ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 09.11.2012, 19:44
Suzi's Avatar
Suzi Suzi je offline
Član
 
Datum prijave: 08.11.2012
US lokacija: My dream - Chicago :)
YU lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 12
Wink Invalidi u USA...

Pozdrav za sve.
Morala sam da otvorim ovu temu, jer nisam naišla na sličnu kako na ovom forumu tako ni na internetu. Interesuje me da li je neko sa invaliditetom uspeo da dobije GC i ode u USA? Kakva je šansa za dobijanje posla? Pri tome mislim na poslove koji nisu fizički, već neki poput programiranja, web dizajna, dizajnera enterijera itd. A pritom imaju diplomu, znanje, preporuke i 3-4 godine iskustva. Kakav je život za takve osobe? A ako nema niko sa invaliditetom, da li neko zna neku priču na ovu temu. I unapred hvala za bilo kakvu informaciju.
Reply With Quote
  #2  
Staro 09.11.2012, 20:49
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Suzi Prikaz poruke
Pozdrav za sve.
Morala sam da otvorim ovu temu, jer nisam naišla na sličnu kako na ovom forumu tako ni na internetu. Interesuje me da li je neko sa invaliditetom uspeo da dobije GC i ode u USA? Kakva je šansa za dobijanje posla? Pri tome mislim na poslove koji nisu fizički, već neki poput programiranja, web dizajna, dizajnera enterijera itd. A pritom imaju diplomu, znanje, preporuke i 3-4 godine iskustva. Kakav je život za takve osobe? A ako nema niko sa invaliditetom, da li neko zna neku priču na ovu temu. I unapred hvala za bilo kakvu informaciju.
Ja ne znam nikoga ovde sa invalidetom da je dosao od nasih ali znam ovde ima dosta studenata, svaka zgrada mora da ima pristup za invalidska kolica. Pri zaposljavaju imaju nesto sto zovu Equal Opportunity. A mozda mogu takvi poslovi i da se rade od kuce (programiranje, web dizajn). Ne razumem se bas. Ali znam da sam sam se umalo rasplakala kad sam videla ovde kako im se svaki gradski autobus spusta da bi neko sa elektricnim kolicima mogao da udje i kako osobe sa invaliditetom iako nepokretne mogu same da se krecu do god mogu da upravljaju sa dzojstikom za ta kolica za elektricni pogon. I ima liftova i u svakom wc-u skoro imas siri jedan odeljak da bi moglo sa kolicima da se udje i imaju drske sa strane.
Reply With Quote
  #3  
Staro 09.11.2012, 21:31
Suzi's Avatar
Suzi Suzi je offline
Član
 
Datum prijave: 08.11.2012
US lokacija: My dream - Chicago :)
YU lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 12
Nepromenjeno

Hvala Vam, to mi je trebalo da pročitam i čujem. Da, takvi poslovi se mogu raditi i od kuće, zato sam ih i napisala. Jer osobe poput mene se često oslanjaju na informatiku i poslove koji su vezani za upotrebu kompjutera. Škole i fakulteti su nekako prilagođeni, pa sam uspela da nađem jedan fax koji je za mene. Ali, kao i svi, invalidi vole da se druže pa često traže gradove koji su prilagođeni za njih i njihove potrebe da bi mogli i svakodnevno da idu na posao. A ovde je to malo teže naći. A pošto sam osoba koja obožava USA, čitala sam dosta o mojim mogućnostima u toj zemlji. Pa sam htela da čujem da li je sve to tačno od nekoga ko je uspeo da ode tamo. A što se tiče GC, izgleda da ću morati da se raspitujem u ambasadi. Hvala Vam punooooo.
Reply With Quote
  #4  
Staro 09.11.2012, 23:32
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Suzi Prikaz poruke
Hvala Vam, to mi je trebalo da pročitam i čujem. Da, takvi poslovi se mogu raditi i od kuće, zato sam ih i napisala. Jer osobe poput mene se često oslanjaju na informatiku i poslove koji su vezani za upotrebu kompjutera. Škole i fakulteti su nekako prilagođeni, pa sam uspela da nađem jedan fax koji je za mene. Ali, kao i svi, invalidi vole da se druže pa često traže gradove koji su prilagođeni za njih i njihove potrebe da bi mogli i svakodnevno da idu na posao. A ovde je to malo teže naći. A pošto sam osoba koja obožava USA, čitala sam dosta o mojim mogućnostima u toj zemlji. Pa sam htela da čujem da li je sve to tačno od nekoga ko je uspeo da ode tamo. A što se tiče GC, izgleda da ću morati da se raspitujem u ambasadi. Hvala Vam punooooo.
Vidi University of Illinois at Urbana-Champaign, medju top 10 je sto se tice studenata sa invaliditetom, imaju i dom samo za njih namijenjen...
Citat:
Programs and Services for People with Disabilities

#1 Rated as one of the most "disability friendly" U.S. campuses
First to provide students with disabilities access to all university services, curricula, and facilities; developed first architectural accessibility standards; designed & instituted a wheelchair-accessible bus system; first to offer comprehensive wheelchair sports programming
Developed the first transitional living program for students with physical disabilities needing personal assistant support services.Students with physical disabilities who require personal assistant support services have an 87 percent graduation rate; nearly 60 percent obtain employment within a year of graduation, while another 32 percent enroll in graduate or professional schools
http://illinois.edu/about/overview/facts/facts.html
http://www.disability.illinois.edu/
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #5  
Staro 10.11.2012, 01:47
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

U potpunosti se slazem sa tobom da je ovo mozda pravo pitanje za sluzbenike ambasade. Koliko sam citao postove drugih clanova uglavnom su odgovori iz ambasade bili pomalo uopsteni, ali ti imas konkretno pitanje, a oni bolje nego mi znaju zahteve medicinskog pregleda. Ukoliko se odlucis da nastavis da trazis resenje na internetu ovo je informacija sa zvanicnog sajta:
The medical examination is not a complete physical examination. Its purpose is to screen for certain medical conditions relevant to U.S. immigration law. The panel physician is not required to examine you for any conditions except those the U.S. Public Health Service specifies for U.S. immigration purposes, nor is the physician required to provide you with diagnosis or treatment even though other matters related to your health might be discovered. This examination is not a substitute for a full physical examination, consultation, diagnosis, or treatment by your primary health care provider.

Sto se tice zivota u SAD-u za osobe sa invaliditetom slazem se sa onim sto je prethodno napisano. Autobusi su samo jedan od primera. Ja bih dodao da svaki parking na kome sam ja bio ima bar jedno, a uglavnom po nekolimo parking mesta rezervisanih za osobe sa posebnim potrebama. Ta mesta su uvek najbliza objektu. Svaka zgrada koja ima prilagodjen pristup ima i sitnice koje zivot znace kao sto su automatska vrata, prilagodjene wc-e, prilagodjene liftove itd. Ja sam primetio da na primer na yelp-u prilikom ocenjivanja svakog restorana medju tipovima usluge ima i da li je prilagodjen osobama sa invaliditetom tako da uz malo truda mozes sebi da organizujes dan kako tebi najvise odgovara. Ono sto je ohrabrujuce je da cak i ustanove koje trenutno nisu prilagodjene teze tome. Pre nekih godinu dana sam radio dizajniranje novog studia TV u Chicago-u. Razlog za izgradnju novog studia je to sto je stari lociran jedan nivo ispod nivoa zemlje, a lift je star i cesto se kvario, pa nisu zeleli da dolaze u situaciju da nekoga ne mogu da ugoste. Dug proces, ali korak po korak... :-)

Za kraj bih dodao da Equal Opportunity zaista postoji, ali je po meni veliko pitanje koliko se on primenjuje u praksi. Moje skromno misljenje je da u danasnjem svetu kod vecine poslodavaca Equal Opportunity samo znaci da ti potencijalni poslodavac nikada nece reci da je tvoj invaliditet razlog za nedobijanje posla, jer bi mogao da snosi zakonske posledice. Vec ce fino upakovati pricu kako si ti izvrstan kandidat sa neverovatnim rezimeom, ali neko drugi ima jos bolje kvalifikacije. Nemoj molim te pogresno da me razumes, ukoliko si ti dobra u svom poslu naci ces posao, ali ne zato sto svi poslodavci slepo prate i postuju sve zakone vec zato sto ces naici na poslodavca za koga smo mi svi isti, samo ljudi koji ce kompaniji zavrsiti posao.

Sve najbolje
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
  #6  
Staro 10.11.2012, 14:03
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Equal opportunity znaci da u prijavi ne stavljas sliku, pol, datum rodjenja, bracno stanje itd a da kad gledaju ljude ne smeju da gledaju izmedju redova nego samo kvalifikacije. I ako imaju dva kandidata podjednakih kvalifikacija, primice pre onog ko ima disability u odnosu na onog ko nema. Ako su dva najbolja naravno. U izbornim sam komisijama pa znam kako gledamo. A to naravno ne vazi za svaki posao, imas raznih ljudi. Ali u drzavnim insitucijama to se gleda jako ozbiljno i moramo da imamo crno na belo zasto je neko usao u top kandidate.
Reply With Quote
  #7  
Staro 10.11.2012, 17:20
Suzi's Avatar
Suzi Suzi je offline
Član
 
Datum prijave: 08.11.2012
US lokacija: My dream - Chicago :)
YU lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 12
Nepromenjeno

Pa šta ću kad me sve zanima. Shvatila sam da se USA maksimalno trudi da izjednači status invalida sa ostalim osobama, i da im olakša kretanje kroz gradove i društvo. I po svemu što ste napisali, sad ima još veću želju da se potrudim i da dođem za 4-5 godina (dok završim fax). A što se tiče posla, postavila sam to pitanje baš zbog tog odnosa prema osobama sa invaliditetom, da li im je bitno kakav si ili šta znaš. Ali ste mi baš super i detaljno odgovorili na to pitanje. A Dejancic, nemam razloga da te pogrešno shvatim, jer i sama znam da si u pravu. Ja se sad raspitujem za sve, ali ne planiram da tražim vizu dok ne završim fax i dok svoje znanje ne usavršim dovoljno da bih i pokušala tako nešto. Inače nikad nisam volela da dobijam stvari pod izgovorom da sam invalid, već da dođem do cilja samo svojim trudom. Ma kad si siguran u sebe i svoj rad, lako ćeš se snaći za život i posao. Samo da dobiješ GC. I da... Hvala Vam punoooooo.
Reply With Quote
  #8  
Staro 11.11.2012, 01:10
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Pogledaj malo ove linkove:
Definicije sta im je sta
Kakve programe imaju kod socijalnog
Njihovo ministarstvo rada kako definise tipove diskriminacije vezano za disability
Dosta zvanicnih linkova o tome (DOL)
Razne polise
Current Disability Employment Statistics
October 2012
Labor Force Participation
People with disabilities: 21.5%
People without disabilities: 69.5%
Unemployment Rate
People with disabilities: 12.9%
People without disabilities: 7.3%

disability.gov
nod.org
na mom bivsem faksu kancelarija za disability

Ovde to ide to toga da npr. ako imamo studenta koji ne moze da hvata beleske, plate drugog studenta ili nadju nekog da pise na casu samo za osobu koja ima disability. Zbog bilo kakvog razloga, nije bitno. Ja na pocetku semestra dobijem oficijalni papir ako imam nekog studenta sa bilo cim - ne sme da pise sta tacno to je tajna (nekad nije ocigledan disability, nije vezan za mobilnost) da studentu pruzim 2 x duze vreme za ispit. Ili oni idu i polazu u specijalno namenjenim prostorijama. Mogu da studiraju i slepi ljudi, ako se pojavi takav student, sve ce mu odstampati tako da moze da cita i sl.
Reply With Quote
  #9  
Staro 12.11.2012, 19:52
Suzi's Avatar
Suzi Suzi je offline
Član
 
Datum prijave: 08.11.2012
US lokacija: My dream - Chicago :)
YU lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 12
Nepromenjeno

Sad ste me ostavili bez komentara. :/ Ništa, sad mi ostaje da učim pa ćemo se, ako Bog da, videti.
Reply With Quote
  #10  
Staro 13.11.2012, 16:20
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Kada smo pre dve godine dosli u USA, cudio sam se koliko osoba sa invaliditetom ima ovde. Onda sam shvatio da ih verovatno nema vise nego kod nas, ali su neuporedivo vidljiviji. Mi se stidimo nasih invalida i guramo ih medju cetiri zida. Ovde je sve uradjeno da se oni ukljuce u normalan zivot i sve aktivnosti kao i ostatak populacije. Kao sto je vec receno, ja do sada nisam video javni objekat koji nije prilagodjen - rampa za pristup, automatska vrata, toaleti, sta god ti padne na pamet, neko je vec mislio o tome i obezbedio. Kad osoba u kolicima ulazi u autobus, sofer spusta pokretnu rampu, pomaze pri ulasku, stavlja sigurnosni pojas. Svi cekaju i niko se ne buni, to je u potpunosti deo svakodnevice. Kod mene na Medical College of Wisconsin, pored ulaznih vrata su elektricna kolica za jednu stariju gospodju koja dodje na stakama do vrata, a onda se odveze do svoje kancelarije, prvo liftom do treceg sprata, a onda kroz hodnike. Ona je samo jedan od primera koje svakodnevno vidjam.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 04:51.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.