ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Chicago i početak života u njemu » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 17.09.2008, 03:46
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno Chicago i početak života u njemu

Evo citajuci ovaj forum odlucih da napisem koju rec o nasem pocetku ovde u Chicagu.Ovo zelim da napisem da bi ljudi koji tek treba da dodju ovamo imali sto realniju sliku o zivotu u Chicagu tj. u njegovoj okolini.
Naravno basi pocetci nisu bili tako davno tj.jos uvek smo na pocetku i tek otkrivamo prednosti i teskoce zivota ovde.
Pocecu prvo od posla.
Vidim da su razno razni ljudi ovde aktivni,ali nisu svi programeri i ljudi koji lako mogu da nadju posao ovde.
Stvarni zivot je ovde mnogo drugaciji nego sto se stice utisak na forumu.
Prvo posao je tesko sada naci, jos teze ako ne znas jezik,nije vazno sta znas da radis vec koga znas da te zaposli ( nesto kao kod nas),ali normalno onaj ko dolazi taj i ne moze da ima nekoga ovde da bi ga uputio na posao.
Nasi ljudi uglavnom imaju dva izbora ili rad u kompanijama za satnice od 8-12$ bruto to je rad do 1500$ na ruke,ili da voze kamion gde se mogu zaraditi dobri novci ali velika je cena ( nikada nisi sa porodicom) ili gradjevina ali to je sada puklo i tu nema para.
Naravno nije to nikakva sramota reci ovde ima akademski obrazovanih ljudi ( profesora,veterinara,masinaca ) koji rade na kamionima jer ovde kad dodes ima jedna stvar rashodi su veliki i sve to treba da se pokrije.
Sada da bi znali koliko vam je potrebno novca da bi zapoceli zivot ovde iz prve ruke.

Kada dodete ovde treba vam dobar stan( u dobrom delu grada),to ima svoju cenu pocinje od 800$-1200$ plus rezija( osnovna rezija je oko 300$-500$ mesecno).Da bi usli u stan morate da imate nekog ko ce za vas da garantuje,
niko vam drukcije nece izdati stan.Ugovor se potpisuje na 1 godinu,dajete 2 kirije unapred jednu kao osiguranje drugu da bi ste usli u stan.Ako raskidate ugovor pre isteka cardzaju vas jos sa dve stanarine ( zavisi od stanodavca).
Dobro obratite kada uzimate stan na ugovor koji potpisujete.Ovde se neznanje skupo placa.Znaci tamo gde udjes u stan tamo ostajes godinu dana.
Gde ziveti, Chicago ili okolina?
Ja glasam za okolinu,jer sve su kompanije vecinom izmestene van grada tj u okolini grada.
Samim tim manje ce te da placate za gorivo koje sada nije mala stavka jer se ovde ide do posla i po 20-30 milja.Jednostavno ako radite kod mene u okolini koja je oko 30-40 Milja od grada( a ima jako puno ljudi koji dolaze iz Chicaga ovamo) gorivo vas kosta 200-300$ mesecno.
Sve sto imate u Chicagu imate i okolini( molove, dobre restorane...).
Da bi ste poceli da radite treba da polozite odmah i da kupite auto jer ne moze se ovde ici na posao bez auta.( dobar auto od 1000-1500$).
Prvo auto traziti preko oglasa ( Craiglist...) nikako od dilera.
Treba vam bar jedno auto odmah.
Posao se moze naci na razne nacine, samo ne preko nasih ljudi,koristite ako znate engleski oglase za posao,ako ne onda idite u agencije za zaposljavanje,one ce da vam nadju neki posao( nece biti dobar ali za pocetak to ce puno da vam znaci).
Auta,posao i sve ostalo traziti preko Amerikanaca,izbegavati nase ljude( kola najskuplja kad se kupuju od nasih ljudi, posao vam nece naci osim ako vam nije blizak rod).
Sada da sumiramo trosak.
2000$ Stan da bi ste usli u njega(dobra regija)
300$ rezija
1500$ auto
1000$ hrana za ceo mesec(troclana porodica)
200$ gorivo ceo mesec
total za mesec dana vam treba oko 3500 dolara.
To su veliki novci za dve plate iz kompanija i to ne moze da se sve isfinansira tako lako.Ovo je realna slika ako radite u kompanijama i ako zivite u Chicagu ili okolini.
postoje razne kombinacije sa dodatnim poslom neki part-time ili slicno ali pocetak nije ni malo lak ako se doda jos i vrtic i dete to postaje prava nocna mora.Nadam se da nisam nikoga uplasio nije mi bila ni namera ali mislim da je ovo neka realna slika ako neko misli drukcije moguce je ovo je Amerika i sve je moguce.
Postoje i drugi delovi Amerike npr. Indijana koja je ista sa cenom rada kao i Chicagoo ali su stanovi i nekretnine mnogo jeftinije, npr stan se krece od 500-700$,ostalo sve je manje vise isto.
Kako prevazici ovako tezak pocetak, raditi samo na Engleskom jeziku i ciljati na malo bolje poslove i biti strpljiv.
Pono srece svima koji dolaze ovamo, ako se budem setio jos nekih stvari rado cu da ih stavim na forum.
Reply With Quote
  #2  
Staro 17.09.2008, 07:25
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Vrlo koristan post, D$D
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #3  
Staro 17.09.2008, 07:47
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Zvucis savrseno realno sto se utisaka tice, nesto je za pribojavanje ali s druge strane jos jedna pozitivna prica u kojoj nasa porodica uspeva tamo. U svakom slucaju + za post

Jedno konkretno pitanje na koje mi niko ne odgovara mesecima, koja je realna razlika u renti namestenog i praznog stana? Namestaj nije skup a koliko sam video prazni stanovi uglavnom idu sa opremljenom kuhinjicom tako da nije tesko opremiti manji stancic, pogotovo ako su ugovori na 1god. Ako se ta finansija za godinu dana isplati kada se menja stan ako je skupa selidba stvari se mogu pokloniti pa opet u kupovinu
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #4  
Staro 17.09.2008, 07:51
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

D$D tnx na postu.. jako je koristan i mislim da sam tako nesto i ocekivao.. na samom pocetku..

Jedino iskreno ova stavka hrana mi nije bas najjasnija.. Kako si dosao do 1000$ za troclanu porodicu? Nije li to ipak malo previse? Jel ovo da kuhate kuci ili su u pitanju restorani? Koliko sam gledao online cijene hrane.. neke stvari su skuplje a neke jeftinje nego kod nas..

Poz.


EDIT: Molio bih srdjevica da napise, koliko kosta otprilike njegova prehrana u Chicagu i nacin prehrrane.. restoran ili kucna varijanta?
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #5  
Staro 17.09.2008, 10:15
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik D$D Prikaz poruke
Kada dodete ovde treba vam dobar stan( u dobrom delu grada),to ima svoju cenu pocinje od 800$-1200$ plus rezija( osnovna rezija je oko 300$-500$ mesecno).Da bi usli u stan morate da imate nekog ko ce za vas da garantuje,
niko vam drukcije nece izdati stan.Ugovor se potpisuje na 1 godinu,dajete 2 kirije unapred jednu kao osiguranje drugu da bi ste usli u stan.Ako raskidate ugovor pre isteka cardzaju vas jos sa dve stanarine ( zavisi od stanodavca).
Dobro obratite kada uzimate stan na ugovor koji potpisujete.Ovde se neznanje skupo placa.Znaci tamo gde udjes u stan tamo ostajes godinu dana.
Pazi, moze ovo i drugacije. Postoje takozvani "sublets and temporary". Tako i treba pretrazivati oglase za stan. U pitanju su ljudi koji su iznajmili stan na godinu dana, ali moraju da se iz nekog razloga sele. Taj stan dobijate pod istim uslovima (ponekad cak i jeftinije, ako je ovom frka), ali na svega par meseci sa mogucnoscu da kasnije obnovite ugovor na godinu dana. Slazem se sa stavkom da kada dodjes u ameriku ti za njih ne postojis (duh), jer ne mogu da ti provere proslost, niti imas kreditnu istoriju...a za to sto si ti emigrant i sto to teoretski ne mozes imati...zabole ih... Mora neko garantovati za tebe...i tu nema boga. Treba se takodje raspitati, kod nekih stanova su ti uplacene rezije u renti, a negde ih posebno placas. U svakom slucaju, ako ti se stan ne dopada, ili shvatis da ti je skupo, uvek mozes izdati kao sublet (u americi je podizdavanje legalno i to mnogi rade).

Neko je pitao za odnos namestenih i nenamestenih stanova. Koliko ja pratim oglase zadnjih par nedelja, tu stvarno nema pravila. Namesteni stanovi su jaaako retki. Neki se izdaju po ceni kao hotel, a neki su jeftini. Uglavnom su to u pitanju stanovi gde gazda odlazi npr. na 2-3 meseca negde i rentira stan, da ne mora da placa kiriju sam. Ima hiljadu kombinacija.

Takodje, postoji jos jedna jaaako dobra mogucnost ako dolazite sami u ameriku (bez porodice). Ima puno likova koji iznajme neki skup penthouse sa nekoliko soba. Tu se desi da jedan cimer ode, pa traze zamenu. Oni vam nece raditi credit check i nije u pitanju firma, tako da vas mozda i prime. Tu mozete za normalne pare (npr 800-900$) da dobijete sobu sa kupatilom, a kuhinja, dnevna soba, roof deck i djakuzi su zajednicki. Ali su bar namesteni...a i upoznate odmah neke ljude koji vas mogu ukljuciti u svoje drustvo...u svakom slucaju mozete dobro proci (kao u seriji friends )
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #6  
Staro 17.09.2008, 10:28
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

[quote=landlord;3702
EDIT: Molio bih srdjevica da napise, koliko kosta otprilike njegova prehrana u Chicagu i nacin prehrrane.. restoran ili kucna varijanta?[/QUOTE]

Da to i mene interesuje, a i ima li nekih dobrih klubova za izlazak i koliko kosta pivo u pub-u :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #7  
Staro 17.09.2008, 12:36
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Inflacija bato,
Ovde to nece niko da prizna ali cinjenica je da postoji i ovde u Americi.
Hrana je jako skupa, naravno ne kao kod nas u Srbiji ali ipak skuplja nego sto je bila ovde.
Odete u radnju i potrosite 100$ a to vam ne moze ni stane u jednu dobru kesu,naravno mi imamo i malo dete pa tu immo jos dodatnih troskova ali mislim da je realno oko 1000$ mozda malo manje ako se dobro stisnes ali nema tu prostora puno za ustedeti na hrani.
Znate ono gorivo vuce sve tako je i ovde gorivo je ovde 4.15$ galon a kada sam ja dosao pre samo 6 meseci bilo je 3.60$.
Naravno ova slika za samce izgleda mnogo drukcije.
Sto se tice stanova ima i namestenih i praznih, vise su to polu -prazni imaju kuhinju namesteni.
Neko je napisao gore da moze da se traze stanovi po raznim kombinacijama, ali onaj ko dolazi kao nov ovde i ima porodicu sa sobom taj nema vremena da trazi stanove i da kalkulise,tj sve mora da ima sredjeno pre nego li dodje.
Ali ponavljam opet mnogo je bolje nego li u Srbiji i svima koji hoce da dodju mogu samo da kazem napred i bez straha.
pozz..
Reply With Quote
  #8  
Staro 17.09.2008, 12:40
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik D$D Prikaz poruke
Hrana je jako skupa, naravno ne kao kod nas u Srbiji ali ipak skuplja nego sto je bila ovde.
Pazi .. kazes da nije skupa hrana kao u Srbiji.. ali ipak skupa.. Pa zar si u Srbiji trosio preko 1000$ na hranu..??
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #9  
Staro 17.09.2008, 15:13
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Dakle Landlord,ti bi trebao da se zaposlis kada dodjes u USA u Policiju,dobro zapazas i opaske su ti na mestu.Ajd sad D$D odgovori.Jesi trosio 1000$ u Srbiji na klopu???Najbolje je da skeniras jedan racun iz supermarketa pa da vidimo mi to sta ti pazaris sa soma $ mesecno!!!Nemoj ovo da shvatis ozbiljno,ton je saljiv,poz.Ali ipak daj da vidimo racun i cene iz Supermarketa.
Reply With Quote
  #10  
Staro 17.09.2008, 21:25
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Ja mislim da ga sad malo preteraste. D$D je jedan od retkih koji su pustili real life informacije, da mu sada zavirujemo u korpu i pitamo dal' koristi dvoslojni ili troslojni toalet papir mislim da je malo previse
Ishrana je strasno relativna i individualna, ako je tu i beba/dete e onda je matematika drugacija, 1+1 nije vise = 2 nego 3 i vise
Mnogo znaci: Ali ponavljam opet mnogo je bolje nego li u Srbiji ...
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Chicago, Illinois Magelan Lokacije u USA 559 14.11.2017 04:42
Chicago weather dreamerns Vaša strana 16 09.10.2012 16:13
LA vs Chicago xeg Lokacije u USA 46 08.05.2009 17:05
Minnesota ili Chicago dreamerns Lokacije u USA 10 10.05.2008 01:36
*ta je to 401K plan i da li se isplati učestvovati u njemu? emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 31.05.2007 21:51

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.