ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 11.06.2008, 11:45
nelson nelson je offline
Član
 
Datum prijave: 29.05.2008
Poruke: 26
Nepromenjeno Pitanja u vezi sa boravkom u USA...

E sada ja imam neka pitanja na koja ne znam odgovor....ako neko zna...onda unapred HVALA PUNO na odgovoru.
Evo ovako, da krenem ;)
Treba da idem u USA-uskoro ako Bog da.Imam SSN, vozacku ali nemam regularne americke papire:Da li ja mogu da apliciram i da radim regularan posao programera (posto sam programer po struci) i da primam regularnu, pravu americku satnicu?Ne znam uopste nista konkretno u vezi sa SSN-om.Svi pricaju potreban je za rad-OK, imam ga sada i sta sada-znaci mogu da radim regularno a ne da se krijem od svih kao ilegalac...
Imam jako veliku zelju da ostanem i nastavim da zivim u USA...jako sam veliki borac, optimista i verujem u bolje sutra i u sebe.Do sada sve sto sam postigao-postigao sam sam bez icije pomoci.Moji roditelji nikada nisu bili na nekim polozajima (zato verovatno i zivimo tako kako zivimo) tako da sam sam bio prepusten svom zivotu i ciljevima, mada su mi oni velika podrska u svemu-sto mi se svidja, nisu staromodni, zaostali i sebicni.
Dakle, ako neko ima neke informacije o svemu tome bilo bi lepo da se i o tome prica-ne samo o srecnicima koji su dobili 'green card'-cestitam im u svakom slucaju, svaka cast!:):):):):):):):)
  #2  
Staro 11.06.2008, 15:46
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Prvo, pojasni malo frazu "nemam regularne americke papire". :rolleyes:

Postoje 2 vrste SSN brojeva: oni sa kojima mozes da radis i oni sa kojima ne mozes. Na onima sa kojima ne mozes obicno jos i pise "not a work permit". Mada, to sve nema veze jer se proverava i tako u centrali...

Da li mozes da radis ili ne ti zavisi od SSNa (tj vize) koji imas. Ako nije radna, onda tesko da ces uspeti... Programerske firme nisu prodavnice/marketi i ostalo, pa da ne proveravaju.... Ja sam morao da unesem i SSN i Alien ID u formular kad sam se zaposljavao, i radili su mi background check. Sumnjam da bih prosao to da nemam "radnu dozvolu"...

Mnogi nasi "koji se kriju kao ilegalci" imaju SSN, sa njim su izvadili i vozacku, i kredite i sve, ali ne mogu (zvanicno) da rade. Dakle, i dalje su oni ilegalni, ali daleko od toga da "nemaju papire" bar neke (koje i ti pominjes)... Pandur ako te zaustavi na ulici, nema on nista od tvog SSN/viza, on samo ID (vozacku) gleda... (hocu reci, nece te deportovati ako te zaustavi i proveri)

Mozda da se nudis, pa da trazis ako neka programerska firma nudi "sponzorstvo", da se ucackas... Mozda da trazis i brutalno malu platu (opet bolje neg' kod nas), ili nesto slicno....

P.S. Sta mislis da sutnemo ovu temu u Vodic za imigraciju?
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #3  
Staro 12.06.2008, 07:21
nelson nelson je offline
Član
 
Datum prijave: 29.05.2008
Poruke: 26
Nepromenjeno

Aha, znaci u tome je caka.Ok!A kako da se izvadi taj ID?Da li uopste i postoji mogucnost da se izvadi ID?


P.S.
Naravno da mozes da 'sutnes' ovu temu u Vodic za imigraciju---YOU ARE THE BOSS ;-)))
  #4  
Staro 12.06.2008, 19:05
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Na koji ID tacno mislis? Pomenuh ih 2:
Alien ID, iliti A# je broj koji svaki rezident ima. Pod tim brojem si uveden u sistem. Kada popunjavas formulare za zdravstveno, posao, penziju i cuda, onda pitaju da ako si amer uneses broj birth certificate-a, ako si naturalizovan (dobio drzavljanstvo), onda naturalization number, a ako si samo rezident, onda alien id. Taj broj sam dobio u pasos kad sam sleteo u USA i predao kovertu imigraciji, i stoji mi i na zelenoj karti koju sam dobio kasnije.

Drugi ID koji sam spomenuo je samo vozacka: nju vadis ako imas bilo kakvu SSN karticu, da bi mogao da vozis. A kako svaka shusha vozi, lako se sve to dobija, i to ti je "licna karta" ovde.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #5  
Staro 13.06.2008, 08:38
nelson nelson je offline
Član
 
Datum prijave: 29.05.2008
Poruke: 26
Nepromenjeno

Mislio sam na taj Alien ID.Koja je mogucnost dobijanja te vrste ID-ja?I da li uopste mi koji dodjemo da dobijemo neki drugi ID osim vozacke dozvole.Iskreno da ti kazem, meni su neke stvari oko papirologije u USA zbunjujuce zato pitam (verovatno za ljude koji su upuceni u sve to) glupa pitanja.Sorry for that...:cool:
  #6  
Staro 26.06.2008, 06:30
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Kao prvo, izvini što si čekao na odgovoru. :rolleyes: Drugo:

1. Alien ID dobijaš kao rezident, kad ti izdaju karticu (koja može biti raznih boja, zavisno od statusa i sl). Svako ko legalno boravi u USA i nije državljanin mora da ima neku. Imaš belu, zelenu, čudesa, neke su za permanentne (stalne) imigrante, neke za vremenski određene, itd itd...

Tebe ne treba da zanima kakve kartice možeš da dobiješ, već kakav status možeš da dobiješ... Za to moraš da vijaš na njihovom sajtu da vidiš za šta si podoban.

2. Ovo drugo pitanje pretpostavljam da ti se odnosi na "ličnu kartu"... Odgovor je da. Ako imaš legalan status (gorenavedeni A#), sa time možeš da apliciraš i dobiješ Social Security Number. Kad to imaš, sa njime vadiš ličnu kartu. Ovde se (kako svi voze već sa 16 jer su rastojanja ogromna) vozačka dozvola vodi pod "ID". Pored nje, ako nisi vozač, postoji još i State ID, iliti Non-driver's ID. To su ti obične lične karte sa kojima radiš banku, sve...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #7  
Staro 25.08.2008, 14:15
sistasensy85 sistasensy85 je offline
Član
 
Datum prijave: 25.08.2008
Poruke: 1
Nepromenjeno

Mozda je moje pitanje malo off topic, ali kad vec pominjete SSN, zanima me ukoliko odesh u US kao turista da li postoji mogucnost dobijana kartice sa oznakom “NOT VALID FOR EMPLOYMENT”? I shta zapravo znachi "Who are lawfully admitted to the United States without work authorization from DHS, but with a valid nonwork reason for needing a Social Security number"? :confused:
Btw ne treba mi prevod :p nego me zanima koji to "nonwork reason" moze biti u pitanju? Otvaranje bankobnog rachuna mozda?
Unapred zahvalna na odgovoru! :)
  #8  
Staro 02.09.2008, 06:02
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Postoje varijante koje mogu da se dobiju. Koliko se sećam, ako ja recimo (green card holder) oženim srpkinju, ona dođe ovde [I]odmah[/I] (zakon o nerazdvajanju porodice, tra-la-la), i onda odavde radi imigracionu proceduru. U tom periodu, ona ima non-working permit. Eto jednog primera koji je meni poznat...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
  #9  
Staro 02.10.2008, 10:25
mirjana mirjana je offline
Član
 
Datum prijave: 06.05.2008
Poruke: 10
Nepromenjeno

Imam jedno pitanjce, a gde cu ja kada stignem u obecanu zemlju?!:confused:Ja stvarno nemam nikoga u "AmeriKi":eek:a bas bih volela da i ja budem izvucena ovoga puta...:rolleyes:
Puste zelje i snovi ali nikada se ne zna, treba verovati...
Ima li dobrovoljaca:(...
Srecno svima....
  #10  
Staro 02.10.2008, 13:28
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Ne znam sta da ti kazem...

Ajd' ovako, skraceno moje razmisljanje, necu sada o tome da nas dvoje zelimo bolji zivot, vece plate, bolju startnu poziciju za decu... to svi zele, zar ne?
To se moze ostvariti i tu gde jesi i u Nemackoj, Grckoj, Africi, Rusiji... svuda.
Nikada nisam probao bilo gde da emigriram osim u USA.

E sada... to je moj san od malena, Ameriku sam oduvek Obozavao (da, sa velikim O:)), najdraze igracke iz detinjstva su mi bile kapa Dejvi Kroketa i kozno rodeo odelo koje mi je cale doneo iz Amerike kada je u ono bolje vreme sluzbeno za Elektronsku Industriju putovao svuda (1978-198x).

Od sve familije najvise sam voleo nana Branu, nije mi ni bila rod, bila je bakina prva komsinica koja je sve do penzije zivela u Americi. Imala je americki toster, americke knjige i puno znanja o svemu i svacemu.

Svi smo tada skupljali plasticne vojnike, ja samo Americke vojnike, kauboje i indijance:D

Nisam imao pojma koja je zastava koje republike a koja Jugoslavije (uvek sam brkao boje na njima:o) ali sam jednostavno znao USA zastava koliko ima pruga a koliko zvezdica[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/usaflag.gif[/IMG]

Od svih partizana najvise sam voleo Jul Brinera (Yul Brynner - Amerikanac Ruskog porekla) u filmu "Bitka na Neretvi":cool:

Svi moji childhood heroes su bili iz USA, sva mesta na koja sam ikada zeleo da idem su u USA, engleski sam naucio iz americkih filmova i nikada nisam voleo British English. Kao klinca od par godina uzasno me nerviralo kad neko kaze "THE END" a ne "[I]di end[/I]", "MADE IN" umesto "[I]meid in[/I]"

...

I tako u beskonacnost... ili jednom recenicom - moj zivotni san je...
[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/USA/usa_dream.jpg[/IMG][IMG]http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/declare.gif[/IMG]

Svako ima svoje misljenje i ja to postujem, ne zelim da se ovo pretvori u raspravu o tome ko sta misli o Americi ili da je to sve magla jer ja takvu maglu volim. Ucinicu sve da odemo da uspemo u Americi, nemamo ni mi nikoga tamo niti imamo gde ali to je ono sto ispunjenje sna cini avanturom.

Znam Mirjana da ti nisam bio od pomoci ali to su moji razlozi koje ne mora niko da shvati.
Svako ima svoju Ameriku, samo je treba naci.

Srecno
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje u vezi kopija formulara mariags Prva koverta 8 25.05.2008 15:26

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:22.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.