ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Zivotne priče, poslovi, snalaženje kao imigrant Balkan/USA » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 29.03.2021, 14:06
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Opisao sam neke stvari sto sam krace mogao. Nisam imao puno vremena sinoc. Veceras cu napisati jos neka iskustva. Nikad mi nije islo da pisem neke putopise I ne znam kako estetski izgleda ali nadam se da ce nekom znaciti moje iskustvo.

Meni je stvarno jako zao sto nema jos ovakvih I slicnih prica na forums ner znam da ljudi prolaze kroz svakakve stvari ovde. Kao sto rekoh moja generacija za dv lottery je ostavila mnogo iskustva I informacija na forumu I mislim da smo sve pokrili sto je potrebno, ne znam koji je razlog zasto ljudi vise ne prate forum I slabo se oglasavaju ali ja bih iskreno voleo da je drugacije.

Sto se Tice posla ljudi ne brinite. Ovo je USA, posla uvek ima ko hoce da radi. U pocetku nema biranja dok se ne stane na noge. Kasnije nakon nekog vremena kada malo istrazis okolinu, upoznas ljude, steknes iskustva, siris vidike... sve to dodje lagano na svoje.

Moj problem a I generalno problem drugih ljudi sa nasih prostora je sto smo nestrpljivi I hocemo sve sad I odmah, pogotovo mi mladji...
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #12  
Staro 29.03.2021, 15:24
Balkan Heart Balkan Heart je offline
Član
 
Datum prijave: 26.03.2021
Poruke: 19
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Opisao sam neke stvari sto sam krace mogao. Nisam imao puno vremena sinoc. Veceras cu napisati jos neka iskustva. Nikad mi nije islo da pisem neke putopise I ne znam kako estetski izgleda ali nadam se da ce nekom znaciti moje iskustvo.

Meni je stvarno jako zao sto nema jos ovakvih I slicnih prica na forums ner znam da ljudi prolaze kroz svakakve stvari ovde. Kao sto rekoh moja generacija za dv lottery je ostavila mnogo iskustva I informacija na forumu I mislim da smo sve pokrili sto je potrebno, ne znam koji je razlog zasto ljudi vise ne prate forum I slabo se oglasavaju ali ja bih iskreno voleo da je drugacije.

Sto se Tice posla ljudi ne brinite. Ovo je USA, posla uvek ima ko hoce da radi. U pocetku nema biranja dok se ne stane na noge. Kasnije nakon nekog vremena kada malo istrazis okolinu, upoznas ljude, steknes iskustva, siris vidike... sve to dodje lagano na svoje.

Moj problem a I generalno problem drugih ljudi sa nasih prostora je sto smo nestrpljivi I hocemo sve sad I odmah, pogotovo mi mladji...
Ja mislim da 70-80% naših ljudi doživi blagi šok zbog nečeg što nisu očekivali.Mislim svaki je početak je težak,ali ponekad svi mislimo da će ići glatko i onda nas realnost ošamari.
Vjerovatno se snalaze u ovoj situaciji i nije im ni na kraj pameti ovaj forum.
Ja im želim svu sreću.Bitno je da ima nas par aktivnih ali biće bolje
Reply With Quote
  #13  
Staro 29.03.2021, 17:58
MatijaX's Avatar
MatijaX MatijaX je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.09.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 74
Nepromenjeno

@damagon

Druže, fascinatna storija.
Tu sam na Balkanu i rađe bi da dobijem na GC-u, nego EurojacpPotu. Od naših ljudi bježim gdje god da jesam. Ne velim da nema divnih ljudi spremnih pomoći, al' ne volim zavičajne klubove u inozemstvu.

Suerte, svima!
Reply With Quote
  #14  
Staro 29.03.2021, 19:46
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

i ja sam bio jednom pokrenuo temu kako poceti zivot u USA bez da ikoga znas. I tema je propala jer smo se vec na drugoj stranici posvadjali moze li se hotelska sobo koristiti kao adresa za imigraciono tipa: u mojoj drzavi moze, u mojoj ne moze...
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #15  
Staro 29.03.2021, 20:35
Balkan Heart Balkan Heart je offline
Član
 
Datum prijave: 26.03.2021
Poruke: 19
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
i ja sam bio jednom pokrenuo temu kako poceti zivot u USA bez da ikoga znas. I tema je propala jer smo se vec na drugoj stranici posvadjali moze li se hotelska sobo koristiti kao adresa za imigraciono tipa: u mojoj drzavi moze, u mojoj ne moze...
E to je vidiš interesantno za nas koji nemamo nikog u USA,dali se može navesti adresa hotela gdje bi ti poslali
GC.Ili ako ništa rentati nešto prije polaska u Ameriku mada je i to nezgodno jer nećeš znati ni gdje će se posao nalaziti.
Reply With Quote
  #16  
Staro 30.03.2021, 01:50
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Hteo bih da dam jos malo doprinos ovoj temi, posto vidim da se nekima svideo moj post, takodje voleo bih da vidim i druge clanove foruma da podele svoja iskustva.

Naveo sam da sam dosao kao lifeguard 2019. Tada je kompanija obezbedila smestaj koji su nam naplacivali preko paycheckova. Kada dolaze lifeguard internacinalni uglavnom zive po 5 ljudi u 2 bedroom apt. Iskreno katastrofa. U pocetko sam bio sam nekih 15ak dana nakon toga dolazi Kolumbijac, nedelju dana nakon toga Indijac, nakon nedelju dana devojka iz Srbije i tek na kraju devojka iz Jamajke, ni na filmu ne bi poverovao da cu ziveti sa nekim iz Indije i Kolumbije

Meni je to bila prihvatljiva tada jer je kompanija obezbedila smestaj i posao, znaci ono dosao sam na gotovo sto bi se reklo. Drugar kojeg sam spomenuo u prethodnom postu je na kraju odustao od programa tako da sam bio prepusten sam sebi. Ljudi iz drugacijih krajeva i drugacijih kultura imaju drugacije obicaje i buduci da su svi bili tu na par meseci dosli su sa razlicitim razmisljanjima i shvatanjima Amerike, dok sam ja tu dosao sa namerom da ostanem neko duze vreme, nadjem dobar posao i nakon leta ostanem da zivim tu. Najvise mi je smetalo sto nisu bili ni priblizno cisti i vodili higijenu kao ja. Pocevsi od pranja sudova, slaganja garderobe , ciscenja za sobom, ciscenja wc-a i slicno .... Jer jednostavno njih nije bilo briga dosli su tu na par meseci da zarade nesto i da se dobro provedu a nakon toga nazad na fax, i ,meni je to bilo skroz razumljivo ali opet su bili neodgovorni za mnoge stvari...

Dok sam radio tamo tokom leta upoznao sam stvarno dosta ljudi, bila je dobra zebancija ali sam i dosta radio. Trazio bilo kakav drugi posao prvih mesec dana ali jednostavno nisam imao auto, i nisam bio fleksibilan sa satima jer se na bazenu obicno radi od 10-11 pa sve do 7-8. Pogodio mi se dobar bazen, veliki, prostran i krenem da drzim casove plivanja i tu mi je islo jako dobro imao i po 3 casa dnevno koje sam drzao pre nego sto sam otvorio bazen ili nakon zatvaranja. Sve to funkcionisali vrlo dobro 20ak dana dok se neko iz naselja nije zalio i pitao zasto lifeguard drzi otvoren bazen nakon 8 uvece....Property manager i ljudi koji su ukljuceni u tu organizaciju sa bazenima su me zamolili da prestanem sa casovima, rekli su da nemaju nista protiv ali da su se ljudi zalili...

Meni tu glavni klijenti bili Iranci, puni para, ne znam kako... Objasnim ja njima situaciju i oni skroz ono opusteno pitaju me da li sam se bavio jos nekim sportom pa da mogu da ucim njihovu decu. Ja onako sav odusevljen kazem da sam se bavio tenisom vise od 10 godina. Oni u fazonu WOW super jel mozemo da imamo casove tenisa??? Reko naravno, dogovorimo cenu od $40 na sat i imao sam 2 grupice ali samo ponedeljkom posto sam tad imao dayoff. Prva grupa deca, druga grupa roditelji. I tako radio mesec ipo dana dok deca nisu posla u skolu.

Nakon toga dolazi Septembar, zatvaraju se bazeni, lifeguardovi odlazi na putovanja ili nazad u Evropu, neki bazeni su ostali i dalje otvoreni do kraja Septembra i tu sam radio po 40h nedeljno. To je bilo neko vreme kada sam poceo i taj ketering u DC. Iskreno Ketering laganica posao. Uglavnom su klijenti ambasade, neke firme koje organizuju team building, neke svecane dogadjaje i slicno, cak i rodjendani, svadbe itd... Ketering rade uglavnom Latinosi i Nasi ljudi bez papira. Tu sam odradio za 2 razlicite kompanije ukupno 7 ili 8 dogadjaja nisam siguran. Upoznao stvarno neke super likove, ali buduci da sam vrlo brzo otiso nisam ostao u kontaktu.

Tu mi se desila jedna jako ruzna situacija i bas sam se jadno osecao. Radili neki event u DC koji je bio do 1am ili slicno, a zadnji metro je u 11.30pm ili kako vec. I sad ketering rade i ljudi koji rade u istoj swimming pool kompaniji kao supervizori. Uglavnom stariji likovi koji tu dolaze duzi vremenski period tokom leta. Tacno se secam bio je jedan Bugarin, i 2 momka iz Srbije. Ovaj jedan nas je bio moje godiste ali vec trecu godinu dolazi da radi i te godine je bio supervizor. Dodjem i pitam ga e jel mozes da me vratis kuci posle toga??? Znam da mu je usput posto je ziveo severnije od mene. Kaze on meni da je morao da vrati auto u firmu i da su dosli sa ovim Bugarinom. Ja tog Bugarina nisam poznavao i zamolim ga da pita Bugarina da podjem sa njima. Krenuo on da ga pita pri povratku e jel mozemo da povezemo jos jednog naseg, Bugarin samo odmahnuo rukom i odose ....
Ja u fazonu kadar nevera, sta cu sad 1am moram da platim uber $50 do mesta gde zivim... Posebno sam bio besan jer taj Bugarin je koristio sluzbena kola i sluzbeno gorivo a nije hteo da pomogne nekom ko radi u istoj firmi, ali dobro klasika Bugari ...

To je bio neki period kada sam totalno bio razocaran u nase ljude koji su tu i bas sam se distancirao od cele te ekipe koja je radila u kompaniji za bazene. Prezalim ja sve to nekako i dodje vreme da odem u Majami kod sestre koju sam tada upoznao. Tu sam proveo 2 nedelje i bas sam super proveo i napunio baterije. Obisao skoro ceo Majami i dosta mesta okolo. Preporuka za Rakija lounge bar gde izlaze ljudi sa Balkana, hrana je takodje super, takodje ima restoran pored aerodroma koji drzi nas covek, 94th aero squadron....

Kada sam dosao u Srbiju poprilicno sam se smorio prvih nedelju dana , jer sam naviko na rad i da me nesto drzi zauzetim, a ovamo samo odmor, ispijanje kafe sa drustvom, izlasci i tolko.

Kada je dosao taj period kada sam trebao da letim ponovo nazad za USA mnogo toga mi se motalo po glavi, od toga kako cu sve sam da organizujem, sta cu da radim jer su me iz ove prve kompanije ispalili, nisam znao ko su ovi drugi koji su mi ponudili postao ... Ispada da je to sto sam prihvatio taj posao bila najbolja odluka do sada. Jer su mi iz ove prvobitne firme ponudili da radim kao Manager na bazenu, dok sam ovamo prihvatio posao Supervizora koji mi je bio cilj. Bio sam dosta skeptican jer sam imao negativno iskustvo sa nasim ljudima sve do tada. Ali ovi momci sa kojima radim su stvarno iz druge price, najposteniji ljudi koje sam ovde upoznao, zele da ti pomognu i posavetuju sta je najbolje za tebe... Relativno dobro sam se uklopio u celu tu pricu, cak je i taj novi vlasnik firme bio previse zadovoljan sa mnom. Bilo mi je cimanje da li cu ostati preko zime na plati ali su mi ovi momci rekli da ne brinem oko toga jer se oni pitaju ko ostaje... I tako je i bilo na kraju. Prvi put u zivotu sam radio nesto i svi su cenili ono sto radim i kako radim, pocevsi od tih momaka koji su regionalni sueprvizori pa sve do vlasnika firme.

Oktobra krecem da radm u UPSu kao part time package handler. Inace pozicija od koje vecina ljudi krece da radi u UPS. Part time posao preko noci u proseku nekih 4-5h dnevno, plata minimalac. Jednostavno tad sam imao sluzbeni auto iz ove firme za bazene i nisam mogao mnogo da biram drugi posao i mislio sam da mi je ovo najbolja opcija. Malo me brinulo kako cu ustati u 2h spremiti se i biti na radnom mestu u 3 ali sve je to bilo kako treba. Moj supervizor je bio crnja koji je najbolji crnja koga sam upoznao u Americi. Od prvog dana u UPSu sam se dosta trudio i on je prvi video to.... Tamo vas u posao uvode lagano i menjaju pozicije pa vas ostave tamo gde se najbolje snalazite. Prvog dana sam radio nesto bezveze neko sortiranje paketa na traci na levu i desnu srtanu, drugog dana punio samo 1 kamion, pravio takozvane zidove od paketa. Kontam da je sve to njima bilo super kako sam se snalazio i kako sam se trudio i bio brz i treceg dana su me stavili da punim 2 kamiona i to sam stizao bez problema. Kako to izgleda , imate skener u jednoj ruci i na traci pratite pakete na kojima ima nalepnica na kojoj pise u koj kamion ide paket i na koje mesto u kamionu. Paket treba da se skenira i stavi na svoje mesto u kamion. Radio tako 2 dana i nakon toga su mi dodelili i treci kamion. Tako sam radio sve dok nisam poceo da vozim. U Ups se radi ponedeljak petak ili utorak subota. S tim sto je tokom tog peak season subota bila otvorena za sve, nudili su mi svaku subotu i radio sam samo 2 puta jer su me oba puta stavili da sortiram pakete koji se izbacuju iz slepera sto je 3x gore od onoga sto sam radio ostalim danima....

Nekih mesec dana sam tako radio 2 posla ustajao u 2am i iskreno jedva sam cekao vikende da se naspavam. Jednog dana dok sam punio kamione u UPSu dolazi neki lik i pita me da li zelim da budem vozac, sto je meni i bio cilj sa UPSom. Reko naravno da zelim, pita on mene tu par pitanja da li sam single, da li imam porodicu i kad sam reko da sam ovde on my own, samo mi je reko perfect haha. Otisao do HR reko da me je on uputio popunio aplikaciju krenuo sa treningom za vozaca. Uzeo 2 nedelje odmora na bazenima i nakon toga neplaceno rekao da idem nazad u Srbiju....

Bas sam bio uzbudjen zbog te pozicije vozaca jer je pocetna plata $27 na sat a progresija plate ide do $40 nakon 4 godine, ali nije bas bilo sve tako bajno... Ja sam uradio sve sto je do mene tokom te obuke i mislim da sam se pokazao kao najozbiljniji od cele grupice na obuci. Nakon petodnevne ovuke sam trebao da krenem da vozim, ali navodno nisu imali poziciju za mene u tom trenutku jer nije bilo dovoljno ruta, ali moje misljenje je da supervizor nije imao vremena za obuku, jer je trebao 3 dana da odradi sa mnom na nekoj ruti. I tako vuku oni mene kao helpera vozacu 2 nedelje dok napokon nisam poceo da vozim. Helper je bukvalno pozicija za deible tokom peak season. Sedis pored vozaca u kamionu, on ti da paket ti ga samo ostavis ispred kuce/stana.

Napokon sam dobio tu obuku sa supervizorom koja je trajala dan ipo umesto 3 dana, takodje ocekivao sam da vozim onaj UPS regular delivery truck, a dobio sam muse truck onaj kamion za koji se u Srbiji posebno polaze i nisam znao kaku cu da vozim ono ...
Ali je bilo sve ok, posle par dana sam se naviko na voznju kamiona. Dobio sam biznis rutu koja je meni iskreno bila laganica jer sam uvek zavrsavao pre predvidjenog vremena i supervizor bio zadovoljan. U medjuvremenu kada sam krenuo da vozim samo sam prve nedelje dobio tu obecanu satnicu od $27 a ostalo je bilo $21, razliku nikad nisu nadoknadili i ako mi je taj supervizor rekao da ce se on licno pobrinuti da dobijem to sto mi je obecano.
Proveo sam dosta vremena kod njega u kancelariji dok je on to prepravljao, podnosio izvestaje ali ih na kraju nisu uvazili i ja na kraju ostao bez pozamasne sume novca. Sve sam radio kako su trazili od mene i vec nakon 2 nedelje slobodno mogu da kazem da sam bio brzi od mnogo iskusnijih vozaca koji tamo rade. Sve super moj supervizor bio zadovoljan, kao i ovi drugi koji su me navodno mnogo gotivili jer su prepoznali dobrog radnika u meni.

Stalno sam ih pitao da li postoji mogucnost da se posle peak season ostane kao full time i pricali su sve vreme da ne moze, i u skladu sa tim ja isplanirao da se vratim na bazene negde oko 20. januara. U medjuvremenu mi se desavaju neki kozni problemi koje izgleda ima hronicno, pijem antibiotik 10 dana nista bolje, prvi slobodan termin kod dermatologa gde god sam zvao za 2 nedelje a meni treba bukvalno odmah. Rekao ja supervizoru Geriju da mogu da radim tipa do 15. januara, ostalo mi jos 2 radna dana u UPSu i ja onako sav srecan sto se vracam na bazene za koji dan zavrsavam dan na zadnjem pick up i zvoni mi telefon zove Geri.
Kaze Hey Filip i got a good news for you, your qualification period begin on January 1st.... Ja onako ne verujem sta mi se desava, pitao bar 5x da li postoji mogucnost za tu kvalifikaciju i full time uvek odgovor bio ne, vec isplanirao da se vratim na bazene, dogovorio platu sa vlasnikom firme i samo se ceka da se sluzbeno vratim. Kupim ja nekako sebi jos nedelju dana vremena na oba mesta, nekako dosao do dermatologa, pijem drugi antibiotik ali nema nista da je bolja situacija...
Epilog svega na kraju dosta neprospavanih noci jer nisam znao sta da radim, glava u haosu, sansa koja se ne propusta, posao koji bi mi kroz 4 godine donosio platu od 100k godisnje i resio sve moje probleme u Americi, sa druge strane osecam grizu savest jer sam ovamo dogovorio pod kojim uslovima i kada da se vratim, ovaj kozni problem ne ide na bolje a ovamo u UPS je generalno brz posao, stalno se znojis, zuris da stignes na vreme i ostalo, tokom te kvalifikacije ne mozes uzimati dayoff u nemas prava na gresku. Na kraju sam rekao ovima u UPSu kakva je situacija sa ovim koznim problemom i da sam pratio uputstva dermatologa ali da nije nista bolje i da moram verovatno to hirurski da resim. Generalno imali su razumevanja za mene i celokupnu situaciju, rekli su da mogu da se vratim da radim kad god jer sam dobio positive rehire, ali da moram ponovo da krenem od skladista i da cekam da se otvori pozicija za vozaca....
Oprastam se od super ekipe u UPS, ovom crnji koga sam gore naveo, saljem SMS da imam problem i da moram da odem sa tog posla dok ne resim. Kaze on da mu je stvarno zao sto to cuje, upucuje mi reci ohrabrenja i kaze da mu se javim ako mi je sta god potrebno. Takodje mi je napomenuo da je novim radnicima navodio mene kao primer nekog ko je za kratko vreme u firmi postigao puno
Da li je tacno ne znam, verovatno jeste, ali covek je ispao super prema meni. Nedugo nakon toga me zvao da pita kako sam i da li mi treba nesto, rekao da je postao supervizor vozacima, a ja odgovorio da se sad osecam jos gore jer je on mogo da mi bude supervizor. I tako popricao se ja sa njim, dogovorili se da nekad odemo na lunch i kafu, ja ga cimao skoro nije mogao jer brine o majci, rekao je da ce se javiti i siguran sam da hoce.
Radio sam 3 posla ovde u Americi do sad, Bazene, UPS u skladistu i UPS kao vozac. Na sva 3 posla su svi bilo super zadovoljni onime sto sam radio i kako sam radio. Nije da se hvalim da sam nesto mnogo sposoban i slicno, jednostavno tako je sa svim nasim ljudima ovde, mi smo bolji radnici i vredniji od skoro svih drugij nacija i na nekim mestima se to postuje na nekim ne

Vratio se napokon na bazene, sve super, proslo je jos neko vreme dok sam taj kozni problem stavio pod kontrolu, pratim neku strogu dijetu i verovatno cu otici nazad u Srbiju ako ne stavim to pod kontrolu i probati tamo da resim.


Ima mnogo razlicitih tipova ljudi u Americi i morate da znate kome mozete verovatni a kome ne. Ja od pocetka verovao ovom crnji i Geriju u UPS ( koji me zajebo ) Najsmesnije od svega je bilo kada sam vozio jedan od zadnjih dana, bila je subota, tada sam prvi put seo u regular delivery truck i radio od 9 am do 9.30pm. Stize poruka u taj uredjaj za skeniranje i dostavu paketa
"Filip we apprecieate everything that you do for us, please come back safely and clock out by 10pm. Thanks, Mike"
Na kraju nista od toga ta managmnet ekipa nije cenila i gledali su samo svoje dup* i svoje bonuse...
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #17  
Staro 30.03.2021, 01:50
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Moj cilj je i dalje UPS i posao full time vozaca, i verujem da cu se letos vratiti u skladiste kao part time i cekati poziciju pod uslovom da budem zdrav. Sada kada sam generalno stao na noge taj posao za minimum wage mi se i ne isplati, jer vise para mogu zaraditi da vozim uber, ali gledano na duge staze previse su dobri benefiti u UPSu da bi tek tako odustao


Izmedju ostalog taj posao u UPSu u skladistu je nesto sto bi svakom preporucio za pocetak. Svi koji se prijave, dobijaju taj posao, intervju je samo formalnost. Trebaju im radnici a firma je pogodna za nas sa Balkana jer smo hard working guys i moze se relativno brzo napredovati sto dokazuje i moj primer

Eto to je nako ono sto se desavalo kod mene u poslednjih 6 meseci part2,
zeljno iscekujem i price ostalih clanova...

Aj u zdravlje
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #18  
Staro 30.03.2021, 14:44
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

@Damagon zanimljiva prica zaista

Ja sam podijelio sa forumom svoju pricu oko toga kako sam dosao na kraju do GC-a. Stalno u sali, a prilicno ozbiljan kazem da sam ja imao duplu srecu, da budem izvucen a onda i da budem u Americi prisutan kako bih uspio da procesuiram sam GC.

Ja sam ovamo vec skoro 2 godine. Dosao u avgustu 2019. na studentsku F1 vizu, kao dio Master studija. Master sam ubo da mi bude u potpunosti pokriven sa pozicijom Graduate Assistanta i jos sam dobijao neku sitnu lovu za taj part time posao koji sam radio na fakultetu. Inace, prije 2019. godine sam dolazio u SAD iz vise na vrata, dva puta kao klinac, a onda 2017. i 2018. turisticki po mjesec dana. Posle toga puta 2017. sam se bas zapalio bio, tad sam prvi put i odigrao lutriju i bio u depresiji mjesec dana kad sam skapirao da me nisu izvukli. Naredne godine sam vise reda radi odigrao lutriju, a ovamo sam odradio posao da nadjem neki drugi nacin da udjem legalno u zemlju, i tu se javila kao ideja ova prica sa F1. U trenutku kad sam izvucen i vidio broj od 46k+, iskreno nisam uopste se ni ponadao da bi moglo nesto da bude. Onda smo saznali da je godina debelo underselected tako da sam shvatio da mozda i imam sanse. Medjutim, i dalje sam ful fokusiran bio na F1, sredio to, dosao u SAD i poceo prakticno zivot ispocetka, dok je lutrija stojala tamo negdje u pozadini. Plan je inicijalno bio da ja predam ds-260 i da odaberem konzlarno procesuiranje da s ene bi jebavao sa prilagodjavanjem statusa odavde. Onda je godina naglo usporila, ogroman haos sa dokumentacijom, iskreno vec tad sam poceo da gubim nadu. I onda se desila korona i sve je stalno Tu sam vec digao ruke od svega, ne radi imigracija ovamo, ne rade ambasade tamo, gotovo. I onda negdje krajem aprila mjeseca se desi ono cudo sa svim regionima current i ja se prebacim na AOS. Dio te price vec postoji u dijelu foruma vezano za to, tako da necu ulaziti u detalje tu.

Ono sto je zanimljivo jeste sam zivot ovamo. Kad sam dosao, imao sam mjesec dana free smjestaj kod prijatelja. Racunao sam da ce to biti sasvim dovoljno da nadjem nesto. Nisam mogao ni da pretpostavim kakav ce pakao to biti. Bez SSN-a u tom trenutku, bez ikakve kreditne historije, sa nesto malo vise iznad $10k na racunu, bukvalno u najvecem getu niko nece da ti dozvoli da udjes u sobu, a kamoli stan. Mislim da sam na tu potragu za stanom izgubio barem 20% zivaca i dobio znacajan kontigent sijedih dlaka Prvi smjestaj koji sam uspio da zabodem je bila neka soba na Astoriji, medju neke Grke, stan gdje je zivjelo 7 ljudi sa jednim kupatilom, $1100 sam platio. Tu sam se zadrzao jako malo, posle toga sam presao u basement, isto na Astoriji (mada je to vise LIC) na dva bloka od projectsa i pola sata od voza $1400 je bio taj ćumez, al ajde barem sam imao svoje kupatilo i kuhinju Onda sam se u jeku pandemije presleio u Fort Lee, NJ jer su svi bjezali iz grada i onda kad se sve smirilo, od oktobra sam se vratio opet u NY i trenutno sam na Upper East Sideu (nadam se za duze vrijeme ).

Jbg bilo je gadno, u najgorem periodu sam ovdje bio prakticno bez papira (jer na F1 vizi ne mozete da radite sem na kampusu), i bez nade da cu srediti taj jebeni Green card. Svi vi koji dolazite sa istim u rukama imate ogromnu rpednost. Vidio sam da je po forumu trenutno aktuelan strah oko pronalaska posla i sve. Ne mogu pricati za ostale djelove zemlje jer ne znam, ali ja garantujem da svako ko dodje u NY areu nece imati nikakvih problema da pronadje posao, pod uslovom naravno da ne ganja menadzerske top pozicije Ja sam po struci softveras, trebalo mi je nekoliko mjeseci dok nisam ubo posao u struci koji ce da bude adekvatno placen odnosno u onom opsegu koji sam sebi zacrtao u glavi. U tom medjuprostoru do pronalaska posla sam jbg radio stogod sam stigao. Upravo sam na jednom drugom topicu opisao kako je raditi dostavu hrane preko ovih aplikacija. Drugi posao koji je inace popularan u NY-u medju nasima, a koji trenutno bukvalno raznosi sa parama je moving. Znam gomilu nasih ljudi koji prave nerealno dobre pare na movingu, sto u officeu, sto na kamionu. I sto je najbolje, zestok je nedostatak radne snage, tako da radnika konstantno treba, pogotovo na kamionu.

Jos jedan savjet koji bi imao za sve buduce Amere sa Balkana je da ostavite sve predrasude koje imate prema svim nacijama kuci, kad krenete put ovamo. Istina je, vecina nasih koji zivi ovamo i nisu najsjajniji i cesto vas hoce zajebati. Medjutim, upoznao sam isto tako neke ljude koji su mi izasli u susret i pomogli mi na bilo koji nacin vise nego sva rodbina koju imam ovamo, a to je poprilican broj U svkaondevnom poslu cete se susretati sa sivm nacijama, rasama itd Sto prije prihvatite svijet oko sebe onakav kakav jeste i otvorenijeg uma pristupite ljudima i kontaktima koje cete svakodnevno ostvarivati, to cete se lakse integrisati u samo drustvo i napredovati u svakom smislu.

Eto, nadam se sa da ce nekome ovo biti korisno Srecno svima!
__________________
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - SELECTED
CN: 2020EU00046XXX
DS-260: 15. Nov 2019.
Poslata dokumenta: 15. Nov 2019.
Prebacio se na AOS: 25. Apr 2020.
Ostatak AOS procedure: http://www.zelenalutrija.com/forum/s...4&postcount=29
Reply With Quote
  #19  
Staro 30.03.2021, 18:53
MatijaX's Avatar
MatijaX MatijaX je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.09.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 74
Nepromenjeno

@damagon

Hvala ti na tvojim postovima. Dobri su i korisni.


@neus

Pišeš da si SW-raš po vokaciji, te brijem da sa tim u jednom gradu kao NYC ne bi trebao imati problema da nađeš odgovarajuće zaposlenje u IT-u.
Reply With Quote
  #20  
Staro 30.03.2021, 22:06
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

Generalno i nije trebalo previse, otprilike nekih 3 mjeseca, s tim sto su jos bili praznici (decembar/januar) sto je dodatno usporilo proces.
Inace za IT je trenutno Texas puno unosnije i bolje trziste. Covid je samo jos vise ubrzao uspon koji imaju vec nekoliko godina unazad.
__________________
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - SELECTED
CN: 2020EU00046XXX
DS-260: 15. Nov 2019.
Poslata dokumenta: 15. Nov 2019.
Prebacio se na AOS: 25. Apr 2020.
Ostatak AOS procedure: http://www.zelenalutrija.com/forum/s...4&postcount=29
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
H2B viza - produženje i promena statusa Jfa_Kg Ne-imigrantske vize 26 27.01.2021 14:22
Pronalaženje prvog posla u Americi stizeljeto Vodič za emigrante 492 25.03.2019 13:34
Kućenje, opremanje stana, nameštaj markoss Vodič za emigrante 27 21.04.2018 18:14
Letovi iz USA za Balkan Taji Vaša strana 0 04.05.2011 01:03
Ograničenje zapošljavanja stranaca zoran80 Stare teme 26 25.01.2010 14:31

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 20:25.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.