ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 18.06.2009, 13:48
pervan pervan je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2009
US lokacija: ?
Poruke: 26
Nepromenjeno Kako izabrati mesto novog početka?

Evo u ocekivanju drugog koverta razmisljam o tome gdje bi i kako eventualno poceo zivot u SAD-u.
Malo sam prosvrljao careerbuilder-om i dosao do zakljucka da se trenutno IT poslovi (za koje sam ja zainteresiran) najvise nude u Virginiji i Californiji.
Pitanja broj 1: Kakvi su uslovi za zivot u ovim drzavama? U kojim okvirima se krecu svakodnevni troskovi (odnosno, kolko bi mi trebalo za pocetak za prvih par mjeseci?) Ima li netko na forumu ko se oprobao tamo?
Pitanje broj 2: U slucaju da covjek nema nigdje nikoga ko bi ga docekao i amortizirao mu prvih par mjeseci, kako da se odluci gdje sletjeti i oprobati srecu?

Bio bih zahvalan kad bi se poiskusni forumasi malo pozabavili ovim pitanjima sa stavljenim naglaskom na drugom pitanju.

Pozdrav
  #2  
Staro 18.06.2009, 15:52
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Cao Pervan,

Cesto se ljudi odlucuju da ce im prvo odrediste biti upravo mjesto gdje imaju nekog od povjerenja, ko je voljan uzeti ih na par tjedana ili cak i duze i pomoci im da se aklimatiziraju. To naravno ima svojih prednosti jer ta pomoc osim krova nad glavom i docekivanja na aerodromu, znaci mozda i upotrebu auta koja je presudna za prvi odlazak u Social security office, trazenje stana, odlazak na intervju i slicno.

Da se ponovo nalazim na tvom mjestu, znaci da nismo kao obitlej imali nekog vrlo bliskog da nas primi u svoj stan na mjesec dana, posudi nam auto i slicno, vjerojatno bi preko neta saznali gdje je trenutno najbolja ekonomija, mogucnost zaposlenja i da nije tako skupo za zivot, da se rastegne dolar sto je vise moguce.

E sad, Xeg ti mozda moze pomoci oko toga kako mu je uspjelo naci posao prije nego je dosao u Ameriku, s obzirom da na vecini mjesta prije nego popunis aplikaciju na netu traze social security number, adresu i slicno. Medutim nista neces izgubiti ako ne pokusas i nekoliko mjeseci prije polaska saljes aplikacije pa nesto mozda i upali i na taj nacin ti odredi gdje ces se skuciti.

Vrlo je moguce da neces nista dobiti tako da preporucam da se ima malo veca svota novca - ti spominjes Californiju i samo ako odes na pojedni grad i pogledas cijene stanova vidjt ces da ce te novac koji si donio sa sobom puno krace sluziti nego u nekoj drugoj drzavi u Americi, ukoliko vrlo brzo ne nades posao.

E sad, kad nemas nigdje nikoga na neki nacin mozes sam izabrati svoje odrediste i to je veoma uzbudljivo jer uz malo istrazivanje mozes izabrati ugodno i perspektivno mjesto za zivot, no za takvu avanturu koja sa sobom nosi dozu rizika, trebas dobro isplanirati kolikok ti para treba i dati si nekoliko mjeseci da nades posao - u najgorem slucaju. Medutim bilo kakav posao se relativno brzo moze naci bilo gdje tako da bi ja zadrzali pozitivu i pocela sa bilo cime i onda vrebala bolje ponude.

Kad suzis krug gradova u koje zelis ici, odi na citydata.com i potrazi lokalne savjete o tome u kojem djelu grada zivjeti i slicno. prema tome idi na Rent.com i Apartmentratings.com i tamo istrazi malo o stanovima, koliko kostaju, dali imaju short term lease (jer ako odes negdje i uzmes stan na sest mjeseci i ne dobijes posao, te zelis odseliti - snaci ce te gadna sudbina sa stanodavcem). Na tvom mjestu, znajuci o stanodavcima koliko znam sada pisala bi im vec tada i pitala ih prvo za short term lease, pa potom koliki depozit traze za nekog ko jos nema posao niti social security broj, te mu zbog toga nemogu provjeriti credit history. Negdje ce te odma odbiti, negdje ti dati nenormalne depozite da se osiguraju, negdje ce mozda pokazati vise razumijevanja. Ako dolazis negdje gdje te niko nece moci docekati, bilo bi dobro istraziti stanove da ne placas hotele ko zna kolko vremena. Isto tako bi trebao istraziti kako ces se kretati po gradu bez auta, znaci istraziti kuda idu autobusi ili dali postoji neko drugo prijevozno sredstvo. Takoder otici na craigslistu, gledati aute i koliko je moguce isplanirati i kupnju nekog vozila jer bez toga tesko da ces moci mrdnuti ikamo, od opremanja stana, do social security offica, intervjua i slicnoga. Cini se dosta sizifovski, ali mislim da uz malo planiranja, upoznavanja sa mapom grada, rutama do onog sto moras obaviti od stana i slicno, da se moze.

Mogucnosti su razne, ovisi koliko je covjek spreman riskirati, okusati srecu na mjestu koje mu se svida, a ne negdje gdje je ekonomski vrlo tmurno ali imas neku babu ili tetku koji ti vec sada kazu da tamo posla nema. Poceti zivot negdje na par mjeseci i skuziti da tamo ne ide je mozda gubljenje vremena i rizik se ponekad isplati.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
  #3  
Staro 18.06.2009, 15:55
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

E da, mjesecni troskovi ce ti takoder ovisit o mjestu na koje ides, unutrasnjost Amerike se uvelike razlikuje od West ili East coasta. Samo mali pogled na cijene stanova prikazat ce ti jasno tu razliku. Od stanova recimo koji su oko 500 - 800 (luksuzniji jednosobni - pretpostavljam da ce ti takav trebati) u centralnoj Americi doci ces do cijene od oko 1000 pa na vise za jednosobni u Californiji. A troskovi ce se nekako kretati isto tako, od hrane do rezija - recimo 1200 na jednom mjestu do 2000 na drugom. To je sve vrlo relativno, gdje bi kolko sto kostalo mozes pitati direktno pojedine forumase koji vec zive na tim mjestima.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
  #4  
Staro 18.06.2009, 19:42
pervan pervan je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2009
US lokacija: ?
Poruke: 26
Nepromenjeno

Pošto sam već jednom radio kao "exchange student" u Vermontu, već sam jednom izvadio taj SSN. Prije par mjeseci sam dobio neki Statement od njihove SSAdministracije, pa tako znam da sam im još uvijek u sustavu, a na onom formularu sam im pisao da mi samo obnove taj isti broj.
Pitanje je da li mi taj SSN može nešto olakšati u početku, pošto ga ne moram čekati (na primjer, otvaranje bankovnog računa, možda nalaženje stana i slično)?
  #5  
Staro 18.06.2009, 19:53
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Aha, da sigurno ti moze pomoci, ako nista bar za otvaranje racuna u banci, upisivanja SSN/a u aplikacije za posao i slicno. To ti moze biti prednost jer te poslodavac moze provjeriti. Za stan ti isto tako moze pomoci, iako ti neki stanodavci opet mogu udariti veci depozit ukoliko u to vrijeme jos nemas posao. Njihova najveca briga je osigurati se da ces moci placati stanarinu. Jel imas vec neke drzave koje ti se cine privlacne za zivot, koje bi ti omogucile da njegujes neki svoj zivotni stil (outdoor aktivnosti, ocean ili slicno), perspektivne za pronalazenje posla?
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
  #6  
Staro 18.06.2009, 21:35
pervan pervan je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2009
US lokacija: ?
Poruke: 26
Nepromenjeno

Pa, zapravo i nemam. Ja zapravo preferiram manja mjesta sa više prirode i manje asfalta, no imam utisak da tamo bas i ne bi imao puno šanse brzo naći posao, pa ću se najvjerojatnije za početak trebati odlučiti (ako naravno dobijem vizu) za neki veći centar.
Ima još vremena, pa ćemo vidjeti.
  #7  
Staro 18.06.2009, 22:21
perodot perodot je offline
Član
 
Datum prijave: 14.05.2009
Poruke: 5
Nepromenjeno

Mene isto zanima IT sektor. U kojem se gradu gradi puno velikih poslovnoh zgrada? Posto je moja struka design računalne mreže i IP telefonija, a taj posal ide uz izgradnju nove infrastrukture. Kakav je grad za zivot Houston, posto citam da se puno gradi?
  #8  
Staro 23.06.2009, 16:13
PaulGarrett's Avatar
PaulGarrett PaulGarrett je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.07.2008
YU lokacija: Srbija
Poruke: 106
Nepromenjeno The Best Places to Start Over

[IMG]http://images.businessweek.com/ss/09/06/0611_cities_to_start_over/image/000_intro.jpg[/IMG]


Looking to start over? Find a new job? A new house? Here are 20 U.S. markets where jobs are available and real estate is affordable


[URL="http://images.businessweek.com/ss/09/06/0611_cities_to_start_over/1.htm"]http://images.businessweek.com/ss/09/06/0611_cities_to_start_over/1.htm[/URL]
  #9  
Staro 23.06.2009, 18:22
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Svaka cast PaulGarrett, ovo je nesto sto nema kome nece zatrebati:bravo:
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
  #10  
Staro 23.06.2009, 19:38
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Whoohooo-Colorado Springs je na osmom mjestu!!! :)))
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prijavljivanje za Green Card Lottery prije završetka srednje škole valocean Stare teme 7 03.01.2014 05:32
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:58.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.