ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 26.06.2009, 09:45
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno Kako do posla kad se jednom udje?

Znam da malo trcim pred rudu, kao i da nije lako dati precizan, pouzdan i 100% tacan odgovor na ovo pitanje, ali me zanimaju iskustva onih koji su vec u USA:
1. Koliko vam je bilo potrebno vremena da dobijete prvi posao od trenutka kada ste stigli, a da pre toga niste vec imali nesto ugovoreno iz Srbije (dakle, kao pali sa Marsa)
2. Kakva vrsta posla moze najlakse da se nadje?
3. Da li od takvog posla moze da se prezivi dok se ne stane na noge i potrazi nesto u struci?
4. Da li postoje poslovi na koje nece da zaposle belog skolovanog kandidata (fakultetski obrazovanog)?
I sva druga iskustva i komentari su dobro dosli, ne mogu trenutno da se setim svih pitanja, ali ce ih sigurno biti jos. :estudian:
  #2  
Staro 26.06.2009, 16:24
kaneolopa kaneolopa je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.02.2009
US lokacija: SF Bay
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 329
Nepromenjeno

[QUOTE=dreadnot;10740]Znam da malo trcim pred rudu, kao i da nije lako dati precizan, pouzdan i 100% tacan odgovor na ovo pitanje, ali me zanimaju iskustva onih koji su vec u USA:
1. Koliko vam je bilo potrebno vremena da dobijete prvi posao od trenutka kada ste stigli, a da pre toga niste vec imali nesto ugovoreno iz Srbije (dakle, kao pali sa Marsa)
2. Kakva vrsta posla moze najlakse da se nadje?
3. Da li od takvog posla moze da se prezivi dok se ne stane na noge i potrazi nesto u struci?
4. Da li postoje poslovi na koje nece da zaposle belog skolovanog kandidata (fakultetski obrazovanog)?
I sva druga iskustva i komentari su dobro dosli, ne mogu trenutno da se setim svih pitanja, ali ce ih sigurno biti jos. :estudian:[/QUOTE]
Ja sam osam meseci ovde i josh uvek trazim posao
1. Posao tipa rad na proviziju nije tesko naci i nasla sam ga za dve nedelje
2. Komisione prodaje svega i svacega (obicno su to "marketing" agencije koje zaposljavaju na prevaru)
3. Od ovoga posla [B]ne moze[/B] da se prezivi, znaci zaradjivala sam manje nego u srbiji
4. Naravno da postoje poslovi na koje ako si beo, fakultetski obrazovan i pricas malko naprednije engleski, a pride imas i zelenu kartu (shto znaci da ne mogu da te placaju ispod federalnog nivoa) nece ni da te vide - ovo se odnosi na one "bilokakve" poslove tipa pomoci u kuhinjama, babasera, mcDonalds da odbili su me i iz meka :D

Sve u svemu za ovih osam meseci poslala sam blizu 2000 rezimea, imala nekoliko intervjua i nishta posla, a imam legalne papire, bela sam, pricam engleski i ne gadim se ni jednog posla niti sam bila izbirljiva, i pride imam fax zavrsen.
Nemoj da te ja zaplashujem, ali morate biti spremni na sve zivo, znam da je jako tesko prihvatiti price kao shto je ova moja, ali poslovi u americi ne padaju sa grana, vijajte veze josh iz srbije i dobro se pripremite na sve zivo.
  #3  
Staro 26.06.2009, 19:54
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

od svakog posla moze da se prezivi. ako umes da se stisnes. jer imas sve za svaciji dzep. ako malo zaradjujes, i stan ti skup, ti uzmi sobu, i budi roomie sa nekim.......kanelopa mozda previse bira......a to sto si "beo" to nikoga ne zanima......ti nisi njihov belac i to odmah treba da ti bude jasno, iako je ovo velika tabu tema na ovom sajtu, postoji jaka nevidljiva linija izmedju domacih i stranaca.........
  #4  
Staro 26.06.2009, 20:31
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Nazalost, tako je. Iako smo bijelci, zim zines vec si im ''stranac''. Dosta je tesko, pogotovo u manjim sredinama, Ne osjeca se neka otvorena diskriminacija, ali brate vec mi je dosta odgovaranja na pitanja kakav mi je to accent. Ne mogu zamislit kako ce biti tesko nekome ko slabije zna engleski, dovoljno imamo prepreka kao imigranti i bez tog dosta velikog nedostatka.

Inace do posla ce se nekako naci, vidim da dosta traze prodavaci po trgovskim centrima, svakakvim prodavnicama a i entry level u bankama. Prezivjeti se moze i sa takvim poslovima, ali se prije svega trebaju troskovi svesti na minimum. Pri tom mislim da se trazi relativno jeftin smjestan, a da se pritom ne kompromitira sigurnost. Definitivno je lakse ako se radi o jednoj osobi, ali koliko vidim ti dolazis sa zenom i malim djetetom. I ja imam dvoipolgodisnjaka i zivimo na jednoj placi. Nije lako, ali uspjevamo.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
  #5  
Staro 26.06.2009, 21:18
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

[QUOTE=stizeljeto;10751]Nazalost, tako je. Iako smo bijelci, zim zines vec si im ''stranac''. Dosta je tesko, pogotovo u manjim sredinama, Ne osjeca se neka otvorena diskriminacija, ali brate vec mi je dosta odgovaranja na pitanja kakav mi je to accent. Ne mogu zamislit kako ce biti tesko nekome ko slabije zna engleski, dovoljno imamo prepreka kao imigranti i bez tog dosta velikog nedostatka.[/QUOTE]


e fala bogu da se konacno u necemu slozimo. oni cim cuju da imas akcenat, ili ako ne daj boze ne znas dobro jezik, automatski misle da su superiorni u odnosu na tebe. mozes biti i doktor nauka, ako ne znas dobro da se izrazavas, oni ce za tebe misliti da si glup. ne uzimaju u obzir to sto si dosao iz druge zemlje, to njih ne zanima previse.

sto se posla tice, ne znam sta si po struci, ali ako nisi neki strucnjak, a spretan si sa rukama, hvataj se ti brale nekog zanata! nemoj da ti je ispod casti, jer veruj mi u zanatu u Americi leze VELIKE pare! mozes da pocnes kao segrt, apprentice, za 10-15 dolara na sat u startu, i za 5 godina mozes da pravis 30-40 dolara na sat. bilo o kom zanatu da se radi. najcistiji i najgospodskiji je elektricar, ali jedan od najplacenih je vodoinstalater (plumber)....ali ni obicni painteri, moleri ne prolaze lose....ako si u sindikatu na primer, mozes bez ikakvih problema da zaradjujes 32-35 dolara na sat. i jos jedna stvar vezana za majstore....majstor ti je i u Americi isto kao i kod nas mali Bog. znaci kad ides ljudima u kucu da radis, oni ti titraju i ugadjaju, jer niko ne voli da naljuti majstora, pa da mu ovaj posle nesto zabrlja....znaci ako si majstor, nikada neces osetiti diskriminaciju, naprotiv, osetices strahopostovanje makar ne znao ni rec engleskog!
  #6  
Staro 27.06.2009, 12:41
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

[QUOTE=ex-usa;10750]od svakog posla moze da se prezivi. ako umes da se stisnes. jer imas sve za svaciji dzep. ako malo zaradjujes, i stan ti skup, ti uzmi sobu, i budi roomie sa nekim.......kanelopa mozda previse bira......a to sto si "beo" to nikoga ne zanima......ti nisi njihov belac i to odmah treba da ti bude jasno, iako je ovo velika tabu tema na ovom sajtu, postoji jaka nevidljiva linija izmedju domacih i stranaca.........[/QUOTE]

Kaneolopa se jos do sada jedino nije prijavila za prostitutku....to je jos ostalo...sve ostalo je pokusano....i da...nismo probali odlazak u crkvu....ali i to nam jednostavno nije opcija (ako je to jedina opcija u chi naci posao, onda cemo se seliti iz chi).

Sto se tice iskustva, manite se onog "video sam oglase"....oglasa ima stalno. Eno u radnji pored nas su odbili kaneolopu, a oglas stoji i dalje vec 7 meseci. Ameri to tako kace oglase kako bi zajebavali ljude...i prikupljali rezime...pa kada zatreba...
Takodje, znam i firme koje tako su kacili oglas, dobili 400 rezimea za jedan dan i naravno nisu nikog odatle zaposlili....nego od jednog radnika sestre prijateljica ima cerku...znate vec.
Jednostavno, 99% ljudi koje ja znam u chi nisu nasli posao preko oglasa na craiglist, na prodavnici, monster i bla truc...
Veza brale....samo veza.

Slazem se sa ex-usa da treba pucati na zanate...pogotovo ako si dobar u nekom.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #7  
Staro 27.06.2009, 21:38
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

dreamerns,

od crkve nemoj nista da ocekujes. veruj mi. nemoj ni da gubis vreme, a ni da se ponizavas....oni ce ti samo traziti pare za neke priloge, a nece ti pomoci ni u ludilu cak i ako mogu. to vam stvarno ne treba u zivotu.

sto se zanata tice, ja znam ljude u Kaliforniji, koji su za jedan kitchen remodeling uzimali i po 70,000-100,000 dolara! naravno sa materijalom, rukama, i svim ostalim troskovima koji su bili ukljuceni u cenu, ali malo li je?!?!? i to za posao koji zavrse za manje od mesec dana. naravno to nema svaki dan, ali nek ti uleti 2-3 takva posla godisnje i ti si zavrsio posao.

svaki iole dobar contractor i handy man pravi six-digits bez vecih problema.....

inace sto se tvoje zene tice, nesto tu nije u redu. prosto mi nemoguce zvuci da bas nista ne moze da nadje toliko dugo. izvini, sta je po struci? nisam pratio. mozda nesto ne radi kako treba, mozda joj nesto ne valja u pristupu. mozda im deluje neozbiljno, ili prepotentno? mozda deluje tunjavo i nesposobno? ili kao da se nece truditi na poslu, a mozda i kao da ce ocekivati previse....nemoj da se ljutis ovo ja samo razmisljam naglas, svaka roba ima svoga kupca, a na trzistu rada ona je roba, koja mora da se proda. stvar je samo pronaci pravi pristup i provaliti kako....znaci mora da se nekom ucepi, da nekog smuva, da nekog ubedi da joj da sansu......da li je probala da nadje posao kao nanny? da cuva nekom decu....nek slaze na rezimeu da je radila kao dadilja u srbiji i cuvala decu zadnjih 10 godina, da obozava decu, da je strucna za to, a valjalo bi i da imate nekog tu u cikagu da potvrdi da im je cuvala decu zadnjih 6-7 meseci, ali da trazi bolje placeni posao, jer to su kao bili prijatelji i cinila im je uslugu, pa je radila za manju platu.....kao nanny moze da zaradi i do 500 dolara nedeljno....nek puca na neke jevreje, lekare, advokate.....njima je to smesna lova a radije ce da zaposle belu istocno-evropljanku, nego polupismenu meksikanku, crnkinju ili kineskinju....
  #8  
Staro 28.06.2009, 05:49
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ja ne zelim da ulazim u diskusiju zasto kanelopa ne moze da nadje posao i to cu preskociti. Ali bih se vratio na ranije postove o kojima ste pisali.. i dok sam ih citao zapitao sam se dal smo mi uopste u istoj drzavi? Pricate o stavovima ljudi da vas drugacije gledaju ako imate akcenat, ili losije pricate engleski. Meni se desavaju upravo suprotne stvari. Ljudi su spremni da mi pomognu da usavrsim jezik, naravno svi su jako drustveni prijatni itd. Na nekoj drugoj temi sam procitao da je neko nekoga gadjao iz auta ili psovao na njega zato sto je ovaj isao pjeske. Meni to ovde u Washingtonu stvarno djeluje nemoguce da se desi.

Ja sam do sada imao samo pozitivna iskustva sa ljudima.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #9  
Staro 28.06.2009, 13:28
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

[QUOTE=ex-usa;10767]dreamerns,
inace sto se tvoje zene tice, nesto tu nije u redu. prosto mi nemoguce zvuci da bas nista ne moze da nadje toliko dugo. izvini, sta je po struci? nisam pratio. mozda nesto ne radi kako treba, mozda joj nesto ne valja u pristupu. mozda im deluje neozbiljno, ili prepotentno? mozda deluje tunjavo i nesposobno? ili kao da se nece truditi na poslu, a mozda i kao da ce ocekivati previse....nemoj da se ljutis ovo ja samo razmisljam naglas, svaka roba ima svoga kupca, a na trzistu rada ona je roba, koja mora da se proda. stvar je samo pronaci pravi pristup i provaliti kako....znaci mora da se nekom ucepi, da nekog smuva, da nekog ubedi da joj da sansu......da li je probala da nadje posao kao nanny? da cuva nekom decu....nek slaze na rezimeu da je radila kao dadilja u srbiji i cuvala decu zadnjih 10 godina, da obozava decu, da je strucna za to, a valjalo bi i da imate nekog tu u cikagu da potvrdi da im je cuvala decu zadnjih 6-7 meseci, ali da trazi bolje placeni posao, jer to su kao bili prijatelji i cinila im je uslugu, pa je radila za manju platu.....kao nanny moze da zaradi i do 500 dolara nedeljno....nek puca na neke jevreje, lekare, advokate.....njima je to smesna lova a radije ce da zaposle belu istocno-evropljanku, nego polupismenu meksikanku, crnkinju ili kineskinju....[/QUOTE]

Pazi....nesto nije u redu i to je sigurno, ali ni ja stvarno ne znam sta. Slusao sam jednom u zivotu njen phone screening i delovala je skroz ok. Pokusala je da se prijavi u razne agencije kao dadilja, ali to nije ucinilo plodom. Po meni, ono sto sam primetio je mozda problem da nedovoljno laze....ili da ne ume da ubedi ljude u svoju laz (kao ta da je radila npr 10 godina kao dadilja). Svako se vise koncentrise da nadje nesto strucno, pa je i ona pucala najvise na pozicije koje je do sada radila u srbiji (koji opet nemaju veze sa njenom diplomom)...znaci event planer, office assistant itd. Moguce da se takvi poslovi u Chicago nabavljaju iskljucivo preko veze....stvarno ne znam. Jedino sto znam je da je bar 50% oglasa cista prevara i da se gubi dosta vremena na to. Tipa: objave oglas za office assistant i pozovu te u neki hotel na intervju, kada ono seminar za gradjevince i dilere nekretninama...pa sekretarica zajebavala ljude da bi popunila mesta, jer joj je verovatno neko naredio da sala mora biti puna. Ili na primer isto tako daju oglas za neki posao, a kasnije se jave tipa: "nije to vise mesto slobodno, ali vam mozemo pomoci da otvorite svoj biznis...samo kupite cd i knjigu itd.", ili "nije vise mesto slobodno...ali sada imamo racunovodja-k*rac-palac...mi vam posaljemo cek od zilion dolara, vi uzmete procenat pa prosledite drugoj banci ostalo itd.". A ti svaki put potrosis vreme na pripremu pozivnog pisma, rezimea itd na idijote, ciji je kriminal ocigledno u USA dozvoljen....jer da neko radi nesto protiv toga, ne bi ih bilo toliko. Jedino sto znam...je da ni ja jos ne mogu da verujem da se ovo desava. Sve vise se nosim mislju preseljenja iz Chicago.

@Landlord
A jbg....svako ima svoja iskustva. Neki su ocigledno naisli na idijote usput. Ja nisam nikada imao problema sa amerima koji znaju da pricaju engleski. Imao sam problema u pocetku sa ljudima koji rade u fast-food, jer imam malko losiji sluh, pa kada mi izbrblja 500 reci u minuti i zamolim ga da ponovi, onda izbrblja 1000 reci u minuti. To sto ga ne razumes, gleda te ko da si debil. Isti problem imam i kada pricam preko telefona sa nekim indusom ili arapinom (jedno 80% rekrutera i 99% hot-line)...on ne zna engleski. Kada mu trazis da ponovi...on zacuti...pa onda krene da prica ali sa takvim tonom da se ti osetis ko debil. Malko sam sada skrenuo sa teme :-) sorry...
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #10  
Staro 28.06.2009, 15:47
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Da se prikljucim... ni mi do sada nismo imali neprijatnih iskustava zato sto smo "stranci", ono psovanje iz kola jer idemo peske ne racunam, jer ona nije mogla da zna da nismo Ameri, a i bilo je jako smesno ;-) Posto radim sa ljudima, svaki dan me pitaju za akcenat i otkud ja u ovom delu Amerike, stvarno mi je dosadilo da ponavljam vise, ali moram iz kurtoazije, ali uvek naidjem na odgovor "Welcome to US, bla bla bla", jos mi niko nije rekao vrati se kuci pa cak i da je mislio, a verujem da ima onih sto su to i mislili. Najgore, mada ni to nije strasno, sto sam dozivela, jeste da me koleginica zove "Foreigner", ali nakon sto sam joj rekla par reci prestala je..sada me zove "my little concubine". Sta reci koliko ima glupih ljudi...A da napomenem da je Ohio drzava u kojoj nema stranaca.. jako jako malo.
Sto se posla tice...uf.. ja nisam zavrsila fakultet jer sam se odselila ovamo, ali i da jesam ne bi mi vredelo jer turizma ovde bas i nema, u ovom gradu. Pritom nemam radno iskustvo iz Srbije ako ne racunamo konobarisanje citavih 2 meseca u kaficu sa 6 stolova. Pa sam zato na CV ispisala moje vannastavne aktivnosti, posete kongresima i seminarima, volontiranje na sajmovima i tako to.. i kome to da posaljem? Rezime mi je smesan... Sve sto sam dobila od slanja istog bile su prevare. Preko agencije smo nasli posao u fabrici za electro priming, crncili smo na 100 stepeni u garezu sa auto delovima i siljcima na koje iste nabadas.. Posle nekih 3 nedelje ja sam dobila posao u novootvorenom kaficu (pazi iskustva-6 stolova u Srbiji), a muska polovina je evo do juce radila u fabrici..sada je konacno dobio novi posao, bolje placen i sve, ali on ima bogat resume, a opet gle koliko mu je trebalo. I jos nije bilo intervjua ni u Srbiji ni u Americi na kom je bio a da mu nisu ponudili posao. Ali je isto nailazio na neozbiljne ljude i prevare na craigslist, monster itd.. Ja znam da dok ovde ne zavrsim neku skolu da cu morati da giljam na ovakvim poslovima. Pokusala sam sve od Walmarta do TacoBell-a, ali niko ne zove. Pritom mi je reliable source of transport- bicikl.
U svakom slucaju, ne treba ciljati previsoko, cisto da se ne razocaras, ali da se moze napredovati moze, ako ulozis malo u sebe. Za sta ja skupljam pare:)
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pronalaženje prvog posla u Americi stizeljeto Vodič za emigrante 492 25.03.2019 13:34

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:09.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.