ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #211  
Staro 23.08.2015, 20:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

@Capone

Dobro dosao na forum

Ukoliko postanes strukovni medicinski tehnicar, imas mogucnost da postanes RN u US. U zavisnosti od broja kredita koji budes imao po zavrsetku skole, bices ekvivalent ili ADN ili BSN. Oba nivoa su RN i kvalifikuju se za NCLEX-RN.

Ti kao stranac koji ima SSN imas mogucnost da dobijes licencu nakon polozenog NCLEX-a u drzavama cije komore ne zahtevaju Green Card ili drzavljanstvo kao uslov za izdavanje licence. Medjutim, posedovanje samo licence bez dozvole za rad stavlja te u situaciju da jesi licenciran ali ne mozes da se zaposlis...

BSN jos uvek u teoriji moze da dobije EB GC (Employment Based Green Card), medjutim u poslednjih 10-ak godina je na snazi "Visa Retrogression". U prevodu - postoji godisnji limit za medicinske sestre; mozes da nadjes firmu koja ce te sponzorisati, ali onda 6-7 godina cekas da tvoj slucaj dodje na red.

Ono sto moze da bude jedna od opcija je da ukoliko dobijes BSN, dodjes da odradis Master - MSN. U MSN kategoriji su Nurse Practitioners. To bi bila F1 studentska viza, a kao MSN - NP mnogo su ti vece sanse da te neko sponzorise za H1B (a nakon toga i za GC), pogotovo u sredinama koje se smatraju "underserved".

Nismo na forumu imali nikog ko je emigrirao na conto zanimanja medicinske sestre. Informacije koje sam gore naveo su od koleginica sa posla koje su mahom sa Filipina.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #212  
Staro 23.08.2015, 20:55
Capone's Avatar
Capone Capone je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 11
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
@Capone

Dobro dosao na forum

Ukoliko postanes strukovni medicinski tehnicar, imas mogucnost da postanes RN u US. U zavisnosti od broja kredita koji budes imao po zavrsetku skole, bices ekvivalent ili ADN ili BSN. Oba nivoa su RN i kvalifikuju se za NCLEX-RN.

Ti kao stranac koji ima SSN imas mogucnost da dobijes licencu nakon polozenog NCLEX-a u drzavama cije komore ne zahtevaju Green Card ili drzavljanstvo kao uslov za izdavanje licence. Medjutim, posedovanje samo licence bez dozvole za rad stavlja te u situaciju da jesi licenciran ali ne mozes da se zaposlis...

BSN jos uvek u teoriji moze da dobije EB GC (Employment Based Green Card), medjutim u poslednjih 10-ak godina je na snazi "Visa Retrogression". U prevodu - postoji godisnji limit za medicinske sestre; mozes da nadjes firmu koja ce te sponzorisati, ali onda 6-7 godina cekas da tvoj slucaj dodje na red.

Ono sto moze da bude jedna od opcija je da ukoliko dobijes BSN, dodjes da odradis Master - MSN. U MSN kategoriji su Nurse Practitioners. To bi bila F1 studentska viza, a kao MSN - NP mnogo su ti vece sanse da te neko sponzorise za H1B (a nakon toga i za GC), pogotovo u sredinama koje se smatraju "underserved".

Nismo na forumu imali nikog ko je emigrirao na conto zanimanja medicinske sestre. Informacije koje sam gore naveo su od koleginica sa posla koje su mahom sa Filipina.
Magelan, hvala ti mnogo na brzom odgovoru! Nije mi samo jasan deo gde si spomenuo da jesam licenciram ali ne mogu da se zaposlim. Zasto?

A ako bih upisao prvu godinu i dao ovde prvi semestar ili prvu godinu i onda otisao u USA i ostao tamo i kada bi hteo da nastavim skolovanje u USA, koliko bi kostalo, koliko bi trajalo i da li bi mi se priznalo nesto od ispita koje bih dao ovde?
Reply With Quote
  #213  
Staro 23.08.2015, 21:04
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Capone Prikaz poruke
Magelan, hvala ti mnogo na brzom odgovoru! Nije mi samo jasan deo gde si spomenuo da jesam licenciram ali ne mogu da se zaposlim. Zasto?

A ako bih upisao prvu godinu i dao ovde prvi semestar ili prvu godinu i onda otisao u USA i ostao tamo i kada bi hteo da nastavim skolovanje u USA, koliko bi kostalo, koliko bi trajalo i da li bi mi se priznalo nesto od ispita koje bih dao ovde?
Transfer zaboravi. Ne zato sto dolazis iz drugog sistema, vec zato sto su Nursing Schools u US koncipirane po sistemu da svaka ima drugaciji kurikulum i usled nepodudaranja transfer, ukoliko uopste dodje do njega, bude po sistemu da skoro sve radis iz pocetka... Navedeno vazi i za Amere - udju li u jednu skolu za sestre, jako su male sanse da ce uspeti bilo gde da se prebace ukoliko recimo dodje do selidbe...

Licenca ti nije dozvola za rad u US. Licencu ti izdaje komora doticnog state-a. Licencu u nekim drzavama mogu da dobiju i stranci koji su na neki nacin dosli do SSN-a, kao ti npr. Neke drzave, kao South Carolina npr, ne izdaju licence stranim drzavljanima. Licenca je potreban, ali ne i dovoljan uslov da radis kao RN u US. Neophodno je da ispunis i imigracione uslove kako bi bio podoban za rad - dakle ili radna viza, status "Legal Permanent Resident" ili drzavljanstvo. Te tri kategorije su podobne za rad u US.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #214  
Staro 23.08.2015, 21:09
Capone's Avatar
Capone Capone je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 11
Nepromenjeno

A da li onda mogu da zavrsim kurs za bolnicara tamo, i da mi neka zdr. ustanova napravi H2b vizu ili H1b vizu i da recimo sa turisticke predjem na tu i da tako radim kao bolnicar i da onda zavrsavam dalje? Koliko kosta to doskolavanje do RN?
Reply With Quote
  #215  
Staro 23.08.2015, 21:13
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Bolnicari se ne kvalifikuju za radne vize. Da je drugacije, celi Filipini bi se preselili u US.

Baci pogled na moje postove u ovoj temi. Ispisao sam ranije koliko sta kosta i kakva je cela procedura da postanes "nurse" u Americi.

Ukoliko nemas GC, a pokusavas da se domognes US na osnovu zanimanja, onda bolje zavrsi RN tamo pa odatle kreni na dalje skolovanje u US. To je bar neko moje vidjenje. Ostalo su precice...
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #216  
Staro 23.08.2015, 21:19
Capone's Avatar
Capone Capone je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 11
Nepromenjeno

Ok, zvuci dobro, a koliko su velike sanse da dobijem tu vizu za master? Mislim koliko je tesko dobiti je, da li je daju lako? I koje su sanse da se posle zavrsetka tih master studija zaposlim tamo? I koja je cena master studija?
Reply With Quote
  #217  
Staro 23.08.2015, 21:28
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Ukoliko budes primljen u MSN program, velike su sanse da ti bude odobrena F1 viza. Iz prostog razloga sto taj stepen strucne spreme u sestrinstvu ne mozes da steknes u Srbiji, a US ima najnapredniji sistem u svetu sto se cele struke tice.

Kolike cu cene, to vec moras da istrazis. Prvo kreni od skola koje primaju F1 studente, a zatim vidi kakve su cene kada napravis probir.

Ja sam pre par meseci, cisto kao plan B, razmenio par emailova i poziva sa skolskim savetnikom (advisor) - South University i dosli smo do cifre od 45k za RN-FNP program. U pitanju je online kurs. Koliko je "u ucionici" zaista ne znam, a za F1 moras na klasican program jer se online ne kvalifikuje za studentsku vizu (online u teoriji mozes i iz inostranstva). Neki obican master tipa "Master in Nursing Education" online kosta 10k. Navodim cene online programa iz prostog razloga sto za njih imam informacije...
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #218  
Staro 23.08.2015, 21:32
Capone's Avatar
Capone Capone je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 11
Nepromenjeno

Ok, hvala ti puno na informacijama, mnogo si mi pomogao! Jos samo jedno pitanje... Ako sam ilegalno u USA da li mogu da polazem NCLEX i da li iz ilegalnog statusa mogu da upisem master? Znaci ako sam tamo ilegalno da li mogu da predjem na F1?
Reply With Quote
  #219  
Staro 23.08.2015, 21:39
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Capone Prikaz poruke
Ok, hvala ti puno na informacijama, mnogo si mi pomogao! Jos samo jedno pitanje... Ako sam ilegalno u USA da li mogu da polazem NCLEX i da li iz ilegalnog statusa mogu da upisem master? Znaci ako sam tamo ilegalno da li mogu da predjem na F1?
Ukoliko ti istekne viza, nema promene statusa na F1 niti na bilo koji drugi neimigrantski status.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #220  
Staro 23.08.2015, 21:41
Capone's Avatar
Capone Capone je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 11
Nepromenjeno

Ok, hvala ti puno, ako budem dolazio javicu se pa da se vidimo!
Reply With Quote
Odgovori

Tags
medicinske sestre, nurse

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje vezano za tehničke stvari... Smith6000 ZelenaLutrija.com - O sajtu 69 07.05.2021 14:59
Hotelijersko-turistički tehničar(HITNO) Volf Vodič za emigrante 4 28.06.2014 02:11
Medicinske sestra zanesena Vaša strana 16 24.07.2013 17:12
Kako do zvanja sestre ili lekara u USA makijana Stare teme 1 18.01.2011 02:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:49.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.