ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 05.08.2016, 19:32
ejpril88 ejpril88 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 27.05.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 191
Nepromenjeno

Hvala puno! Nama poreski sistem i dalje deluje komplikovano ali vremenom ćemo naučiti.
__________________
oktobar 2014 - prvi put aplicirali (dve prijave)
maj 2015 - muz izvucen
septembar 2015 - vencanje
oktobar 2015 - intervju, vize odobrene
mart 2016 - sleteli u Cikago
Reply With Quote
  #22  
Staro 05.08.2016, 21:18
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ejpril88 Prikaz poruke
Hvala puno! Nama poreski sistem i dalje deluje komplikovano ali vremenom ćemo naučiti.
Mozda bi trebalo da sacekate sa prodajom nekretnine do poreske godine kada mozete da planirate da ostvarite tax liability (planirano da umanjeno placate taksu). Prve godine boravka u USA retko ko zaradi dovoljno novca da bi dugovao dovoljno, odnosno jednako ili vise porezu koji se placa Srbiji na osnovu poreza za prodatu nekretninu.

Primer: prodali ste stan za $20,000. Poreska stopa u Srbije je (na primer) 30% za capital gain i vi platite $6,000. Na kraju taksene godine u US vase dugovanje je $6,500. Kada uzmete Credit for Foreign Taxes Paid (Form 1116), vase dugovanje je u stvari $500. Vazno: ne mesati tax credit i tax deduction, koji samo umanjuje osnovicu za porez.

Planiran liability primer: muz i zena bez dece ostvare godisnji prihod od $40,000. Na to dodajte $20,000 od prodaje. Nakon standard deduction i ostalih obracuna, godisnja taksa je $8,081. Bazirano na koliko se odbija od svakog pay check-a, treba izracunati optimalane allowances na formi W-4, kako bi se ostvario potreban liability. Za prethodni primer, od obaveze od $8,081, treba da se plati putem plate razlika od $1,581. Za by-monthly isplatu (15-og i poslednjeg dana u mesecu), to je $65 po ceku. To je na formi W-4, married with 4 allowances - 1 za sebe (A), 1 za supruznika (C), 2 dependants (D). Za IL je onda $63.64 federal tax per check. Ovo je gruba kalkulacija.

Pogledati: Form W-4, Pay Check Calculator (koriscen za kalkulaciju u gornjem primeru), IRS calculator, IRS Tax Tables.

Napomena: poreska pravila za druge vidove inostranih prihoda su drugacija.

Sup.Mod.

Legal Disclaimer:
The information contained on Zelena Lutrija is provided for informational purposes only, and should not be construed as legal and/or financial advice or as an offer to perform legal and/or financial services on any subject matter. The content of this web site contains general information and may not reflect current legal developments or information. The information is not guaranteed to be correct, complete or current. Zelena Lutrija makes no warranty, expressed or implied, about the accuracy or reliability of the information at this website or at any other website to which it is linked.
Reply With Quote
  #23  
Staro 08.08.2016, 01:04
ejpril88 ejpril88 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 27.05.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 191
Nepromenjeno

Šta se dešava ako je u pitanju nelegalizovana nekretnina? Znači što se tiče države Srbije taj stan ni ne postoji.
__________________
oktobar 2014 - prvi put aplicirali (dve prijave)
maj 2015 - muz izvucen
septembar 2015 - vencanje
oktobar 2015 - intervju, vize odobrene
mart 2016 - sleteli u Cikago
Reply With Quote
  #24  
Staro 08.08.2016, 04:41
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ejpril88 Prikaz poruke
Šta se dešava ako je u pitanju nelegalizovana nekretnina? Znači što se tiče države Srbije taj stan ni ne postoji.
Sajt Zelena Lutrija ne zna sta se desava sa nelegalnom prodajom nepostojeceg, nelegalizovanog stana u Srbiji.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #25  
Staro 08.08.2016, 17:56
ejpril88 ejpril88 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 27.05.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 191
Nepromenjeno

Nije prodaja nelegalna, samo nekretnina nije legalizovana, kao i gomila drugih nekretnina u Beogradu i Srbiji. Potražiću savet na drugom mestu, hvala u svakom slučaju.
__________________
oktobar 2014 - prvi put aplicirali (dve prijave)
maj 2015 - muz izvucen
septembar 2015 - vencanje
oktobar 2015 - intervju, vize odobrene
mart 2016 - sleteli u Cikago
Reply With Quote
  #26  
Staro 26.12.2018, 00:37
snowflake snowflake je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.02.2012
US lokacija: Raleigh, NC
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 143
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
Primer: prodali ste stan za $20,000. Poreska stopa u Srbije je (na primer) 30% za capital gain i vi platite $6,000.
Stara tema uvek prisutne dileme...
Ako je neko prodao stan za $20k to nije osnovica za capital gain, osnovica za kapital gain je razlika u ceni. Ako taj neko kupio taj stan za $19k a sad ga prodao za $20k, onda je osnovica $1k.
Reply With Quote
  #27  
Staro 22.07.2019, 16:44
usa2019 usa2019 je offline
Član
 
Datum prijave: 08.06.2018
Poruke: 4
Nepromenjeno

Pozdrav svima,

Da li ima nekog ko je prodavao stan pre ili posle aktiviranja GC ko bi podelio iskustva?
Citao sam ovu temu i sad sam u velikoj dilemi bolje receno panici da li da prodajem stan pre dolaska koji je sad bas blizu. Nisam bio svestan da moze da bude tema poreza po ulasku u Ameriku.

Zanima me ako sam dobro razumeo - ako je u pitanju stan u kom sam ziveo bar dve godine, i takodje bio vlasnik bar dve godine (da li moraju oba ova uslova da budu ispunjena ili samo jedan?) u prethodnih 5 godina, ako ga prodam za manje od 250hiljada dolara odnosno 500hiljada u braku ne placam porez nikakav? Ali svejedno treba da prijavim prodaju i dostavim dokaze o tome? Kako to ide?
Plus ovo bi trebalo bi znaci da moram da ga prodam u naredne tri godine da bi bio ispunjen ovaj uslov bar 2 godine zivota u stanu u prethodnih 5?

2 pitanje- ako dakle odem u USA i stan nisam prodao, koliko sam razumeo treba da ga prijavim kao imovinu tamo. Da li je potrebno da ponesem odavde neki dokaz o imovini preveden na engleski? Kako se to prijavljuje?
I takodje za racune u banci - ako sam dobro razumeo potrebno je njima prijaviti samo racune na kojima ima vise od 10hiljada dolara? Ako na racunu ima manje onda nikom nista?

3 pitanje - posto je opcija verovatno da kad prodam stan kupim neki manji stan ovde, a posto cu onda vecinu vremena biti u Americi i to nece moci da bude stan u kom zivim, ako bih njega jednom prodao onda bih platio u Americi porez 15% na razliku u ceni za koju sam ga kupio pa prodao, a ne na celokupan iznos? I jos od toga moze da se oduzme iznos placen za porez u Srbiji? A za kupovinu stana u Srbiji se ne placa nista?

Izvinjavam se na opsirnom pitanju tj gomili pitanja, nadam se da razumete
Hvala unapred!
Reply With Quote
  #28  
Staro 31.07.2019, 04:33
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik usa2019 Prikaz poruke
Pozdrav svima,

Da li ima nekog ko je prodavao stan pre ili posle aktiviranja GC ko bi podelio iskustva?
Citao sam ovu temu i sad sam u velikoj dilemi bolje receno panici da li da prodajem stan pre dolaska koji je sad bas blizu. Nisam bio svestan da moze da bude tema poreza po ulasku u Ameriku.

Zanima me ako sam dobro razumeo - ako je u pitanju stan u kom sam ziveo bar dve godine, i takodje bio vlasnik bar dve godine (da li moraju oba ova uslova da budu ispunjena ili samo jedan?) u prethodnih 5 godina, ako ga prodam za manje od 250hiljada dolara odnosno 500hiljada u braku ne placam porez nikakav? Ali svejedno treba da prijavim prodaju i dostavim dokaze o tome? Kako to ide?
Plus ovo bi trebalo bi znaci da moram da ga prodam u naredne tri godine da bi bio ispunjen ovaj uslov bar 2 godine zivota u stanu u prethodnih 5?
Da to je tacno i to moze da se iskoristi jednom u lifetime pa mozda treba razmisliti da se sacuva za potencijalnu prodaju neke buduce nekretnine u Usa jer je ovde potencijalna zarada na ceni nekretnine mnogo veca.

2 pitanje- ako dakle odem u USA i stan nisam prodao, koliko sam razumeo treba da ga prijavim kao imovinu tamo. Da li je potrebno da ponesem odavde neki dokaz o imovini preveden na engleski? Kako se to prijavljuje?
Nekretnine ne se prijavljuju po defaultu ali se prijavljuje novac na svim racunima bilo gde u svetu. Samim tim kad se uveca stanje na racunu od prodaje nekretnine treba ga obrazloziti tj prijaviti zaradu na razliku kupovne i prodajne cene.Ako ima zarade tretira se kao kapital gain.Kao i Srbiji uostalom+Ameri
priznaju taksu koja je placena na gain van Usa pa naplate samo razliku,ako je ima.

I takodje za racune u banci - ako sam dobro razumeo potrebno je njima prijaviti samo racune na kojima ima vise od 10hiljada dolara? Ako na racunu ima manje onda nikom nista? Da prijavljuju se racuni sa vise od $10k. Ako je vise od $50k po osobi tj $100k zakedno prijavljuje se na dva mesta.

3 pitanje - posto je opcija verovatno da kad prodam stan kupim neki manji stan ovde, a posto cu onda vecinu vremena biti u Americi i to nece moci da bude stan u kom zivim, ako bih njega jednom prodao onda bih platio u Americi porez 15% na razliku u ceni za koju sam ga kupio pa prodao, a ne na celokupan iznos? I jos od toga moze da se oduzme iznos placen za porez u Srbiji? A za kupovinu stana u Srbiji se ne placa nista? Otprilike tako.

Izvinjavam se na opsirnom pitanju tj gomili pitanja, nadam se da razumete
Hvala unapred!
Moji laicki odgovori na osnovu istrazivanja sa neta su ispod pitanja.Pozz
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kreditna istorija sa American Express kreditnom karticom u Srbiji ivkodrg Stare teme 13 22.12.2011 22:47
Nekretnine u Americi - Real Estate in USA stefan840 Stare teme 21 29.09.2010 23:01
Posedovanje SSN pre dobijanja GC Nikolica014 Stare teme 10 09.05.2010 02:00
Prvi koverat ali nisam u Srbiji altrix Prva koverta 22 24.11.2009 11:50
Internacionalni izvodi u Srbiji xeg Stare teme 8 16.12.2008 17:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:28.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.