ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 02.11.2012, 01:27
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Evo i da ja kazem misljenje :-)

Dosao iz EU, plata tamo bila odlicna za standard, supruga isto zaposlena, malo dete. Izvuku nas i eto nas u SF bay. Prvi utisci su da je EU zakon za USA. Po svim pitanjima i za 99% ljudi (1% su visoko rangirani menadzeri i inzenjeri koji u USA imaju dosta veca primanja za razliku od EU).

Jos se trazi posao i nikako nije lako naci isti iako ja licno imam dosta iskustva, preporuke, prosli poslodavac mi je bila jedna od najvecih firmi u svom domenu + je firma iz USA pa opet sve ide jako kilavo.

Za sada se trudimo da gledamo pozitivne stvari ovde a iste se ticu uglavnom ljudi i osecaja da nisi stranac (za razliku od EU) iako to nije neki veliki faktor niti nama nesto preterano znaci. Sve u svemu EU pogotovo severo-zapadni deo je nekoliko reda velicina ispred US generalno i moje neko misljenje je da je USA jedna zemlja u razvoju i da to sto ima nekoliko meganopolisa nikako ne znaci da je ispred neke Danske, Norveske ili DE po standardu gledano na obicnog coveka.

Da li se kajemo?
Jos je rano. Mi ni nismo pobegli od necega vec smo dosli da probamo i na sve ovo gledamo kao na neku avanturu ili duze putovanje pa sta bude. U EU se uvek mozemo vratiti i to je neka olaksavajuca okolnost za razliku od nekih ljudi iz Srbije koji misle da nema alternative.

Sve u svemu slazem se sa dosta stvari koje je rekao Score i sto se mene tice ako dobijem neki job offer u EU a ovde ne bude posla koji osigurava minimum standarda zivota eto nas nazad...
Reply With Quote
  #22  
Staro 02.11.2012, 01:34
Ivana717 Ivana717 je offline
Član
 
Datum prijave: 29.10.2012
US lokacija: NYC, DC, Seattle, Miami
YU lokacija: Podgorica, Crna Gora
Poruke: 5
Nepromenjeno

Bilo bi pozeljno da ljudi koji su vec tamo i koji su odmah nasli posao u struci kazu koja je struka u pitanju (nadam se da nije sve IT ). Ja planiram da 2014 upisem tamo neki koledz ili univerzitet. Koledz sigurno, to mogu da isfinansiram, a univerzitet ako mi daju dobru stipendiju. Ako ne, onda cu probati transfer sa koledza. Sad samo razmisljam sta da upisem. Novinarstvo mi je prva zelja, ali tesko cu naci posao u Americi sa tom diplomom. Criminal justice je druga karijera koja mi se svidja- kriminolog, ili kriminalni psiholog i ima jos par zanimljivih smjerova (ne bih bas da radim na terenu, previse sam smotana). Za kraj sam ostavila marketing, biznis ili IT smjer, ali to samo ako bas, bas budem morala. U medjuvremenu cu igrati lutriju i nadati se najboljem, a ako ne bude nista- platim nekom Ameru da me zeni zbog papira Mozda steknem i nekog prijatelja za vreme skolovanja, pa to bude i lakse. Sa green card bih mnogo lakse privela skolovanje kraju, kao elegible non-citizen. I eto meni brzo papira. Nadam se. To je plan, u svakom slucaju. Meni je koliko-toliko olaksano zato sto cu prvo na skolovanje, pa onda `trbuhom za kruhom`, drugacije je veliki rizik ali ja bih rizikovala! Znam ljude koji nisu isli sa 20-30 hiljada pa su se itekako fino snasli. Istina, oni su uglavnom isli sami Meni je olaksavajuca okolnost to sto idem sasvim sama, brinem samo za sebe i to je to.
Reply With Quote
  #23  
Staro 02.11.2012, 03:09
AllenJohnJohnson AllenJohnJohnson je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.01.2012
Poruke: 70
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Photographer Prikaz poruke
Evo i da ja kazem misljenje :-)

Dosao iz EU, plata tamo bila odlicna za standard, supruga isto zaposlena, malo dete. Izvuku nas i eto nas u SF bay. Prvi utisci su da je EU zakon za USA. Po svim pitanjima i za 99% ljudi (1% su visoko rangirani menadzeri i inzenjeri koji u USA imaju dosta veca primanja za razliku od EU).

Jos se trazi posao i nikako nije lako naci isti iako ja licno imam dosta iskustva, preporuke, prosli poslodavac mi je bila jedna od najvecih firmi u svom domenu + je firma iz USA pa opet sve ide jako kilavo.

Za sada se trudimo da gledamo pozitivne stvari ovde a iste se ticu uglavnom ljudi i osecaja da nisi stranac (za razliku od EU) iako to nije neki veliki faktor niti nama nesto preterano znaci. Sve u svemu EU pogotovo severo-zapadni deo je nekoliko reda velicina ispred US generalno i moje neko misljenje je da je USA jedna zemlja u razvoju i da to sto ima nekoliko meganopolisa nikako ne znaci da je ispred neke Danske, Norveske ili DE po standardu gledano na obicnog coveka.

Da li se kajemo?
Jos je rano. Mi ni nismo pobegli od necega vec smo dosli da probamo i na sve ovo gledamo kao na neku avanturu ili duze putovanje pa sta bude. U EU se uvek mozemo vratiti i to je neka olaksavajuca okolnost za razliku od nekih ljudi iz Srbije koji misle da nema alternative.

Sve u svemu slazem se sa dosta stvari koje je rekao Score i sto se mene tice ako dobijem neki job offer u EU a ovde ne bude posla koji osigurava minimum standarda zivota eto nas nazad...
Ne možeš uspoređivat cijeli SAD s jednom Danskom ili Norveškom. Ja radije uspoređujem SAD s cijelom EU, a pojedine savezne države s pojedinim članicama EU. Osobno mi nije važno samo koliko zarađujem, već i da li mogu potrošiti tu lovu na ono što želim. Iako svugdje ima ekstrema, po pitanju ekonomije i uređenosti, ti ekstremi su veći u EU (od Bugarske do UK-a). U gotovo cijelom SAD-u možeš imati dobar život, a u EU samo u Njemačkoj, Francuskoj, UK, Skandinaviji i nekim manjim razvijenim državama.
Europa svugdje ista, i sve što turisti dolaze gledati su crkve i palače. Europa je stara, i gusto naseljena... nešto što se meni osobno ne sviđa. A SAD, od Havaja do NY, čuda neviđenih, prirodnih i ljudskih...
Reply With Quote
  #24  
Staro 02.11.2012, 03:50
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Nadam se da ces biti izvucen i doci ovde pa ces videti da to sto pricas jeste jedan mit.

Ja sam ziveo i radio u Bugarskoj i mogu ti reci da sto se tice nekih svakodnevnih stvari ovde imas dosta losiji standard i mogucnost izbora.

1. Nemas normalnih i cistih restorana gde mozes da pojedes normalnu hranu po normalnim cenama. Trebaju ti kola za SVE.

2. Signal za mobilnu telefoniju je blagi uzas u SF Bay-u. Mogu da zamislim kako je u Ajdahu ili Dakoti.

3. Internet je preskup i prespor.

4. Kvalitet usluge je katastrofalan za placen novac. (od banke do frizera).

5. 90% stanova i apartmana NEMA masinu za pranje vec odecu moras da peres u perionicama i za to naravno treba da putujes kolima uglavnom jer 10 Kg se ne nosi peske cak i da je perionica blizu. Kad dodas izgubljeno vreme i kvalitet pranja dolazis do dosta frustrirajucih trenutaka, pogotovo kad imas decu.



Veoma je bitno doci ovde i videti kako je jer je 99% ljudi u velikoj zabludi. Od funkcionisanja administracije, kvaliteta usluga za placen novac do svakodnevnog zivota. Jedno je San Francisco ili New York (cak i tamo nije idealno kako neki pricaju) a drugo je centralni deo USA i sela. Ono sto sam video jeste da i najzabacenije Bugarsko selo ima bolji standard od nekih u Kaliforniji, da ne govorimo za neke drzave srednjeg zapada...
Reply With Quote
  #25  
Staro 02.11.2012, 04:32
Maruko's Avatar
Maruko Maruko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.05.2012
US lokacija: Miami, i okolina. Dosta mi je snega za 3 zivota :)
YU lokacija: Zlatibor
Poruke: 42
Nepromenjeno

Nisam hteo da pisem nista ovde, ali... Da nisam zeleo da odem, ne bih se ni prijavljivao.
Standard ovde mi je dovoljno los, da mogu da kazem da lebdim iznad dna u stilu Tom Kruza u M:I. Ne ocekujem ja da mi u prvih pet dana u USA procvetaju ruze, gladiole i slicno sareno mirisljavo rastinje, ali znam za sigurno da ako se dovoljno trudis, taj trud se na kraju isplati. Da u USA nije bolji standard, ne bi se iz celog sveta svake godine delilo desetine hiljada viza, a prijavljivalo stotine puta vise ljudi. I svi koji su tamo, vratili bi se odavno. Moja poznanica je zavrsila arhitekturu u Srbiji, a u USA cuva decu, a njen verenik isto ima neku fensi diplomu sa naseg fakulteta, a radi kao izbacivac u diskoteci. Pa se ne vracaju. Pitam se, zasto...
Moja rodjaka je vec nekoliko godina u US, zavrsila faks i posle mesec i po nasla posao u svojoj struci, da joj pola Klivlenda zavidi. A to se desilo u kriznoj 2010-oj godini. Sa druge strane, moja najbolja drugarica u Srbiji je pre 18 meseci odbranila master rad na fakultetu bezbednosti. Nema posao, NIKAKAV, a o struci da ne pocinjem. A nije da ne trazi, jednostavno je upala u zacarano kolo "treba ti dve godine iskustva", kao da te dve godine mogu da se kupe na buvljaku, ili kod sve brojnijih Kineza.
Ko zivi po principu "Bolje prvi u selu, nego poslednji u gradu", nek ne krece, nek ne ide. Neka ostane ovde, i tapka u mestu do kraja zivota, jer iz mog ugla, ova kola mogu dalje u samo jednom pravcu, a to je nizbrdo.

“Your time is limited, so don’t waste it living someone else’s life. Don’t be trapped by dogma – which is living with the results of other people’s thinking. Don’t let the noise of other’s opinions drown out your own inner voice. And most important, have the courage to follow your heart and intuition. They somehow already know what you truly want to become. Everything else is secondary.”
__________________
Mozak na OFF!

30.01.2013. VIZA U PASOSU!
Reply With Quote
  #26  
Staro 02.11.2012, 05:03
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Da razjasnimo neke stvari. Ja sam poredio EU i USA a ne Srbiju i USA.

1. Kvalitet skolovanja za ulozen novac je svetlosnu godinu ispred u odnosu na USA.

2. Kvalitet zdravstvene zastite za ulozen novac je opet na strani EU.

Samo ove dve stavke stavljaju EU pre USA za svakoga ko ima decu. Tu nema diskusije i nema nikakvog rezona to porediti osim ako niste tom menadzer ili inzenjer pa vam je tada sve jedno gde ste.

Sto se tice prijava za lutriju, viza i ostalih stvari to isto treba razjasniti.

Vecina viza je iz non-EU drzava i drzava koje se vode kao treci svet. Vecina ljudi koji ostaju u USA su iz tih i takvih drzava.
Reply With Quote
  #27  
Staro 02.11.2012, 05:07
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Photographer Prikaz poruke
Nadam se da ces biti izvucen i doci ovde pa ces videti da to sto pricas jeste jedan mit.

Ja sam ziveo i radio u Bugarskoj i mogu ti reci da sto se tice nekih svakodnevnih stvari ovde imas dosta losiji standard i mogucnost izbora.

1. Nemas normalnih i cistih restorana gde mozes da pojedes normalnu hranu po normalnim cenama. Trebaju ti kola za SVE.

2. Signal za mobilnu telefoniju je blagi uzas u SF Bay-u. Mogu da zamislim kako je u Ajdahu ili Dakoti.

3. Internet je preskup i prespor.

4. Kvalitet usluge je katastrofalan za placen novac. (od banke do frizera).

5. 90% stanova i apartmana NEMA masinu za pranje vec odecu moras da peres u perionicama i za to naravno treba da putujes kolima uglavnom jer 10 Kg se ne nosi peske cak i da je perionica blizu. Kad dodas izgubljeno vreme i kvalitet pranja dolazis do dosta frustrirajucih trenutaka, pogotovo kad imas decu.



Veoma je bitno doci ovde i videti kako je jer je 99% ljudi u velikoj zabludi. Od funkcionisanja administracije, kvaliteta usluga za placen novac do svakodnevnog zivota. Jedno je San Francisco ili New York (cak i tamo nije idealno kako neki pricaju) a drugo je centralni deo USA i sela. Ono sto sam video jeste da i najzabacenije Bugarsko selo ima bolji standard od nekih u Kaliforniji, da ne govorimo za neke drzave srednjeg zapada...
Pre tri godine ti ne bih verovao ni rec i pitao bih se zasto pricas to sto pricas. A sada znam da si za skoro sve potpuno u pravu. Nazalost, najveca vecina je zrtva ekstremno uspesne americke marketinske masine i misli isto kao i ja pre tri godine i uzaludan nam je trud da im to pokusamo objasniti. Kao kad roditelji probaju objasniti tinejdzerima da za nesto nisu u pravu. Moraju to osetiti na svom iskistvu, sta je tu je.
__________________
Score
Reply With Quote
  #28  
Staro 02.11.2012, 05:24
Maruko's Avatar
Maruko Maruko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.05.2012
US lokacija: Miami, i okolina. Dosta mi je snega za 3 zivota :)
YU lokacija: Zlatibor
Poruke: 42
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Photographer Prikaz poruke
Da razjasnimo neke stvari. Ja sam poredio EU i USA a ne Srbiju i USA.

1. Kvalitet skolovanja za ulozen novac je svetlosnu godinu ispred u odnosu na USA.

2. Kvalitet zdravstvene zastite za ulozen novac je opet na strani EU.

Samo ove dve stavke stavljaju EU pre USA za svakoga ko ima decu. Tu nema diskusije i nema nikakvog rezona to porediti osim ako niste tom menadzer ili inzenjer pa vam je tada sve jedno gde ste.

Sto se tice prijava za lutriju, viza i ostalih stvari to isto treba razjasniti.

Vecina viza je iz non-EU drzava i drzava koje se vode kao treci svet. Vecina ljudi koji ostaju u USA su iz tih i takvih drzava.
1. Dzaba kvalitet skolovanja, kad nema posla nakon skole. Primer iz bliske okoline sam ostavio u prethodni post, a to je samo jedan od mnogih.

2. O zdravstvenoj zastiti u Srbiji: ovde imate doktore koji ce osobi sa pecatima na rukama, koji su prvi znaci leukemije, reci: "Zeno, radis u kuhinji, oprzilo te ulje." Licni primer, a samo jedan od mnogih. Najkorumpiraniji sistem u zemlji, vec decenijama, je zdravstveni.
__________________
Mozak na OFF!

30.01.2013. VIZA U PASOSU!
Reply With Quote
  #29  
Staro 02.11.2012, 05:29
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Zelim ti da dodjes i da se uveris da to sto pricas jeste samo mit. Ne znam na osnovu cega mislis da je u USA mnogo bolji kvalitet usluge nego u EU...

Opet, ja sam poredio EU i USA a ne USA i Srbiju.
Reply With Quote
  #30  
Staro 02.11.2012, 05:39
Maruko's Avatar
Maruko Maruko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.05.2012
US lokacija: Miami, i okolina. Dosta mi je snega za 3 zivota :)
YU lokacija: Zlatibor
Poruke: 42
Nepromenjeno

Gospodine, meni nije bitno poredjenje Nemacke i USA (npr.), jer ja zivim u Srbiji. GC se izdaje za Ameriku, a ne Austriju (npr.), tako da mi nije bitno poredjenje standarda neke Zapadno-Evropske zemlje sa standardom u USA.
__________________
Mozak na OFF!

30.01.2013. VIZA U PASOSU!
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:08.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.