ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 14.01.2010, 13:07
pervan pervan je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2009
US lokacija: ?
Poruke: 26
Nepromenjeno Place i porezi u Americi?

Ajde da postavim jedno pitanje u vezi placa. Naime, kad covjek prolistava oglase po internetu obicno se nude place na godisnjem nivou, na primjer 20000$. No, sto znaci ta brojka. Da li je to po naski bruto placa sa porezima i odbicima za socijalno i ne znam sto vec tamo ide ili je to neto placa koju dobivas na racun?
  #2  
Staro 14.01.2010, 13:29
dare_ns's Avatar
dare_ns dare_ns je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2008
US lokacija: West Dover, VT
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 276
Nepromenjeno

piše ovde: [url=http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=289]USA Taxes[/url]

tj. dotaknuto je i tvoje pitanje tamo :)
__________________
6. prijava na lutriju - 06.10.2013.
J-1 visa approved - 16.03.2011.
C1/D visa approved - 09.04.2013.
Već dugo samo turista.
  #3  
Staro 14.01.2010, 14:39
barajevo31 barajevo31 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.11.2009
Poruke: 62
Nepromenjeno

Koliko ja znam od te plate moraš da odbiješ tri vrste poreza:

1.Federal Tax
2.State Tax (ako postoji)
3.City Tax (ako postoji)

Ja sam sebi u napravio jednu tabelu sa platama od 17k - 40k za gradove NJ (obala), NYC, CHI i SA, tako da kada gledam ponude za posao ne moram svaki put da računam nego samo pogledam na tabelu i vidim da li mi se isplati ili ne. Izgleda ovako:

[IMG]http://img94.imageshack.us/img94/7208/refp.jpg[/IMG]

To ume da bude fino pomagalo, posebno ako biraš medju više gradova kao ja recimo, pa onda pored svakog grada/države ubrojiš još i životne troškove pa se onda nekako lakše snalaziš kad ti neko bubne 25k u LA-ju recimo.
  #4  
Staro 14.01.2010, 14:56
pervan pervan je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2009
US lokacija: ?
Poruke: 26
Nepromenjeno

E, ovo ti je super. A odakle si izvukao te tabele?
  #5  
Staro 14.01.2010, 15:24
barajevo31 barajevo31 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.11.2009
Poruke: 62
Nepromenjeno

Pa to sam sam napravio, nije teško samo što ti uzme mnogo vremena za računanje. Ako hoćeš, mogu ti ovo poslati.
  #6  
Staro 14.01.2010, 16:17
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Ti od plate odvajas jedan deo za gore navedene poreze. Generalno, porez ti se radi jednom godisnje i onda vidis da li ces dobiti pare nazad, ili treba jos da doplatis.
Pored toga postoji i zdravstveno osiguranje (ako ti firma to nudi). Tu isto odvajas odredjeni deo para. Potom imas 401k (ovo je dobrovoljno, ako zelis).
Sve u svemu, izdvaja se daleko manje nego sto je to u srbiji (40%).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #7  
Staro 14.01.2010, 18:09
nemili's Avatar
nemili nemili je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 23.10.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Beograd
Poruke: 290
Pošalji Skype™ poruku korisniku nemili
Nepromenjeno

[QUOTE=dreamerns;13627]Ti od plate odvajas jedan deo za gore navedene poreze. Generalno, porez ti se radi jednom godisnje i onda vidis da li ces dobiti pare nazad, ili treba jos da doplatis.
Pored toga postoji i zdravstveno osiguranje (ako ti firma to nudi). Tu isto odvajas odredjeni deo para. Potom imas 401k (ovo je dobrovoljno, ako zelis).
[B]Sve u svemu, izdvaja se daleko manje nego sto je to u srbiji (40%)[/B].[/QUOTE]

Pa znas valjda da je Srbija socijalna drzava, sto znaci da smo mi socijalni slucajevi! :==D: Visoki porezi, visoke cene = "besplatno zdravstvo", to ti je nasa realnost.
Cini mi se da Obamina administracija pokusava da vise oporezuje bogate, kako bi reformisala zdravtveni sistem.
__________________
17.01.2011. - stigao u Chicago
  #8  
Staro 21.01.2010, 01:01
ddariod ddariod je offline
Član
 
Datum prijave: 25.12.2009
Poruke: 5
Nepromenjeno

[QUOTE=barajevo31;13621]Koliko ja znam od te plate moraš da odbiješ tri vrste poreza:

1.Federal Tax
2.State Tax (ako postoji)
3.City Tax (ako postoji)

Ja sam sebi u napravio jednu tabelu sa platama od 17k - 40k za gradove NJ (obala), NYC, CHI i SA, tako da kada gledam ponude za posao ne moram svaki put da računam nego samo pogledam na tabelu i vidim da li mi se isplati ili ne. Izgleda ovako:

[IMG]http://img94.imageshack.us/img94/7208/refp.jpg[/IMG]

To ume da bude fino pomagalo, posebno ako biraš medju više gradova kao ja recimo, pa onda pored svakog grada/države ubrojiš još i životne troškove pa se onda nekako lakše snalaziš kad ti neko bubne 25k u LA-ju recimo.[/QUOTE]

Pozdrav,

Ova tebela je ok za neko grubo racunanje, ali kad se vec radi na racunanju valja to odratiti do kraja tacno... Osvrnucu se na federal tax, za 2009:
10% - $0 - $8350
15% - $8350 - $33950
...itd

Znaci do $8.350 se placa 10% ($835) a od $8.350 do $33.950 se placa 15% - sto ce reci ako je plata npr $20.000:

20.000 - 8.350 = 11.650 * 15% = $1747 i onih $850 za prvih zaradjenih $8500

Ukupno $2597 Federal tax za $20.000 (umesto 3000 po ovoj tabeli)

Izvor:
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_the_United_States#Year_2009_income_brackets_and_tax_rates[/url]
  #9  
Staro 21.01.2010, 07:22
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

[URL="http://www.zelenalutrija.com/imigracija/porez.php"]Struktura oporezivanja u US[/URL] je prilicno jednostavna - za onog ko zivi ovde i potrosi malo vremena na izucavanje sta mu se skida od plate. Malo je komplikovanije "odbijanje od osnovice za oporezivanje" ali samo zato sto je lista prilicno dugacka, a ljudi imaju akutan nedostatak vremena...

Ne bih da ulazim u detalje, ali nekoliko stvari valja ponoviti - kao na primer da je daleko veca stavka od Federal i State poreza u stvari odbijanje za Social Security (koje ume da bude i vise nego duplo vece od federalnog poreza). Isto tako - odbijanje za Medicare, pa onda na red dolazi i odbijanje za osiguranje u slucaju nezaposlenosti i bolesti (SUI/SDI). Procenti za svaku od ovih su drugaciji u svakoj drzavi - Nevada na primer ne naplacuje State porez.

Tu se svakako nadju i dobrovoljno penziono (koje se odbija od osnove za oporezivanje i svakako je dobra opcija za svakog zaposlenog), dobrovoljno zivotno osiguranje koje ima gotovo svaka korporacija koja zaposljava vise od 20 osoba, zatim odbijanja za zdravstveno i zubno osiguranje...

Odbijanje zavisi od bracnog statusa, broja dece, i od grube procene na pocetku godine kolika je osnovica za porez. Valja proveriti u toku godine kako stoje stvari, pogotovo ako se menja posao, dobije povisica, ili ako postoji mogucnost dobijanja bonusa koji vrlo cesto zna da prebaci zaposlenog u "visu tarifu oporezivanja" ali se plata sve vreme obracunava na osnovu pocetne kalkulacije.

Te tako, evo jos jednom primera za neozenjenog/neudatog radnika, bez dece, koji zivi u Kaliforniji, prima $15 na sat, ima 100% placeno zdravstveno i dental osiguranje, i izdvaja 5% ukupnih prihoda za dodatno penziono osiguranje a prima platu na nedeljnom nivou:

Bruto plata: $600.00
Federal tax: $57.81
Social Security:$37.20
Medicare: $8.70
State tax: $16.69
SDI: $6.60
Penziono: $30.00
Neto plata: $443.00

Na ovom primeru, sva odbijanja obore satnicu sa $15 na $11 na sat. Ukoliko se placaju jos neke stavke (procenat za zdravstveno osiguranje), onda je satnica realno jos niza.
  #10  
Staro 21.01.2010, 19:15
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Zana, imam ja ideju, pocni da naplacujes da file-ujes taxes ljudima, evo ja vec znam dve musterije :D
__________________
U Americi od 19.03.2009.
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Programer u Americi greenie Vaša strana 46 29.01.2015 09:16
svetska kriza u americi bibi Stare teme 15 18.06.2010 11:19
20,000,000 gladnih u Americi and counting malasestra Vaša strana 58 19.03.2009 14:56
Zene u Americi ex-usa Vaša strana 11 24.02.2009 23:31
Kupnja auta u Americi stizeljeto Stare teme 22 22.10.2008 18:12

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 23:19.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.