Vrlo je bitno da kod svake polemike imamo jedno u vidu - vasi odgovori na pitanja sluzbenika ambasade se analiziraju u svetlu zakona i pravila u USA, a ne obrnuto. S tim u vezi, moram da se slozim sa obrazlozenjem koje je dao MartinWelder.
Ja nisam sigurna da li sam vec odgovarala na ovo pitanje, ili sam samo citala razna dokumenta i na kraju odustala ali je pitanje na obrascu zaista jasno: Have you ever been charged, arrested OR convicted of any offense or crime? Ne spominje se ni amnestija ni rehabilitacija. Svesni su oni da svaka zemlja ima razlicite zakone - u Srbiji maloletna devojka ostane trudna i nikom nista (volela se deca pa sta sad). U USA za isto delo "tata" dobije u evidenciji "statutory rape" i to dozivotno, pa ne moze vise da radi u mnogim ustanovama. U Srbiji malo zakines za porez, pa onda platis ili ne platis, pa opet nikom nista. U USA za isto robijas. Ono sto ja pokusavam da kazem je da se njih malo tice kakav je zakon u zemlji iz koje dolazite. Jeste - u pitanju je i moralnost. Za rodjene Amerikance ne - ali za nas je bitno. Cak ce i drzavljanstvo da oduzmu ako otkriju da ste slagali na aplikaciji - AKO otkriju. Mozda hoce a mozda i nece. Ko sme da rizikuje neka izvoli - ali svi mi znamo kako su cudni putevi Gospodnji i kako nekad mozemo da izgubimo veliku sansu zbog nepromisljane gluposti iz proslosti.
E sad o brisanju - ako je iz kaznene evidencije izbrisana osuda, da li je i sve drugo izbrisano? Kao na primer privodjenje, hapsenje ili sta vec... Drugo, ne brise se odmah - jer iako je steceno pravo za brisanje, ceka se odredjeni period da se vidi da li ce se delo ponoviti. Mnoge "obrisane" stvari i ovde "isplivaju" kad treba. Sto se Srbije tice:
Citat:
Krivični zakonik Republike Srbije reguliše brisanje iz kaznene evidencije (članovi 97-102). Prema Krivičnom zakoniku, postoje dve vrste rehabilitacije - zakonska i sudska. Zakonska rehabilitacija nastupa po zakonu i daje se samo licima koja pre osude nisu bila osuđivana ili koja su se po zakonu smatrala neosuđivanim. U suprotnom, postojala bi mogućnost za eventualnu sudsku rehabilitaciju, odnosno rehabilitaciju na osnovu sudske odluke. Dakle, brisanje iz kaznene evidencije zavisi od konkretnog slučaja. Ukoliko je reč o uslovnoj osudi i ukoliko ne postoji bilo koja druga presuda ili mera izrečena u odnosu na to lice, onda nastupa rehabilitacija po sili zakona i samim tim se podatak o osuđivanosti briše iz kaznene evidencije. Kako stoji u Zakoniku (čl. 98), kada je nekom licu izrečena uslovna osuda u odnosu na to lice, zakonska rehabilitacija nastaje ukoliko lice u vreme proveravanja i u roku od godinu dana po isteku roka proveravanja nije učinilo novo krivično delo. U pogledu uvida u kaznenu evidenciju, svaki građanin može podneti zahtev za podatke o (svojoj) neosuđivanosti ili osuđivanosti. Ovo je predviđeno i Krivičnim zakonikom, kao i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Sam postupak za donošenje odluke o rehabilitaciji uređen je Zakonikom o krivičnom postupku (čl. 523 - 525). Ukoliko je u pitanju zakonska rehabilitacija, onda rešenje o rehabilitaciji donosi po službenoj dužnosti organ koji je nadležan za vođenje kaznene evidencije, uz prethodne provere. Ukoliko to organ ne učini, onda lice može da traži od organa da se utvrdi da je nastupila rehabilitacija. Ako je reč o uslovnoj osudi, a uslovna osuda ne bude opozvana ni posle jedne godine od dana prestanka vremena proveravanja, sud koji je u prvom stepenu sudio doneće rešenje o rehabilitaciji. Ovo rešenje dostaviće se osuđenom, javnom tužiocu i organu nadležnom za vođenje kaznene evidencije.
|
Citat: Nevena Ružić, šefica kabineta poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Moje pitanje: sta biva sa odlukom o rehabilitaciji? Da li je spale, pocepaju ili sta? Ne, zavedu je u spise. Moja poenta - uvek postoji trag o tome sta se desilo. U suprotnom, ne bi sad u Srbiji navirala dokumenta sa raznih strana o pogubljenjima i zakopavanjima od pre vise decenija (ko prati politicke strane, zna o cemu govorim).
Na svakom je da odluci sta i kako ce da odgovori - pravilno bi bilo ne precutati jer je pitanje tako formulisano. Na pocetnom intervjuu ne verujem da ima bilo kakvih tezih posledica ako se ne odgovori iskreno - ali taj neiskreni odgovor moze mnogo da kosta jednom kad se nadjete na ovom tlu. Primer je zena koju su uhapsili na intervjuu za drzavljanstvo jer je slagala na aplikaciji za prvu izdatu vizu. Nije ih interesovalo dete rodjeno ovde niti muz drzavljanin USA.
Za vise informacija i pojasnjenja procitati INA (Immigration and Nationality Act). Ja jesam i mnoge stvari su mi jasnije. Jos jednom, ako imate nedoumica kako ce USA vlasti tumaciti nesto, onda citajte njihov zakon a ne zakone drugih zemalja.