ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Priznavanje strucne spreme u US » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #101  
Staro 07.05.2012, 14:14
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Mene su ove Bachelor i Master titule i njihove varijacije potpuno sludile!

Ja sam završila Arhitektonski fakultet i stekla zavanje diplomirani inženjer arhitekture - dipl.ing.arh. Studij mi je trajao 5 godina, tj. 10 semestara i položila sam za to vrijeme 45 ispita + odbrana diplomskog rada.

Nakon uvođenja Bolonjskog procesa, studenti na mom fakultetu poslije 5 godina dobivaju titulu Master arhitekture.

U velikoj sam trilemi kako adekvatno prevesti svoju tutulu na engleski, a da se pri tome ne predstvaim lažno. Što više Google-am, to me više glava boli.


Wikipedia kaže:

The degree is earned through several possible paths of study, depending on both a particular program's construction, and the candidate's previous academic experience and degrees. M.Arch degrees vary in kind, so they are frequently given names such as "M.Arch I" and "M.Arch II" to distinguish them.

It is worth noting that there is another route to becoming an architect: the continuous 5 year professional degree program. In such a program, after five years of study, students are awarded with a professional degree in architecture. Depending on the school and course of study, this could be either a Bachelor of Architecture (B.Arch) or an M.Arch. In the U.S., it is typically a 5-year B.Arch.


Može li mi neko pomoći, kako da prevedem svoju titulu? Možda kao 5-year B.Arch? Nemam nikakvih ESPB/ECTS bodova/kredita, nije toga bilo u moje vrijeme!

E, da, ovo mi je bitno i za područje US i Kanade.
__________________

DV 2020

Last edited by NightSky; 07.05.2012 at 14:19.
Reply With Quote
  #102  
Staro 07.05.2012, 14:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

NightSky, ti lepo napisi dipl.ing arch. Imas ovde ove neke firme za evaluaciju kvalfikacija ako treba. Znaju ovde dobro sta je dipl.ing. i to nije B.S. diploma. Ja lepo stavim dipl.ing-M.S ili graduated engineer da se vidi da je graduate degree sto bi ovi rekli. Nemojte se nista cuditi, moji studenti sede na faksu u skolskoj klupi 18 h u proseku. Ja sam imala nastavu minimum 6 h dnevno (min 30 h nedeljno). 3 h vezbi + 3 h predavanja minimum cak i za neke predmete i vise. Ovde nije to uvek slucaj. Cesto imaju samo 3 h predavanja, vezbe i nemaju to rade u okviru tih 3 h. Tako da nije isto 4 godine dva semestra 10-12 predmeta po 3 h nastave i ono sto je bilo kod nas u tom starom sistemu pre Bolonje. Ono cesto nisi mogao postici da zavrsis u predvidjenom roku, retki su uspevali. Masa mojih dodiplomskih predmeta jeste ovde na poslediplomskom nivou. A moj faks je to lepo resio, platis malo i daju ti diplomu po Bolonji. Jeste da ti izbrisu masu ispita koji vis ene postoje kao da ih nije bilo ali bar pise da je master diploma. A magistarska diploma nije jos PhD, visi negde izmedju svetova. U Rusiji magistar zovu PhD.

A opet da ponovim - pola im je social sciences, liberal arts, cuda neka van struke. Mom drugu u Kanadi nisu mogli da priznaju diplomu dipl ing elektrotehnike iz Hrvatske jer nije imao dovoljno tih social sciences. Moj student moze da uzme kurseve npr Art Appreciation, Music Appreciation, Movie Appreciation, Istorija SAD, ovi mi prvi padaju napamet. Znaci fora je da ne budu fah idijoti nego da imaju neku sirinu. I zato imaju manje tih strucnih ispita nego mi i to traje 4 godine. U Evropskim skolama obicno moze i 3 jer nemaju toliko ovih izbornih sa strane "electives"-a.
Reply With Quote
  #103  
Staro 07.05.2012, 15:00
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Hvala na savjetu, vuxanne!

Šta misliš o varijanti: dip.ing.arch. - Graduated Architectural Engineer?
Ili je možda bolje Graduated Architect?
Znam da se u engleskom engineer uglavnom veže za "civil" ili "mechanical", za "architectural" ne baš.

Na mom faksu odbijaju izdati uvjerenje po Bolonji (da, svojevoljno odbijaju ), tako da ta varijanta otpada.
__________________

DV 2020
Reply With Quote
  #104  
Staro 07.05.2012, 15:13
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NightSky Prikaz poruke
Hvala na savjetu, vuxanne!

Šta misliš o varijanti: dip.ing.arch. - Graduated Architectural Engineer?
Ili je možda bolje Graduated Architect?
Znam da se u engleskom engineer uglavnom veže za "civil" ili "mechanical", za "architectural" ne baš.

Na mom faksu odbijaju izdati uvjerenje po Bolonji (da, svojevoljno odbijaju ), tako da ta varijanta otpada.
Vidi po oglasima u Monster.com i slicno kako oni zovu. Mozda bolje npr Masters in Architecture (dipl.ing.arch). Nemaju ti na faksu smisao za biznis kao oni na mom. Lepo platis, njima kosta sta da nesto potpisu i ponovo odstampaju, eventualno neki prevod...

Pazi samo da ne stavis nesto da ne lici na architect u softverskom smislu, imaju tako neki posao ko se bavi arhitekturom softvera.

Ma naci ces nesto, ako nista za pocetak neko AutoCAD crtanje, toga ima svugde.

Last edited by vuxanne; 07.05.2012 at 15:21.
Reply With Quote
  #105  
Staro 08.05.2012, 19:25
maja82 maja82 je offline
Član
 
Datum prijave: 08.05.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 3
Nepromenjeno

Pozdrav svima! Zanima me kakva je situacija sa Defektološkim fakultetom, apsolvent sam logopedije, još 3 ispita do kraja i interesuje me da li je moguće nostrifikovati diplomu, polaže se verovatno neka razlika ispita?
Reply With Quote
  #106  
Staro 08.05.2012, 19:43
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik maja82 Prikaz poruke
Pozdrav svima! Zanima me kakva je situacija sa Defektološkim fakultetom, apsolvent sam logopedije, još 3 ispita do kraja i interesuje me da li je moguće nostrifikovati diplomu, polaže se verovatno neka razlika ispita?
Na onom mom univerzitetu se taj smer zvao "Speech, language and hearing science".
Reply With Quote
  #107  
Staro 08.05.2012, 20:05
maja82 maja82 je offline
Član
 
Datum prijave: 08.05.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 3
Nepromenjeno

Hvala vuxanne, moracu da istrazim detaljnije. Da li mozda znas da li se priznaje nasa diploma odavde ili moram pocinjati od nule?
Reply With Quote
  #108  
Staro 08.05.2012, 20:18
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik maja82 Prikaz poruke
Hvala vuxanne, moracu da istrazim detaljnije. Da li mozda znas da li se priznaje nasa diploma odavde ili moram pocinjati od nule?
Ja mislim da se priznaje. Moja drugarica iz Zagreba je ovde na PhD studijama a zavrsila je Defektoloski fakulet u Zagrebu. Mislim da se taj njihvo program u Hrvatskoj jako ceni ovde. A ne znam stvarno tacno, vise se razumem u inzenjerske discipline.
Reply With Quote
  #109  
Staro 08.05.2012, 20:41
maja82 maja82 je offline
Član
 
Datum prijave: 08.05.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 3
Nepromenjeno

Hvala puno na informacijama. Naravno, ukoliko neko zna nešto više o ovome, neka napiše, stvarno bi mi koristile informacije iz prve ruke. Inače, sajt je super!
Reply With Quote
  #110  
Staro 10.05.2012, 00:54
milos0809 milos0809 je offline
Član
 
Datum prijave: 19.07.2011
US lokacija: Miami
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 24
Nepromenjeno

Evo pošto poznaješ inženjerske struke da i ja priupitam znaš li nešto bliže kako stoji Inženjerski menadžment,smer Investicioni menadžment sa FTN? Mislim,nije neka inženjerija ali se bar tako zove a vidim da sigurno znaš o čemu se radi.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 03:18.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.