da kuckam jel'te... dok me ne uhvate....
Reply With Quote
  #17  
Staro 14.10.2008, 20:21
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Sigurno je koncert bio vredan gubljenja glasa
Nego Srdjko, jel' ti moz' da napises neku skriptu koja ce za postove posle svakog treceg reda da "lupi" enter i ubaci neku random slicicu?
Ubise me ovi Zanini postovi! Strasno su mi interesantni ali posle svakog procitanog izlazim napolje da 15min buljim u zeleno
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #18  
Staro 14.10.2008, 20:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Pa ja probala da formatiram ali mi nesto ne ide od ruke lol Sad cu da probam opet...
Da, samo da pojasnim zasto imam dupli dental - osiguranje recimo pokriva 50% krunice, tako je uglavnom sa svakim osiguranjem. Moj doktor onda prvo posalje claim prvom osiguranju, pa kad oni plate, onda za ostatak posalje drugom osiguranju. Evo racunice: krunica je $800, prvo osiguranje pokriva 50% do $580, znaci $290. Drugo pokriva 50% do $750 znaci dodatnih $375 sto je skupa $665. Ja placam doktoru ostatak znaci $$135. Sad posto ja neznam cene tamo, kazite mi jel tamo skuplje ili jeftinije. Za implante - osiguranje sam implant ne pokriva ali pokrice usadjivanje i krunicu preko. Mog supruga ce implant na UCLA izaci $800 i neznam koliki ce biti co-payment za druge stvari. Drzacu duplo osiguranje dokle god se ne zavrse te krupne stvari posle ce i jedno koje poslodavac placa biti dovoljno.

Sad na formatiranje!!! I ispravljanje slovnih gresaka! Xeg izvini i meni je tesko da citam ako te to nesto tesi lol uvek moram da smanjim screen na pola da bih mogla da citam...
Jos uvek neznam kako neke stvari da odradim, moram kod Srdjevica na dopunsku nastavu lol

Last edited by Zana; 14.10.2008 at 21:21.
Reply With Quote
  #19  
Staro 14.10.2008, 21:10
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Hahaha... e drago mi je da si skapirala da je kod mene bar 50% zajebancije a nisi se odmah naljutila ili odbrusila

Kazes da je jedna navlaka ili sta god za jedan zub $800!? Kod nas je jedan zub 40-100E, naravno kod privatnika, ne znam za drzavne cene. Ako radis navlake bez implanta ili most onda je normalna cena ~50E po zubu. Znaci za 1200-1500E mozes da se smejes ovako
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #20  
Staro 14.10.2008, 21:21
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Evo sad sam ispravila format pa ti vidi Xeg da li pase za oci ovako
Da, znam da je jeftinije tamo - u odnosu na cenu koja nije pokrivena osiguranjem. Moja krunica je izasla isto tako - neznam koliko je to u evrima sad, valjda oko 90-100, ne znam tacno kurs sada. Meni su uradili most tamo, ali nije dobar moram sada da radim ponovo - a sad kad razmislim bolje da sam ovde radila implant i bar bih sacuvala ta dva dodatna zuba koja su bila sasvim zdrava. E, ali da sam ja to znala tada! Izaslo bi me verovatno malo skuplje od toga sto sam platila tamo (mada i ne kad izracunam svoje troskove zbog boravka mesec dana tamo - morala sam malo da cekam) a bar bih sacuvala dva zuba. Ovako, opet moram da radim most koji je jeftiniji od implant ali... eh, na muku sam samoj sebi stala sad... ja ko velim ja se presla pa da ne dam drugima lol Inace, ovde ima dosta nasih zubara, uvek moze da se something work out Ja imam japanca koji strava radi posao i na pesaka mi je od posla pa mi je zgodno i zbog parkinga i sto mogu da idem za vreme pauze za rucak... kad smo vec kod toga - 'oladi mi se rucak!
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:38.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.