ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Priznavanje strucne spreme u US » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 23.11.2008, 09:09
dele506 dele506 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.09.2008
Poruke: 19
Nepromenjeno Priznavanje strucne spreme u US

Pozdrav svima,otvorio sam ovu temu kako bi razmjenili informacije.
Mene zanima na koji nacin nostrificirati diplomu kad dodemo u US,da li je to netko napravio i ako je da posalje upute.
Pozdrav svima i hvala.
Reply With Quote
  #2  
Staro 23.11.2008, 16:01
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dele506 Prikaz poruke
Pozdrav svima,otvorio sam ovu temu kako bi razmjenili informacije.
Mene zanima na koji nacin nostrificirati diplomu kad dodemo u US,da li je to netko napravio i ako je da posalje upute.
Pozdrav svima i hvala.

O diplomi koje skole se radi, da li je u pitanju srednja, visa, fakultet, magistratura, doktorat...Sta se planira studirati dalje? Svaki fakultet ima svoja pravila, svako trazi nostrifikaciju iz druge agencije...pojasni nam malo..

Pozdrav!
Reply With Quote
  #3  
Staro 23.11.2008, 20:03
dele506 dele506 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.09.2008
Poruke: 19
Nepromenjeno

Radi se o faksu.Ekonomski fakultet u Osijeku,Sveuciliste JJSttrossmayera.
Nama su sad po Bologni u Hrvatskoj dali akademske titule sa diplomiranih ekonomista promjena je bila magistar ekonomije.

Posto mi(dipl oec iliti sad mag oec) u USA imamo vise od Bachelor a sigurno nam nece priznati magisterij,u koju skupinu mi spadamo i kako da se predstavimo kad trazimo posao.
Ako je netko bio u takvoj situaciji,bio bih zahvalan kad bi napisao kako je to rijesio i sta bi bilo najbolje napraviti.
Sto se tice diplome zanima me da li moramo raditi nostrifikaciju diplome kad udemo u US ili samo trazimo posao i predstavimo se kako je sad.

Hvala
Reply With Quote
  #4  
Staro 23.11.2008, 21:50
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Master diploma

Nemoj sad pogresno da me razumes ali - ja sam taj primer imala na poslu. Bivsa koleginica je pokusavala da zakaze razgovor sa HR Manager da bi razgovarala o Master koju je trebalo da dobije iz Zagreba i do razgovora nikad nije doslo. Evo ukratko sta je meni sefica rekla o tome: ne interesuje ih usaglasavanje bilo kakvih diploma - ni iz Hrvatske (ni uskoro iz Srbije). Po njenim recima ne radi se o diplomi vec o stecenom znanju u okviru Master programa. Inace, moja prijateljica je uradila evaluaciju diplome Ekonomskog Fakulteta u Novom Sadu, i sa tom diplomom radi pa pitacu je jos jednom za proceduru (svi predmeti su se poklopili, koliko sam ja razumela). Ja licno ne znam kako to sve ide jer studiram ovde, ali mogu da se raspitam. Sto se tice usaglasenih Master diploma (ne govorim o regularnim), nisam toliko optimisticna sto se toga tice ali mozemo jos da se raspitamo. Ako neko ima iskustva sa tim neka postuje.
Reply With Quote
  #5  
Staro 23.11.2008, 21:59
dele506 dele506 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.09.2008
Poruke: 19
Nepromenjeno

Pozdrav Zana

Slazem se apsolutno sa tobom.
Ja sam dipl.oec. sad kao mag.oec.To je ustvari dipl oec izmedu njihovog Bachelour i Mastera.
Ajde raspitaj se ako ti nije problem.
Pitanje,kad trazim posao u Americi kako da se predstavim?To je ono sto mi nije jasno.Naravno najbitnije je sto si od predmeta prosao,s tim se slazem ali sta kad stave natjecaj da traze osobu sa tom i tom strucnom spremom?Kojoj struci i strucnoj spremi mi u Americi pripadamo?
Reply With Quote
  #6  
Staro 24.11.2008, 04:03
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Cao svima, evo jednog primera iz Atlante, GA a odnosi se na Fakulter fizicke kulture iliti krace receno DIF.
Naime moj kolega je otisao (ko i mi svi difovci sto smo isli u USA) ozenio se (iz ljubavi) sa curom iz Sarajeva i ona posto je znala proceduru (u njegovo ime) je uradila sledece:
Trazili su program studija sa DIF-a iz Nisa(tamo smo studirali) onda su to preveli na english(bitno je koliko sati kog predmeta je odrzano ili tako nesto)
onda su to poslali u Department of Education drzave GA, platili neke takse i posle mislim manje od 3 meseca dobio je odgovor da mu je SVE PRIZNATO i da ima pravo da radi 2 godine do sledeceg update-a svog zvanja - PE teacher.
Pera(kolega) mi je takodje rekao da su jednoj curi iz Poljske sa istim faxom, priznali 2 i po godine!!! Pa sad vi procenite DIF iz Nisa

E sad da se razumemo, to zavisi od drzave do drzave. I ja sam to pokusao u PA ali su mi u Filadelfiji rekli "vi posaljite pa cemo vam mi reci koliko jos treba da dostudirate"
Znaci ne da li treba, nego koliko jos. Onda nisam ni pokusavao.

Eto nadam se da ce nekome ovo pomoci a svakako kontaktirajte Department of Education drzave gde zelite ici pa zasto ne i posaljite pa ce vam oni vec odgovoriti.
__________________________________________________ _______
2009EU11XXX
Reply With Quote
  #7  
Staro 24.11.2008, 07:12
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Ne bih ja da procenjujem DIF iz Nisa nego mozes ti da dobijes dozvolu da radis svasta, pitanje je da li ce neko da te zaposli….

California:
- Foreign Transcript Evaluation
- California Subject Examinations for Teachers (CSET) for Physical Education :
1. Growth, Motor Development, and Motor Learning 20 questions, 1 short (focused) essay and The Science of Human Movement 20 questions, 1 short (focused) essay
2. The Sociology and Psychology of Human Movement 10 questions, 1 short (focused) essay and Movement Concepts and Forms 24 questions, 1 short (focused) essay and Assessment and Evaluation Principles 6 questions
3. Professional Foundations 16 questions and Integration of Concepts 24 questions, 1 extended essay
- Pass the Reading Instruction Competence Assessment (RICA).
- Pass an examination in the Provisions and Principles of the U.S. Constitution given by a regionally accredited college or university – sto bi se reklo da polazes Ustav
- Complete a Commission-approved Professional Teacher Induction Program. Verification of training in cardiopulmonary resuscitation (CPR) that covers infant, child, and adult CPR skills is also required.

I onda radis kao substitute teacher u Public School – znaci zamenjujes po potrebi. Plata nije negotiable, evo ga schedule:

Daily Base Rate $173.04
Base Hourly Rate (6-hour day) $28.83942
Daily Incentive Plan Rate $233.52
Base Hourly Rate (6-hour day) $38.92002
Day-to-Day Substitute, Extended Rate $233.52
Base Hourly Rate (6-hour day) $38.92002

Pa onda kad zavrsis skolicu za teachers, onda pocnes da radis kao jedan – full time. Pa zavrsis Masters, pa radis kao coach… i tako. Razlikuje se od drzave do drzave, ali ne nesto narocito….

I sad, drugarici od drugarice koja je zavrsila DIF u BG sve ovo je uzelo neko vreme (mereno u godinama cini mi se), ali vise i nije bitno, vratili su se nazad…

@dele506 - raspitacu se oko tvog problema. Uostalom, nekako smo u istoj struci, pa najkasnije u januaru imam konsultacije na univerzitetu u finance department - pitacu ih da li i kako moze da se odradi upgrade of Master iz Hrvatske i Srbije. Bez ozbira na to, accounting mozes da radis samo sa evaluacijom svoje BS diplome, i sa njom mozes da se spremis za CPA exam... i onda pravis novce... ja za par godina trebam partner in business so there you go

Pozdrav!!!!

Last edited by Zana; 24.11.2008 at 09:41. Razlog: prokleti spelling
Reply With Quote
  #8  
Staro 24.11.2008, 09:09
dele506 dele506 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.09.2008
Poruke: 19
Nepromenjeno

Dogovoreno Zana
Reply With Quote
  #9  
Staro 24.11.2008, 11:45
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Kao prvo - ovu temu moramo premestiti u Vodic za emigrante.
Paralelno sa ekonomistima i difovcima pokrenucu pricu o dipl. pravnicima. Ja to nisam ali zivim sa jednim
Naime zelja mi je da moja draga u States uradi neko strucno doskolavanje i iskoristi silne godine truda i ucenjem stecenu diplomu dipl. pravnika ali nemamo mi vremena za sve od pocetka.

Ja ne volim da krijem od drugih ono sto saznam a moze biti nekome korisno, samim tim ocekujem i od svih vas koji mozete nekako pomoci (informacije, kontakti, primeri...) da isto to ucinite

Pravo (LLB, dipl. pravnik) se studira 3 godine, ali tek nakon sto se prethodno zavrsi neki drugi fakultet (filozofija, istorija, biznis, ...). Nakon 3 godine i polozenog advokatskog ispita mogu raditi kao advokati/pomocnici a mogu i nastaviti (odmah ili kasnije) master studije (LLM, traju najcesce 1 godinu). Na doktorske studije (JDS) obicno retko idu, posto one traju najmanje jos 3 godine i mnogo kostaju a advokat LLB i LLM najcesce zaradjuje par stotina hiljada USD godisnje.
Diplomirani pravnici sa nasih prostora jedinu sansu za kakvo-takvo priznavanje diplome imaju u Californiji i drzavi New York ali to sto uspeju tamo mogu samo u ove 2 drzave i koristiti. Put do advokata za strance u US najcesce vodi preko master studija (LLM) koje traju 1 godinu i to na prestiznim univerzitetima (prvih 10-15). Nakon toga se prijavljuje advokatski ispit (znam podatak da ta priprema na Duke University traje cca 4 meseca i kosta ~$4k). U drugim americkim drzavama za sve ovo je potrebno drzavljanstvo a u Ca i NY advokatski ispit mogu da polazu i nerezidenti.
E sada, osim tog uslova da se bar nesto zavrsi u Ca ili NY (npr. master - LLM koji sam gore spomenuo) postoji i jedna potvrda koja ce u USA biti potrebna. Tu informaciju od mene dobijate gratis a za neku godinu ce je moja draga opako naplacivati u $$$$
Znaci ovako - svi koji ste zavrsili pravni fakultet i idete za USA uzmite potvrdu iz svoje advokatske komore da nemate zapreke da u maticnoj zemlji postanete advokat. Drugim recima potvrdu o potrebnom (ne dovoljnom) uslovu da u nasem slucaju u Srbiji budete advokat. To je kod nas samo zavrsen Pravni fakultet (ne mora i par godina prakse kod advokata sto se trazi u Srbiji i polozen pravosudni ispit).

Jos nemam informaciju dal' ima razlike izmedju drzavnih fakulteta i nedrzavnih akademija/univerziteta.
Aj' sada ko ima neki info neka me ispravi, dopuni, doda nesto...
Zana, na tebe polazem veeelike nade jer si dobro informisana, snalazljiva i u jednoj si od navedenih drzava (da te ne hvalim previse... uobrazices se jos vise)
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #10  
Staro 24.11.2008, 12:12
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Jaoooo, zar ne vidis da vec rastem kao krofna hihihihi Ce se raspitamo, ne brini!!!! Mora da padne povezivanje sa V777 jer na njoj vec radimo... tj. radimo da je osposobimo da nas pravno zastupa zlu ne trebalo
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 23:07.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.