ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 18.10.2009, 23:29
kish89 kish89 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.10.2009
Poruke: 2
Nepromenjeno Par osnovnih pitanja

Pozdrav,

Evo tek jucer sam saznao za ovaj sajt i vjerovatno sam u ova dva dana proveo na njemu 10 sati.
Zbilja ima korisnih informacija , svaka pohvala!
Vec me oci peku, no valjda cu uspjet dovrsit ovaj prvi post

Imam 22.g , i od malih nogu mastam da zivim u USA , ili da ih bar posjetim.
Stekao sam i par kolega preko interneta , uglavnom nasih ljudi koji su otisli dolje za vrijeme rata , pa su me i oni dodatno "stimulirali" da ih posjetim.

Naravno, nije me bilo tesko nagovoriti , pa sam odlucio iduce lijeto (dakle 2010) otici u New York (bliza okolica) starom kolegi mojih roditelja.
On bi mi osigurao smjestaj i sve ostalo.
Isao bih na kojih mjeseca dana, tek toliko da vidim koliko ce me se uopce zivot "preko bare" dopasti.
Jezikom baratam dovoljno dobro, a i za tih mjesec dana koliko cu biti dolje, vjerujem da cu ga jos vise usavrsiti.
Imao sam u planu izvaditi turisticku vizu (mislim da je cca. 100USD) , ali cemo vjerovatno mi iz Hrvatske u ljeto moci putovati i bez viza na maks. 3mj. u USA (visa wiaver program koji bi trebao biti odobren na ljeto jer su se vec pocele uvodit biometrijske putovnice).

No, posto sam naletio na ovaj forum , zainteresirala me je i "green card lottery"".
Koliko sam shvatio , upravo je sad vrijeme (do kraja 11.tog mjeseca) za prijavu za lutriju.
Procitao sam zbilja skoro pa sve topice na forumu ali imam jos par pitanja.

Dakle, ako se sad prijavim, i ako me uspjesno izvucu , trebao bih primiti "1.kovertu" , recimo do kraja 5tog mjeseca iduce godine , i to je dakle sigurno da cu dobiti zelenu kartu?
Zatim, moram popuniti neke formulare koji su bili u toj koverti i poslat ih natrag.
Pa bi mi trebala stici "2 koverta" u 9-10mj. iduce godine.
Zatim me zovu na intervju u ambasadu u Zagrebu , ili treba jos neke "koverte" sacekat?

Kako izgleda taj intervju u ambasadi , da li moram razgovarat na engelskom jeziku ,neke uvjete ispunit?
Koliko treba cca. eura da se rjesi sva papirologija

Recimo da iduce godine u 12mj. uspjesno prode razgovor u ambasadi i dobijem vizu , koliko ja mogu jos ostati u Hrvatskoj, a da mi zelena karta ne propadne?
Da li moram u nekom roku otici u USA?
Takoder, dok dodem u USA , da li ja automatski dobivam americko drzavljanstvo i ostale dokumente , ili trebam tamo ostati 6mjeseci,godinu dana?
Trenutno nisam u braku, no za godinu-dvije cu se vjerovatno zenit, hoce li moja supruga dobiti bez problema papire ukoliko cu ja imati vec americko drzavljanstvo?

I za kraj vi koji ste dobili na lutriji , sto ste prvo napravili dok ste dosli u USA.
Da li ste bili sami , bez obitelji, kolega, posla?
Koji bi po vama bio dovoljan iznos novaca da imate od cega zivjeti (osnovno za zivot) recimo 2-3mjeseca dok ne pronadete posao?

Inace, ja sam krenuo u 4etverogodisnju elektrotehnicku skolu , no u 3razredu sam upao u lose drustvo pa sam se prebacio u elektro-mehanicarsku 3ogodisnju skolu koju sam uspjesno zavrsio.
Nakon toga sam zavrsio dodatni tecaj za ugostiteljstvo (pomocnik) jer mi je trebalo da mogu vodit ugostiteljske objekte koje mi roditelji posjeduju.
Ne mogu reci da mi je lose ovdje gdje jesam , uspio sam za vlastiti novac kupit 20kEURa vrijedan auto , uskoro bih mogao kupit i kucu na kredit, a imam i solidnu placu , no kao sto sam spomenuo ranije, USA me oduvijek privlaci i htio bih probat dolje nesto radit.
Odlicno baratam sa racunalima, radio sam kao serviser 2g. , a i u ugostiteljstvu se snalazim dobro (radim zadnje 3g kao konobar).
U USA bih pokusao pronaci neki posao PC servisera, jer je to jedino sto volim raditi, no naravno ni drugi privremeni poslovi nisu naodmet.

Da li ovo moje skolovanje zadovoljava prijavak na lutriju?
Dakle to je sveukupno 8g. osnovne skole , 3 godine srednje skole (zavrsene), 1godina ugostiteljske skole(zavrsene= , i sad ne znam da li mi se racunaju ove 3 godine dok sam isao u elektrotehnicku skolu?

Eto,to bi bilo to za sada i isprike na poduzem postu!

Hvala unaprijed na svim odgovorima!

Reply With Quote
  #2  
Staro 19.10.2009, 08:52
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Obavezan uslov je zavrsena srednja skola (cetvorogodisnja), pa bi bilo dobro da najpre obezbedis odgovarajucu diplomu, kako bi mogao da konkurises. Ima tu i stavka o radnom iskustvu, ali je njena primena malo sumnjiva, a bilo bi glupo da te izvuku, pa posle odbiju zbog neispunjavanja skolskog uslova. Diploma srednje skole na ovim prostorima moze i da se kupi, pa razmisli.
Prijava je besplatna, prvi koverat stigne tokom 5. i 6. meseca naredne godine (ako si izvucen), a druga zavisno od broja pod kojim si izvucen. Mi nasu ocekujemo u 3. mesecu naredne godine, a neki sa manjim brojem su vec dobili vizu (mi smo 19xxx, a oni do 10000 su vec u proceduri intervjua). Za vizu ti treba 775 USD, plus troskovi lekarskog pregleda, pa avio karta - to su troskovi. Koliko ces poneti je relativno, zavisi gde ces da se smestis, da li ces da placas stan ili imas nekog da te primi dok se ne snadjes, ali vecina ovde barata cifrom od oko 10k dolara. Mi cemo, ako sve prodje kako treba, poci sa daleko manje, pa sta nam Bog da...
Kada udjes sa zelenom kartom u USA ti si legal resident, imas pravo da se zaposlis, placas porez i sl., ali nisi drzavljanin, ne mozes da glasas, nemas pravo na socijalnu pomoc. O svemu tome ima dosta postova. Tek posle 5 godina zivota u USA (najmanje 6 meseci + 1 dan boravka svake godine) mozes da apliciras za drzavljanstvo, polazes ispit i sudskom odlukom postajes Amer sa svim pravima.
Ako sam sta pogresio nek me drugi isprave...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #3  
Staro 19.10.2009, 09:04
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Nisi pogresio: sa trogodisnjom skolom ne moze, a iskustvo konobara ne pripada odgovarajucoj grupi poslova. Jedino ako ne izvuce neku "menadzersku" potvrdu... kupvinu diplome ne savetujem, u ambasadama su nasi ljudi koji znaju sta im valja ciniti u takvim situacijama. A i moze da se obije u glavu u USA (moguce posledice oduzimanje GC i drzavljanstva na osnovu laganja na aplikaciji).
Reply With Quote
  #4  
Staro 19.10.2009, 09:58
lenhi lenhi je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.07.2009
Poruke: 258
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreadnot Prikaz poruke
Za vizu ti treba 775 USD, plus troskovi lekarskog pregleda, pa avio karta - to su troskovi. Koliko ces poneti je relativno, zavisi gde ces da se smestis, da li ces da placas stan ili imas nekog da te primi dok se ne snadjes, ali vecina ovde barata cifrom od oko 10k dolara. Mi cemo, ako sve prodje kako treba, poci sa daleko manje, pa sta nam Bog da...
Kad već pominješ te iznose novca oko odlaska a planiraš sa manje od 10k otići, zanima me imaš li ti djecu?
Kada sam počeo da predajem ove prijave, bio sam sam. Sada imam suprugu, dvoje male djece, pa me brine da li bih izdržao taj početni period zbog novca. Ne znam ni sam koliki je rizik sa dvoje male djece ići.
To me nekako brine da nekad pomislim da ne vrijedi ulaziti u ovu priču sad kad imam porodicu, malu djecu...
Reply With Quote
  #5  
Staro 19.10.2009, 11:00
kish89 kish89 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.10.2009
Poruke: 2
Nepromenjeno

Problem je sto ja nisam siguran da li bih htio dolje ostat zivjet , no posto je sad rok da se prijavim na lutriju , htio sam probat , ali cini se da bez cetverogodisnje skole nista.

U svakom slucaju u ljeto iduce godine idem dolje pa makar i sa turistickom vizom.

Sto se tice skolovanja, ja sam prvo krenuo u cetverogodisnju (elektrotehnicar).
Prva dva razreda sam uspjesno zavrsio, no u trecem su nastali problem , pa sam se automatski prebacio u slabiju skolu (elektro-mehanicar) koja je trogodisnja , i tu sam zavrsio trecu godinu.
A nakon toga sam polagao samo neke ispite za ugostitelja.
Dakle, ja u radnoj knjizici imam upisano zanimanje elektro-mehanicar i ugostitelj.
Ova dva zavrsena razreda elektrotehnicke skole mi naravno nisu upisana, jer je nisam zavrsio.

E sad, ako se vec odlucim za lutriju , da li mogu ja naknadno upisati cetvrtu godinu za zanimanje elektro-mehanicar.
Pitam zato jer je to trogodisnja skola , pa ne znam da li se moze naknadno upisati jos jedna godina , koja teoretski ne postoji.(citaj. trogodisnja skola)
Jedino da zavrsim zadnje dvije godine elektrotehnicke skole (prve dvije su zavrsene) , no to mi je relativno duzi proces..

I ako se sad prijavim na lutriju, bez zavrsenog cetvertog razreda, hoce li mi se on priznati ako ga zavrsim u meduvremenu dok cekam "1 kovertu".

Jos me zanima ovo oko zenidbe.
Ako sam dobio zelenu kartu i nakon toga se ozenim , da li moja supruga takoder ima pravo na zelenu kartu?
Ili moram prvo cekati da postanem "punokrvni" amerikanac, dakle da dobijem drzavljanstvo nakon pet godina ,pa se zatim zenim?

Hvala.
Reply With Quote
  #6  
Staro 19.10.2009, 12:45
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik lenhi Prikaz poruke
Kad već pominješ te iznose novca oko odlaska a planiraš sa manje od 10k otići, zanima me imaš li ti djecu?
Kada sam počeo da predajem ove prijave, bio sam sam. Sada imam suprugu, dvoje male djece, pa me brine da li bih izdržao taj početni period zbog novca. Ne znam ni sam koliki je rizik sa dvoje male djece ići.
To me nekako brine da nekad pomislim da ne vrijedi ulaziti u ovu priču sad kad imam porodicu, malu djecu...
Bas zbog malog deteta sam vise nego odlucan da odem, da bih njemu pokusao da pruzim bolje sanse nego sto moze da ih ima ovde. Imam klinca od skoro cetiri godine. Ni ja ne znam koliki je rizik i kako cu se snaci, ali kad su mogli nepismeni sa 5 dolara u dzepu, valjda ce se i za mene naci nesto...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #7  
Staro 19.10.2009, 12:49
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kish89 Prikaz poruke
...no posto je sad rok da se prijavim na lutriju , htio sam probat , ali cini se da bez cetverogodisnje skole nista.

E sad, ako se vec odlucim za lutriju , da li mogu ja naknadno upisati cetvrtu godinu za zanimanje elektro-mehanicar.
I ako se sad prijavim na lutriju, bez zavrsenog cetvertog razreda, hoce li mi se on priznati ako ga zavrsim u meduvremenu dok cekam "1 kovertu".

Jos me zanima ovo oko zenidbe.
Ako sam dobio zelenu kartu i nakon toga se ozenim , da li moja supruga takoder ima pravo na zelenu kartu?
Ili moram prvo cekati da postanem "punokrvni" amerikanac, dakle da dobijem drzavljanstvo nakon pet godina ,pa se zatim zenim?

Hvala.
Nemoj da se prijavljujes ako nemas diplomu cetvorogodisnje skole, jer u startu nisi "kvalifikovan" za aplikaciju. Na forumu mozes da nadjes iskustvo jednog clana koji se prijavio, bio iyvucen, ali je odbijen za vizu jer u vreme prijave nije imao zavrsenu srednju skolu - dakle vec tada nije ispunjavao uslov (bez obzira sto je kasnije zavrsio).
Za zenidbu je najbolje vreme u toku samog procesa, ako si vec izvucen, da bi i supruga bila ukljucena u proces. Ako se ozenis posle dobijanja zelene karte, procedura za nju moze da potraje i nekoliko godina.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #8  
Staro 19.10.2009, 13:09
lenhi lenhi je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.07.2009
Poruke: 258
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreadnot Prikaz poruke
Bas zbog malog deteta sam vise nego odlucan da odem, da bih njemu pokusao da pruzim bolje sanse nego sto moze da ih ima ovde. Imam klinca od skoro cetiri godine. Ni ja ne znam koliki je rizik i kako cu se snaci, ali kad su mogli nepismeni sa 5 dolara u dzepu, valjda ce se i za mene naci nesto...
Ma ok kontam ja to. I ja svojoj djeci želim da pružim bolju budućnost. I ne samo djeci nego isebi i suprugi. Spreman sam da istrpim zbog djece mnogo toga vjerovatno kao isvaki roditelj. Ne bih želio u slučaju ako me izvuku da se zaletim tek tako i potegnem porodicu sa dvoje male djece, ako ne mogu opstati. Svakako da svako od nas pripremi neki plan borbe za opstanak, šta i kako u početku, ali nekako postoji strah od male djece. Kad je čovjek sam može kako hoće. Volim čuti tako mišljenja ljudi sa djecom.
Reply With Quote
  #9  
Staro 19.10.2009, 21:57
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Svako ko je sa decom i ima dobar zivot u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji,Bosni i dr, (nemoj te mi zameriti ako sam nekog izostavila) neka dva puta razmisli pre nego sto krene u Ameriku. Ali opet niko nece znati o cemu pricam dok ne dodje. Ja nisam htela da slusam nikoga ko mi je ukazivao na neke stvari koje su me udaljavale od odlaska u Ameriku.Sada sa ovim iskustvom bi dobro razmislila....da ne kazem da ne bih ni doalzila osim turisticki.Ali ovo je samo moje misljenje, nemojte zameriti.
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #10  
Staro 19.10.2009, 23:10
TheNenad's Avatar
TheNenad TheNenad je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.09.2009
YU lokacija: True north of Serbia
Poruke: 241
Nepromenjeno

Kao što je već rečeno, imaš mogućnost učestvovanja u GC lutriji na osnovu radnog iskustva, međutim valjalo bi proveriti sa ambasadom koja su to zanimanja za koje priznaju radno iskustvo i kako ćeš to sve dokazati.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.