ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana > Lutrija (zelena, ne Srbije)

Lutrija (zelena, ne Srbije) Još jedan Srbin u Americi

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 10.10.2005, 17:15
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Post Zelena lutrija - retro

“Stalna boravišna karta (iliti Permanent Resident Card), poznatija kao Zelena karta (Green Card) obezbeđuje pravo na permanentni život u US. Postoje razni načini dobijanja ove kartice (… preciznije…), a jedan je Diversity Visa Program, popularna lutrija koja za nagrade daje godišnje 50 hiljada zelenih propusnica.
Primetite na stranici poslednjeg linka gomilu crvenih slova, a ima ih i ovde - Website Fraud Warning. Treba i ovo pročitati - Read the Rules, Avoid the Rip-Offs“.
Ovo je izvod iz teksta Korisnika blog.hr sajta, i savrsen je tekst za otvaranje ove teme.
Ono sto bih celoj ovoj prici (linkova) dodao je zvanicni sajt (tj. homepage) US Department of State, na kome se nalaze SVE vazne informacije vezane za Diversity Visa Lottery. (hint:www->visas->permanent imigrant->DV)
Za ucestvovanje na lutriji, prvi i neophodni korak je popunjavanje ONLINE obrasca na adresi http://www.dvlottery.state.gov/. Procedura je na sajtu KOMPLETNO opisana, Amerikanci imaju stvarno smesne fazone, jeste da su striktni, ali su bas zato sve lepo opisali. Za osobu koja zna engleski, popuniti obrazac je jednostavno koliko i otvoriti nalog na Yahoo!.
Pri popunjavanju formulara, potrebno je uneti gomilu podataka o sebi. Pored klasicnih podataka tip ime/prezime/adresa/telefon/datum rodjenja, potrebno je uneti broj pasosa (da se vidi da ga imas, jer bez njega, jeli, nista), broj clanova porodice (ako si u bracnoj zajednici) i jos par sitnica. Pored toga, potrebno je obezbediti sliku kao za pasos/licnu kartu u elektronskom formatu koja se attach-uje uz aplikaciju kao attachment uz mail na Yahoo!u ;-).
Petog oktobra ove godine, pocelo je novo kolo lutrije zvano DV-2007 (jer ti srecnici odlaze te godine u Ameriku), a zavrsava se cetvrtog decembra. Ja sam prvi (i jedini ) put ucestvovao u lutriji DV-2005, pa cu opisati proceduru za neke buduce generacije.
Mislim da se pravila nisu promenila od pretprošle godine. Sto se tice slike (za formular svi znaju kako popuniti), tada je bilo da slika ne sme da bude vidljivo obrađivana. Znači, mogu samo sitnije korekcije, moraš se ipak slikati pred svetlom pozadinom (ne gradient, kao kod većine fotografa)… Naravno, preporučujem beli zid… Idealan background… Mene je drugar slikao digitalnom kamerom, samo malo popravio senku na zidu i tako sam je poslao. I prošla…

Spisak troskova za ucestvovanje na lutriji, kao i (da ga tako nazovemo) uputstvo, hronoloskim redom:
  1. prijava na www.dvlottery.state.gov u periodu oktobar-decembar = BESPLATNO!
  2. stigne pismo KLASICNOM POSTOM sa formularima NA KUCNU ADRESU koju si naveo u aplikaciji. Koverta stize iz Kentakija, na njoj pise da je salje Department of State, NIKO DRUGI! Potvrdu o izvlacenju salju na 100.000 adresa, iako dele samo 50.000, jer iz iskustva znaju da se mnogo ljudi u medjuvremenu predomisli (ili sta vec), pa se to radi da bi sigurno podelili sve. U evropske zemlje godisnje ode oko 20.000 (od 50.000) zelenih karti, jer je iz Evrope najmanja stopa emigracije u USA. Redni broj dobitnika je formata 2007EU000xxxxx. Obavestenje o tome da li si izvucen dolazi u periodu april-juni. U koverti stigne dalje uputstvo na engleskom i na srpskom jeziku, kao i formulari (komada 3). (Salju i spisak enclosed documents, tako da ako vidite da nesto fali, mozete ih odmah nazvati/obratiti se mailom). Ja sam moju kovertu dobio otvorenu (eh, ti postari), ali srecom nista nije falilo. Potrebno je popuniti te formulare, opet se slikati, i poslati sve to nazad u Kentaki, gde im je glavni ofis. U tom koraku su potrebne 2 slike: jedna klasicna anfas, a druga 3/4 profil. Slike moraju biti kockaste, sve pise u uputstvu, samo opis slika je na 2 stranice. Ja sam celo uputstvo dao fotografu uz naznaku “hocu ovakve slike” i to je to. Dakle, u drugom koraku izadje 300din za izradu fotografija (ako usluge fotografskih radnji nisu poskupele) koje se salju postom sa popunjenim obrascima, plus oko 150 dinara postarine, stize za maksimalno 2 nedelje (kazu).
  3. ako je sve u redu sa formularima/slikom koje si poslao postom (a sto ne bi bilo), posle septembra stize drugo pismo (opet postom), koje se salje negde iz Evrope, ali sa jasnom naznakom da je od njih. Meni je moje stiglo iz Ciriha. U pismu je opisana kompletna procedura za dalje: kazu ti kada i u koju ambasadu da se javis, koji ti papirir trebaju, sta da poneses u ambasadu. Uvek ti izaberu najblizu ambasadu, u mom slucaju to je, naravno, bila ona u Beogradu. Vratimo se na troskove:
    • potrebno je obaviti standardni lekarski pregled (koji se sprovodi za sve imigrante svuda i primiti neophodne vakcine. pregled je 70$, a vakcine su mene izasle 1300din, drugog momka 2400, sve zavisi od toga koliko si ih vec primio, da li imas papir da si ih stvarno primio i koliko godina imas.
    • potrebno je prevesti dokumenta na engleski jezik. U uputstvu kazu da je potrebno do 11 dokumenata, a meni je trebalo samo 4. Trebali su mi: izvod iz maticne knjige rodjenih, diploma iz srednje skole (tj.diploma najviseg obrazovanja koje imas), uverenje o nekaznjavanju iz SUP-a, pozivno pismo od bilo koga (da neces pasti na socijalnu pomoc). Cak nije potrebno standardno overeno pozivno pismo, prihvataju i e-mail ako ti neko posalje u kome ti porucuje da se ne brines, da ces za prvu priliku odsesti kod njega. Nisu mi trebali: izvod iz maticne knjige vencanih (’single’ sam), dokaz da je neko umro (a aplicirao), izvod iz vojnog odseka da si cist (nisam jos giljao vojsku), itd, itd… Prevod po dokumentu je oko 800din, za to se nadje ovlasceni sudski tumac.
  4. na kraju, javiti se u ambasadu na zakazani dan. Ako je sve OK, viza se dobija isti dan, ista je kao i vize za sve druge zemlje, samo sto na njoj pise Immigrant Visa umesto Business/Tourist/itd… Za izdavanje imigrantske vize, NEOPHODNO je platiti takse za usluge ambasade, koja iznosi: 335$ klasicna taksa za izdavanje imigrantske vize (procedura se placa u samoj ambasadi, U DOLARIMA), plus 100$ taksta sto si ucestvovao u lutriji. znaci, odes lepo sa 435$ (i svim papirima: originali+prevodi+kopije svega) u ambasadu, i to je to.
  5. onda jedino ostaje da iz ambasade odes u neku turisticku agenciju i da rezervises kartu (u jednom pravcu?). Cena avionske karte zavisi od doba godine u kome planiras da ides, i ume da kosta izmedju 500 i 1000$ sa svim aerodromskim taksama. Omladina do 26 ima neke popuste…
  6. od dana izdavanja vize, imas 6 meseci da udjes u USA.
Lekarski pregled:
U tom drugom pismu koje stigne, nalazi se spisak mesta koja su ovlascena da obavljaju lekarske preglede za imigrante.
Pretpostavimo BG koji sam ja dobio. U BGu postoje 3 adrese na koje mozes da se javis da odradis lekarski (u drugim mestima ih nema). Potrebno je nazvati ih unapred i zakazati dan kada mozes da dodjes. To valja uraditi sto pre, naravno. Ja sam isao u IOM (Internacionalna organizacija za migraciju) u Baje Sekulica 52. Znaci, taj scenario: njima se plati 70$ da urade klasican fizicki pregled (visina, tezina, kaslji, skini majcu i ti fazoni), da ti snime pluca (posalju te u Juzni Bulevar 27 za to) rendrgenom i da urade HIV test. Ako nemas potvrdu o vakcinama, salju te u Centar za zastitu zdravlja u Vasingtonovoj 4b gde te izvakcinisu.
Za par dana (do 7) su rezultati gotovi, oni ti lepo daju zapecacenu kovertu sa nalazima koju moras tako da nosis u ambasadu sa svojim papirima.
Pozivno pismo:
Jedna od vaznijih stvari na koju polazu paznju je pozivno pismo. Doduse, preko lutrije su mnogo popustljiviji nego u slucaju npr. turisticke vize. To je i logicno: kada daju turisticku vizu, frka im je da tamo i ne ostanes na crno, proveravaju da li imas gde da budes i gde da se vratis, dok ovde znaju da ides tamo da zivis, pa im je samo bitno da imas gde da budes za prvu priliku. Dovoljno je da (u slucaju da neko garantuje za tebe) ti taj neko posalje e-mail u kome te poziva (Bog zna kako), na to udaris Print i to im odneses. Mada, racunaj da ce oni to proveriti (mozda cak nekad ulete u iznenadnu kucnu posetu), jer im vec u ambasadi dajes adresu gde da ti posalju SSN (Social Security Number).
Dalje, kazu da imas prava da sa tom vizom udjes u Ameriku u roku od 6 meseci, ali da kada udjes u USA, ne smes da boravis van nje duze od godinu dana (bez posebne dozvole), jer ti onda istice viza. Takodje, ako ‘immigration officer’ skonta da koristis vizu samo da bi je odrzavao dolazeci jednom godisnje (na godisnji odmor), ima pravo da ti je oduzme.
Sustina: oni ti daju retku sansu i lepo ti kazu: dajemo ti je ako hoces da je koristis kako treba. Ako neces, uzecemo ti je. A ti vidi sta ti se isplati.
Ako su te vec izvukli (medju 50.000 ljudi od ~12M), onda ne zezas, nego odlucis: ili se selis, ili bacas kovertu…
Koliko sam cuo, posle 5 godina boravka imas pravo da apliciras za drzavljanstvo. Posle toga (mislim da) mozes da izbivas do 5 godina a da ne izgubis drzavljanstvo… Ali i tih 5god. treba izdrzati.
Inace, u ambasadi smo nas 3 bili preko lutrije isti dan. Dve devojke (isto single) i ja. Slucajno ni jedna veca familija?
Posle svega:
Ja sam naravno cekao maksimalno dugo, i iako sam dobio vizu jos krajem novembra, rezervisao sam kartu za kraj maja, 5 dana pred istek vize. Stigao sam u USA 19. maja, zelena karta mi je stigla na kucnu adresu tri nedelje kasnije. Sa njom (to je od tada vazeci dokument u USA, sa kojim mozes i da izlazis (i da se vracas) iz zemlje kad god hoces) onda mozes da vadis sve ostale dokumente: broj socijalnog (NAJVAZNIJI, bez koga ne mozes da radis), vozacku dozvolu (a to je u stvari licna karta jer svi voze), racun u banci, i ostala cuda.
Postoji tu jos trista stvari koje sam verovatno zaboravio da napomenem (ako se jos necega setim, napisacu ovde komentar), ali to je uglavnom to. Za sve ostale informacije, potrebno je otici na sajtove Americke vlade, najvise Department of State i USCIS. Tamo je sve lepo objasnjeno, samo treba sesti i citati.


Izvor: Lutrija (Zelena, ne Srbije)
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Zatvorena tema

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Uključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Zelena lutrija - Retro srdjevic Vaša strana 870 21.04.2008 08:06

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:37.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.