ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 16.02.2009, 15:58
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno Jesmo li mi zli u ocima Amerikanaca?

Ovo je dosta interesantno pitanje. Mislim da iako na ovom forumu ne bi trebalo da spominjemo politiku i sl....ovako neka tema nije na odmet. Ipak se svi mi selimo u ovu drzavu i mislim da bi trebalo da imamo predstavu sta Amerikanci misle o nama.
Vecina njih ne zna gde je Srbija uopste i kada im kazete da ste iz Srbije, oni misle na Sibir...komentar ide "Ajoj....tamo bas hladno". Drugi pak misle da smo svi islamske vere i da zivimo negde na prostoru bliskog istoka. Generalno, njihovo znanje geografije je podjednako dobro, koliko i neki prosecni gradjanin bivse SFRJ zna o nano fizici. Oni se toga jako stide (to se da primetiti). Uglavnom svoje skolsko obrazovanje uzimaju kao neki izgovor, kao da nisu mogli odvojiti 2 sata u svom zivotu i pogledati malo atlas....makar onda kada im predsednik najavi da ce da udju u rat sa nekom zemljom...bar da vide gde je. Veliki broj ne zna da je Srbija bombardovana. Kada kazete odakle ste, i slucajno dodate da je to istocna evropa....dobicete odgovor "da...znam gde je"...ili "nisu svi amerikanci glupi". Kolja je tu u pravu (oprobano), slobodno mozete reci "to je izmedju Belgije i Holandije" i oni ce vam reci "da...znam gde je". Ipak, ne preporucujem da se tako zezate, jer cete jednom naici na osobu koja stvarno zna, pa ste odmah stvorili sebi neprijatelja.
Postoje oni koji prate politiku, a pri tom su malko retardirani. U slucaju da ste Srbin, ti ce u startu imati jako lose misljenje o vama....jer smo mi ovde predstavljeni kao da smo svi serijske ubice. Onda ce se prosto iznenaditi sa vama kako ste i Srbije, a tako ljubazni i tako fini....prosto ne mogu da veruju :-)
E sada....ajde malo i sa njihovog ugla da vidimo pricu. Kod mene u frimi ima i jedan covek iz Hrvatske, a jedan kolega je ozenjen Bosankom. I sada mene kolege jednom pitaju sta se tamo dogodilo? Sta im reci.... Pa vidite, mi smo prvo malo ratovali sa Hrvatskom, pa smo onda zaratili sa Bosnom, a i Hrvatska je zaratila sa Bosnom. Pa kada se to sve krvavo zavrsilo, onda smo malo sa Albancima na Kosovu ratovali. Svi sa svima tamo ratuju... Na sta mi njima licimo? Na sta bi nama licio neki afrikanac iz Ruande, koji bi opisivao tragedije svoje zemlje? Naravno, treba im nabaciti i ulogu njihove zemlje u svim tim cirkusima....trebaju da znaju...
Generalno, u ocima vecine Amera (bar moje iskustvo do sada), mi smo svi iz neke vukojebine...ako im naglasimo da smo iz Evrope....bice wow (sto nije lose). U ocima pojedinaca (ali bas pojedinaca....retkost), ako ste Srbin, vi ste koljac, ostali nemaju problema.
Kakvo je vase iskustvo?
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #2  
Staro 16.02.2009, 18:05
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

moje iskustvo je da uopste nije bitno ni sta oni misle o nama, ni sta mi mislimo o njima. mi smo tu, jer mi njima trebamo (mozda i vise nego oni nama) i jer su nas oni tu doveli. znaci nikome ne treba da bude neprijatno sto je stranac u njihovoj zemlji jer sve to ima svoje zasto, i svoje zato. zato ako vam iko ikada prebaci sto ste tu, i sto im "kradete poslove" sto im je omiljena uzrecica u vezi emigranata, mozete im slobodno reci: fuck you! if you got a problem with me being here, go complain to your government, not me!

hehehehe
Reply With Quote
  #3  
Staro 16.02.2009, 22:49
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ex-usa Prikaz poruke
mozete im slobodno reci: fuck you! if you got a problem with me being here, go complain to your government, not me!
Apsolutno se slazem sa ovom konstatacijom. Cak sam je i upotrebio... Rezultat je izvinjavanje, kao salili smo se i sl.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #4  
Staro 17.02.2009, 00:30
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sloba_Kg Prikaz poruke
Apsolutno se slazem sa ovom konstatacijom. Cak sam je i upotrebio... Rezultat je izvinjavanje, kao salili smo se i sl.
F-word? Hmmm.... ako si na rucku sa kolegom sa kojim si mnogo dobar, it's ok... u office-u, gde je na snazi "Employee's book" neko od kolega moze to da misli ali nece ti reci jer ne zeli trouble sa HR...i u takvoj firmi F-word mozes naravno da izgovoris ...jednom. Sa malo srece drugu priliku dobices u drugoj firmi a sa mnogo u istoj...

Na bivsem poslu se mlada koleginica za ruckom previse opustila, i rece u sali (ali zaista) da ima drugaricu Hrvaticu (rodjena ovde i ne prica hrvatski) da su sve srpkinje kucke. Eto, nicim izazvana, ne verujem da zna niti istoriju, niti ko je ko - niti ona, niti ta njena drugarica... tek dobila diplomu i pocela da radi. VP od naseg departmana je bila za nasim stolom. Da li treba da ti pricam sta je bila posledica? U ozbiljnim korporacijama se o tome vodi racuna - ne zato sto mene ili nju vise vole ili sto znaju sta se desava. Nemaju pojma - ali znaju da ne zele da budu tuzeni ako ne reaguju...

Opet, to je samo moje razmisljanje i moj pravilnik ponasanja na poslu. Svako sam kroji odnos sa kolegama, komsilukom, prijateljima....
Reply With Quote
  #5  
Staro 17.02.2009, 10:30
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Žana Prikaz poruke
F-word? Hmmm.... ako si na rucku sa kolegom sa kojim si mnogo dobar, it's ok... u office-u, gde je na snazi "Employee's book" neko od kolega moze to da misli ali nece ti reci jer ne zeli trouble sa HR...i u takvoj firmi F-word mozes naravno da izgovoris ...jednom. Sa malo srece drugu priliku dobices u drugoj firmi a sa mnogo u istoj...

Na bivsem poslu se mlada koleginica za ruckom previse opustila, i rece u sali (ali zaista) da ima drugaricu Hrvaticu (rodjena ovde i ne prica hrvatski) da su sve srpkinje kucke. Eto, nicim izazvana, ne verujem da zna niti istoriju, niti ko je ko - niti ona, niti ta njena drugarica... tek dobila diplomu i pocela da radi. VP od naseg departmana je bila za nasim stolom. Da li treba da ti pricam sta je bila posledica? U ozbiljnim korporacijama se o tome vodi racuna - ne zato sto mene ili nju vise vole ili sto znaju sta se desava. Nemaju pojma - ali znaju da ne zele da budu tuzeni ako ne reaguju...

Opet, to je samo moje razmisljanje i moj pravilnik ponasanja na poslu. Svako sam kroji odnos sa kolegama, komsilukom, prijateljima....
Verujem ti da je tako bilo ali kompanija gde sam ja radio je vrvela od srba i bilo je mnooogo opustenije cak je i predsednik iste cesto upotrebljavao razne oblike vredjanja prema svojim radnicima amerikancima i kad sam ih ja jednom prilikom pitao zasto to dozvoljavaju kad se zna kakva su pravila oni su rekli da su svi medjusobno prijatelji i da su kao jedna velika porodica i da je to zezanje (iako ponekad nije izgledalo tako)
Aja sam f-word upotrebio van posla prema neamerikancu(koji je izbegao 80-ih godina i to preko tadasnje Jugoslavije pa u USA) koji je poceo na sam pomen srbije da vredja rekao ono slicno, cak su me neki koji su culi sta je on rekao savetovali da ga tuzim za uvredu na nacionalnoj osnovi...
dakle ne na poslu.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #6  
Staro 17.02.2009, 15:07
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Ovde je malo drugaciji problem. Svi znaju za Bosnu zato sto ljudi iz Bosne ima puno pa sam i ja za njih "Baznian" (tako izgovaraju) svi govorimo Baznian language , Baznia je jedna ogromna zemlja u Evropi a za "Serviju" niko nije cuo.
Cak i kad im kazem odakle sam i neko vreme to zapamte posle opet kroz pricu vrate se na Baznian jer je to valjda lakse izgovoriti

Za jedan deo populacije mi smo Rusi ili jedna od republika bivseg SSSR i niko ne zna za bilo kakvo bombardovanje Srbije cak i mnogi hvale Clintona kako niko za vreme njegovog mandata nije poginuo....

@ dreamerns
Sto se tice problema kako da objasnis ratove kod nas-ja jednostavno kazem to je zato sto smo vam uvek bili interesantni sto je i kulminiralo izgradnjom jedne od najvecih US vojnih baza u svetu.
Reply With Quote
  #7  
Staro 17.02.2009, 15:23
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lucky Prikaz poruke
Za jedan deo populacije mi smo Rusi ili jedna od republika bivseg SSSR i niko ne zna za bilo kakvo bombardovanje Srbije cak i mnogi hvale Clintona kako niko za vreme njegovog mandata nije poginuo....
Da...ovo je skroz tacno. Vecina pojma nema da su nas bombardovali. To me najvise i nervira. Shvatam ja da nisu ljudi krivi, a i znam da ih namerno ne uce geografiji...ali ono...udostoji se bar da znas sa kime je tvoja zemlja sve ratovala u bliskoj proslosti. Ne vredi se oko toga nervirati...

Citat:
@ dreamerns
Sto se tice problema kako da objasnis ratove kod nas-ja jednostavno kazem to je zato sto smo vam uvek bili interesantni sto je i kulminiralo izgradnjom jedne od najvecih US vojnih baza u svetu.
Tnx for the tip :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #8  
Staro 17.02.2009, 17:03
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

ma fora je u tome sto puno amerikanaca voli da pametuje i o stvarima o kojima nema blage veze. i ja sam bio u situacijama da pocne neko da mi sere o "genocidu" na kosovu itd, koji smo, navodno mi kao narod pocinili, a ja im na to samo kazem da smo se mi samo borili i branili od istih terorista protiv kojih se oni sada bore u Afganistanu i Iraku, i koji su bili sponzorisani i trenirani od strane Osama Bin Laden, koji je u Bosni i na Kosovu imao kampove za obuku terorista, i da umesto da nam pomogne, Amerika nas je zbog toga bombardovala. posle toga jos malo nesto gundjaju, jer ti ne veruju, ali kad im lepo objasnis da dokumentacija o tome postoji na Internetu i da slobodno mogu da pogledaju i sami....jednostavno nemaju vise sta da kazu, i zakljuce naglas kako njih to sve i ne zanima bas toliko.....
Reply With Quote
  #9  
Staro 17.02.2009, 18:22
malasestra's Avatar
malasestra malasestra je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.02.2009
YU lokacija: Slovenija
Poruke: 51
Nepromenjeno

E ako vam neko počne da se*e o Kosmetu, dajte mu ovaj link do češkog dokumentarnog filma na Youtube-u. U šest je delova po 10min i ima engleske natpise. Film je zabranjen u mnogo zapadnih zemalja pa se može videti još samo putem internet medija.

KOSOVO, STOLEN (banned film)
Reply With Quote
  #10  
Staro 17.02.2009, 18:23
Zivkovic_NIS Zivkovic_NIS je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.05.2008
US lokacija: Chambersburg,Pennsylvania
YU lokacija: NIS , SERBIA
Poruke: 59
Pošalji MSN poruku korisniku Zivkovic_NIS Pošalji Skype™ poruku korisniku Zivkovic_NIS
Nepromenjeno

Evo i ja malo da se ukljucim u , polemiku, o Amerikancima , sto se tice mene , ako ja budem imao , sa nekim , objasnjavanje i dokazivanje ko su u srbi , i sta su sve proziveli i doziveli, nece izaci na dobro , jar ja nikakav diplomata nisam, i ako mi jos neistine iznosi o mojoj zemlji , mislim , da , mi boravak u usa nije zagarantovan , a i mozda i ja nekad prosetam kroz skupstinu srbije u SRS kao onaj znate na koga mislim .

Sve ovo sto sam procitao , je toliko bedno sa njihove strane , da neznaju nista , tako da bih najradije izbegavao takve rasprave , kazem tu sa zivcima nisam bas .

pozdrav svima ....
__________________
2009EUooo173xx , SRB
Intervju zakazan - 17 Mart 2009
Viza ODOBRENA - 18 Mart 2009
U San Diegu od - 27 Marta 2009
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 05:25.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.