ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Priznavanje strucne spreme u US » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 24.11.2008, 17:11
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Jao ja ne mogu vise da tupim jedno te isto - a mozda sam i uneravnotezena jer zagibosmo na forumu last night do sitnih sati ali NE MERI SE DIPLOMA U USA PO SEMESTRIMA jer neko moze da studira part time a neko i full, nego po units koji su razliciti od predmeta do predmeta i razliciti majors imaju drugacije requirements za potreban broj units za diplomiranje... i programi su drugaciji jer ovde recimo postoji pre law, pre med, pre dental i ostale stvari a tamo ne... Isto tako ako im knjiga nije u spisku iz koje ste polagili i program profesora ne odgovara njihovom nece vam priznati ispit... Pa se onda vidi koliko units imate of lower division a koliko od upper i sve se to izracuna...ali da ja vise ne duzim, lepo se diploma posalje na evaluation u akreditovane agencije - i oni vam lepo sve uporede i izracunaju bodove na osnovu programa koji ste zavrsili... Postoje programi koji oni priznaju i koji su istovetni ovde i tamo i postoje oni koji su dijametralno razliciti - kako onda tu mogu da se racunaju semestri... A i kakve veze ima Bologna process i US?

Dodatak
Oooops - ovaj post je bio kao odgovor na predhodni post koji je obrisan... e tek sad kad neko ovo procita ima da kaze da sam odlepila nacisto - sad sve izgubi smisao hihihihi

Last edited by Zana; 26.11.2008 at 01:28. Razlog: Objasnjenje
Reply With Quote
  #12  
Staro 24.11.2008, 17:25
dele506 dele506 je offline
Član
 
Datum prijave: 18.09.2008
Poruke: 19
Nepromenjeno

Zana ajd napisi kako se zovu te agencije.Ako imas link jos bolje.
Reply With Quote
  #13  
Staro 24.11.2008, 21:31
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Nisam Zana al' evo ti jednog linka dok ona ne sakupi snagu da ti odgovori
Nece to biti skoro... dernecila je sinoc do jutros
Josef Silny & Associates
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #14  
Staro 24.11.2008, 21:46
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Nasao sam jos jedan tekst iz 2005. koji potkrepljuje u potpunosti pricu koju sam naveo za naseg dipl. pravnika u USA, mora da tu ima necega
Citat:
Mozda ce nekog sa prava ovo interesovati:

Diploma pravnog fakulteta Beogradskog Univerziteta moze da se nostrifikuje samo u dve drzave u SAD: Njujork i Kalifornija. Dakle, da bi mogao da postane clan advokatske komore u drzavi Njujork ili drzavi Kalifornija, odnosno da bi u jednoj od te dve drzave radio kao advokat, diplomirani pravnik BU mora da uradi sledece:

1. Da upise magistarske studije (LLM) na bilo kom pravnom fakultetu u SAD (znaci u bilo kojoj americkoj drzavi). One traju samo jednu godinu. U Njujorku, magisterijum iz prava nude sledeci univerziteti: New York University; Columbia University; Fordham University. U Kaliforniji, LLM se moze steci na Stanford University. Svaki od ovih univerziteta ima sopstvenu Internet prezentaciju, tako da za podrobnije informacije o ceni obrazovanja na njima i sl. mozete potraziti tamo. Na zalost, nijedan od ovih univerziteta ne nudi stipendije za magistarske studije, a skolarina je u proseku $30,000 i vise (plus troskovi zivota). Slicno je i sa drugim univerzitetima sirom Amerike koji imaju magistarske studije iz prava.

2. Nakon sticanja LLM diplome, potrebno je poloziti Bar Exam (pravosudni ispit) u drzavi Njujork ili drzavi Kalifornija (u svim ostalim americkim drzavama glavni uslov za polaganje ispita je diploma osnovnih studija prava, JD, iz SAD). Nakon uspesnog polaganja ispita postajete zvanicno clan advokatske komore, te trazite zaposlenje u nekoj od advokatskih firmi u drzavi Njujork ili Kalifornija.

Vazno je naglasiti da je konkurencija za posao jako velika, te da se zato preporucuje da ponovo zavrsite osnovne studije prava u Americi (JD) ukoliko zelite da znacajno povecate sansu da dobijete dobar posao.

Informacije su preuzete sa sajta: www.ossi.org
Source: elitesecurity
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #15  
Staro 25.11.2008, 03:38
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

He He, evo malo sam se povratila taman da nastavim sa zakeranjem hahaha

Stanford kazes a? First - good luck with application, moze da se prsne za 0.00007 boda kolika je konkurencija... e ako to uspe, onda ja obecavam organizujem dobrotvorno vece za sakupljanje para za skolarinu... pa ako se svaki aktivni clan ucipi sa po 800 bucks onda mozemo nasu Sunshine da pratimo u skolicu a ovi programeri bi mogli i sa malo vise hihihihi

E sad ozbiljno - onda se odluci na koju ces stranu... i daj bar 2 months notice da se organizujemo u ovoj osuncanoj state... i da skupim kintu za zeleni tepih da, ovo je bas bilo ozbiljno... kind of se jos nisam povratila od last night!
Reply With Quote
  #16  
Staro 25.11.2008, 09:30
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Eeeee... da mozemo na Stanford...
Nije u tome fora nego dal' to stvarno moze? A sta ako godinu dana boravimo u Ca ili NY pa dobijemo povoljniju cenu skolarine (ili se varam?), a za tih godinu dana nadjemo solidne poslove pa sakupimo $$$$$ i mozda neki mali kreditcic pa nam ne bude sve tako nerealno kao sada? Vidim da je godina oko $30K ali ako je samo to ono sto moze dosta vislje da je odbaci onda se isplati. Ako je to samo jedna godina i onda par meseci sprema onaj advokatski... a ako posle toga moze da bije par stotina $ godisnje... pa isplati se
Ja sam ti optimista i stvarno se nadam lepim stvarima
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #17  
Staro 25.11.2008, 10:24
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

I sama sam optimist i to je dobro al sam i realana ,a neki buduci emigranti bas i nisu, pa bolje da se spuste na zemlju,sto prije ,tako kad se tamo dode da spustanje ne bude prebolno.
Nije to bas tako sa pravnicima koji nisu skolovani u Usa (isto kao ni sa lijecnicima) ,pitala sam malo frendicu ,amerikanku i odvjetnicu ,koja je skupo platila svoje skolovanje i odlicna je odvjetnica pa ne mlati $ samo tako i jos se bori za svoj polozaj , a konkurencija je bolno jaka i nemilosrdna ...
Reply With Quote
  #18  
Staro 25.11.2008, 10:54
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Naravno, realnost je nekada bolna...
A znas li ti koje su nam sanse bile pre godinu dana da dobijemo GC za USA - sigurno oko 1:10.000.000!!! Zar ne? A sada su mnogooo vece, ali o tom potom. Koje su nam sada sanse za skupo skolovanje u USA - skoro nikakve, a za godinu dana? E to cu vam reci tada.
Ako tvoja prijateljica ne mlati $ onda ona, moram ti reci, nije bas odlican advokat ili joj je takav splet okolnosti pa je u slaboj firmi, ili su joj merila vrednosti porasla pa joj prihod od par stotina K/yearly nije neki ili... whatever, to je njena prica. Neka ode negde drugde jer valjda zna da su advokati skolovani u Americi svuda u svetu jos placeniji nego u States.

Prenecu ti jednu anegdotu koju sam skoro cuo a strasno je poucna:
Dolazi advokat-sin sa rasprave kuci i kaze advokatu-ocu da je uspesno okoncao neki spor koji traje vec godinama, a kojeg je nasledio od oca.
Odgovara advokat-otac: Tako se ne radi! Na tom predmetu sam iskolovao i tebe i sestru!

__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #19  
Staro 25.11.2008, 12:06
Leona Leona je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.10.2008
YU lokacija: Sarajevo/BiH
Poruke: 154
Nepromenjeno

@xeg-hvala na ovim informacijama za pravnike
Trenutno sam druga godina, i ako me izvuku znaci otici cu tamo sa zavrsene dvije godine, znal neko imal sanse da se to ista prizna?
A i ako ne izvuku sada, onda bih cekala da zavrsim fakultet pa isla kao diplomirani pravnik.
Jako sam obradovana vijescu da se u NY i CA priznaju koliko-toliko diplome sa nasih prostora
A vidim da treba jos dosta truda da se postane advokat u USA
Reply With Quote
  #20  
Staro 25.11.2008, 16:18
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

@xeg: sumnjam da biste uopste mogli da izvadite kredit od 30k$ (po godini) posle prve godine..... jel zna neko ovo za sigurno?

Mislim, s obzirom da studentarija ovde nema isto kreditnu istoriju kad krece na fax....ali verovatno roditelji garantuju... A nama? Ko bi nama? Mi sami?
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:19.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.