ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Međunarodna vozačka dozvola Srbije u SAD » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 23.02.2015, 22:42
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno Međunarodna vozačka dozvola Srbije u SAD

Prilikom pripreme za preseljenje naisao sam i na problem oko koristenja vozacke dozvole Srbije u SAD. Buduci da sam naisao na informacije i da treba Medjunarodna vozacka, i da ne treba, obratio sam se Ambasadi Srbije u Washingtonu, i od njih sam u roku od samo par sati dobio opsiran odgovor koji vam, uz njihovu dozvolu, prenosim:

Moje inicijalno pismo:

Postovani,
Molim Vas za pomoc oko medjunarodne vozacke dozvole. Naime na sajtu Ambasade Srbije u Washingtonu pise da je za upravljanje vozilom u SAD pored nacionalne potrebna i medjunarodna vozacka dozvola
TRANSPORT
Tokom turističkog ili poslovnog boravka u SAD, možete upravljati motornim vozilom ukoliko posedujete međunarodnu vozačku dozvolu i nacionalnu vozačku dozvolu.
http://www.washington.mfa.gov.rs/lat...#disqus_thread

dok na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije pise da je Medjunarodna vozacka potrebna samo za vozace koji imaju stari obrazac, dok onima koji imaju nove vozacke ne treba Medjunarodna vozacka dozvola.

САД – возачку дозволу Р.Србије на новом обрасцу могуће је користити за управљање моторним возилом у САД за време трајања визе, односно посете, а најдуже годину дана од дана уласка у САД. Нова возачка дозвола омогућава нашим држављанима, који имају регулисан боравак у САД, да без узимања часова вожње, полажу тестове и возачки испит. Имаоци возачких дозвола на старом обрасцу морају поседовати међународну возачку дозволу. Са новом возачком дозволом може се рентирати аутомобил током туристичког боравка;
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/k...nstvu?lang=cyr

Buduci da smatram da je za ovo pitanje zainteresovano dosta ljudi koji putuju u SAD, da li mozete da potvrdite sa vlastima SAD da li je imaocima novih obrazaca vozacke dozvole potrebna Medjunarodna vozacka dozvola, kao i da tu informaciju objavite, kako bi se ujednacile informacije do kojih dolaze zainteresovani.
Hvala
Srdacan pozdrav



Odgovor:

Postovani,
U prilogu Vam saljemo kopiju zvanicne brosure koju koriste policija i sve druge drzavne agencije u SAD koje imaju kontakt sa inostranim vozackim dozvolama.
1) Iz te brosure videcete da su obe nacionalne dozvole Srbije registrovane, s tim da je za stari obrazac potrebno imati medjunarodnu zbog toga sto on ne sadrzi prevod na engleski jezik. Novi obrazac ima prevod na engleski jezik i zbog toga nacelno prema ovom njihovom zvanicnom tekstu ne bi trebalo da se uporedo trazi i medjunarodna vozacka. Dakle, sajt Ministarstva spoljnih poslova je u ovom pogledu ispravan.
U prvom pasusu brosure kaze da je svrha IDP (medj. vozacke dozvole) da se izbegnu potencijalni problemi u slucaju jezicke barijere, tj. IDP je samo suplement vazecoj dozvoli i dokument koji prevodi informaciju iz vozacke dozvole na deset jezika. S obzirom da nasa nova dozvola u SAD nema jezickih barijera jer je i na engleskom diskutabilna je svrha IDP.
U sledecem pasusu se jasno kaze da strani gradjani mogu voziti na vazecu stranu dozvolu do godinu dana ukoliko je drzava canica UN konvencije o saobracaju na putevima iz 1949. Srbija je clanica ove konvencije: https://www.massrmv.com/rmv/dmanual/appendixA.pdf
Dakle IDP je vazan uz dozvole koje nemaju prevod na engleski tj. dozvole drzava koje nisu clanice Konvencije. Nasa stara dozvola bi potpadala pod ovu kategoriju, ali nova ima sve napise na engleskom.
2) Medjutim, u praksi smo imali slucajeve gde policajci razlicito tumace uputstva data u ovoj zvanicnoj brosuri, te neki insistiraju na medjunarodnoj vozackoj cak i kada nasi gradjani imaju novi obrazac koji ima prevod ne engleskom jeziku.
Zbog toga je na sajtu Ambasade sugestija nasim gradjanima da i uz novi obrazac koriste medjunarodnu dozvolu.
S postovanjem,
Konzularno odeljenje
Ambasade R.Srbije u Vasingtonu
Reply With Quote
  #2  
Staro 23.02.2015, 22:49
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Ovo je link do dokumenta koji sam dobio
https://www.scribd.com/doc/256702603/vozacka

Jos jednom se i ovim putem zahvaljujem Konzularnom odeljenju Republike Srbije u SAD na brzom i profesionalnom odgovoru

Last edited by Tomislav1970; 23.02.2015 at 22:57.
Reply With Quote
  #3  
Staro 24.02.2015, 02:29
ziponja ziponja je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2014
US lokacija: Texas
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 35
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Tomislav1970 Prikaz poruke
Ovo je link do dokumenta koji sam dobio
https://www.scribd.com/doc/256702603/vozacka

Jos jednom se i ovim putem zahvaljujem Konzularnom odeljenju Republike Srbije u SAD na brzom i profesionalnom odgovoru
Hvala na informacijama Tomislave. Znaci li to da ces ti na kraju uzeti medjunarodnu dozvolu?
Reply With Quote
  #4  
Staro 24.02.2015, 08:07
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Necu da vadim medjunarodnu dozvolu. Izvadio sam novu dozvolu i odstampacu ovo uputstvo koju sam dobio
Reply With Quote
  #5  
Staro 24.02.2015, 11:18
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Moju medjunarodnu dozvolu ili bilo koju drugu dozvolu iz Srbije nisu hteli da priznaju, to znaci da nije vazila ni jedan dan u drzavi Wisconsin. A pitao sam u nekoliko DMV-a. Srbija uopste ne postoji na listi zemalja koje oni imaju na njihovom spisku.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #6  
Staro 25.02.2015, 06:22
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik IgorMAD Prikaz poruke
Moju medjunarodnu dozvolu ili bilo koju drugu dozvolu iz Srbije nisu hteli da priznaju, to znaci da nije vazila ni jedan dan u drzavi Wisconsin. A pitao sam u nekoliko DMV-a. Srbija uopste ne postoji na listi zemalja koje oni imaju na njihovom spisku.
Na mojoj je pisalo ili Srbija i Crna Gora a vise je verovatno da je pisalo Jugoslavija. Ja se uvek nasalim na konto filma Terminal i o Tomu Henksu na onom aerodromu sto je zaglavljen. Cesto sam se tako osecala u takvim administrativnim zavrzlamama. Dok pohvataju sta im je u bazi podataka iz koje vuku spisak drzava.
Reply With Quote
  #7  
Staro 25.02.2015, 22:30
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Veruj mi da sam pitao za sve tri drzave i sluzbenik u svakom DMV-u mi je rekao da ne smem da vozim sa tom dozvolom ovde. Cak su mi i odstampali spisak drzava, a to je ovo:
http://www.dot.wisconsin.gov/drivers...ly/foreign.htm

Inace sam vozio mesec dana sa medjunarodnom dozvolom za koju mi je receno u nasem mupu da vazi u drzavi Wisconsin, sto se ispostavilo da nije tacno.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #8  
Staro 26.02.2015, 03:46
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik IgorMAD Prikaz poruke
Veruj mi da sam pitao za sve tri drzave i sluzbenik u svakom DMV-u mi je rekao da ne smem da vozim sa tom dozvolom ovde. Cak su mi i odstampali spisak drzava, a to je ovo:
http://www.dot.wisconsin.gov/drivers...ly/foreign.htm

Inace sam vozio mesec dana sa medjunarodnom dozvolom za koju mi je receno u nasem mupu da vazi u drzavi Wisconsin, sto se ispostavilo da nije tacno.
Znaci mogu samo Slovenci, Hrvati i Makedonci... E diskriminacija....
Reply With Quote
  #9  
Staro 26.02.2015, 09:57
Goran Novakovic Goran Novakovic je offline
Član
 
Datum prijave: 16.11.2014
Poruke: 22
Nepromenjeno

Da li moze u Arizoni da se vozi sa novom vozackom ili mora da se vadi medjunarodna. Idem turisticki na mesec dana imao bih tamo auto pa me zato ovo interesuje.
Reply With Quote
  #10  
Staro 09.03.2015, 00:07
Susurin Susurin je offline
Drug član
 
Datum prijave: 10.02.2013
US lokacija: Arizona
YU lokacija: Beograd
Poruke: 44
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Goran Novakovic Prikaz poruke
Da li moze u Arizoni da se vozi sa novom vozackom ili mora da se vadi medjunarodna. Idem turisticki na mesec dana imao bih tamo auto pa me zato ovo interesuje.
Izvadi medjunarodnu. Lakse prolazi kod policije veruj mi na rec. Zaustavili su me u Novom Meksiku na putu za Arizonu, imao sam obe dozvole, dao sam prvo nasu plasticnu, policajac je gledao, vrteo, okretao, vidim ja bice belaja, izvadim iz torbice medjunarodnu i dam mu, vratio mi je plasticnu, a zadrzao medjunarodnu i otisao do kola da proverava. Pustili su me. U principu po Americi retko gde da smes da vozis sa medjunarodnom dozvolom, sve zavisi koliko je policajac raspolozen da ti progleda kroz prste ili ne.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Vozačka dozvola - Driver's License stizeljeto Vodič za emigrante 537 09.02.2020 23:20
Diretkan let za Ameriku iz Srbije Mitkoni Vaša strana 12 14.03.2016 11:13
Profesionalni vozači aZZo Stare teme 11 11.03.2012 11:09
Razvod i Imigracija - da li je potrebna dozvola drugog roditelja? milenaa Stare teme 19 27.11.2009 10:08
Ja, vozač srdjevic Lutrija (zelena, ne Srbije) 0 27.06.2005 21:12

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 20:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.