View Single Post
  #4  
Staro 23.09.2010, 05:36
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Ja trenutno radim dva posla kao CNA.

Jedan je u jednoj privatnoj agenciji za kucnu negu i tu nemam fiksne pacijente vec kako sta naleti. Radio sam jedno vreme nocne smene, a sada radim "live-in" vikendom - pojavim se tamo u 8h subotom ujutru i izlazim u ponedeljak u 8h ujutru. Tu za dan dobijes $125 mada sa odbicima to bude oko $110. Kada sam radio na satnicu, sat je $10 tj. $11 ukoliko imas CNA sertifikat. Dakle, vise se isplati raditi na satnicu nocnu smenu od 12h jer se vise zaradi nego u "live-in"-u koji ume da bude zesce naporan.

Drugi posao je u jednom rehabilitacionom centru. Tu je smena od 8h, mada ne placaju pauzu od 30 min pa je satnica 7.5. Dobijes 9-11 pacijenta i radis negu... Nega, nega i samo nega. Uzimas ponekad vitalne znake, nikako ne dajes terapiju i u principu imas veliku slobodu u smislu kojim ces redosledom sve da obavljas. Glavne sestre nimalo nisu kao kod nas (srecom) i medjuljudski odnosi su poprilicno ok. Ekipa je uglavnom imigrantska - 70% filipinci, 20% Afrika, 5% Istocna Evropa i samo 5% Amerikanci. Smene su 6-14h; 14-22h i 22-6h. Ja radim samo radnim danima smenu od 14-22h jer sam prepodne u skoli tako da sam kuci jako retko (postao sam k'o Ekrem).

CNA kurs ume da traje izmedju 4 i 16 nedelja u zavisnosti od skole. Neophodno je da se ima 80 sati teorijske nastave i 40 sati prakse. U drzavi Illinois se posle toga izlazi na drzvani ispit koji je test od 85 pitanja i za prolaz je potrebno 70.

Kurs na koji sam ja isao je kostao $630, isao sam ponedeljkom, sredom i petkom na casove od 15:30-22:45 (mada su nas uvek pustali oko21h), a praksa je bila subotom i sve je bilo gotovo za 4 nedelje
Reply With Quote